• steiger
  • tubapack
  • tubex

David Pacalaj v sezóne 2017

Najmladší z odchovancov žarnovickej plochej dráhy, trénujúci pod skúseným trénerom a svojim dedkom Zdenom Vaculíkom, absolvoval svoju prvú kompletnú sezónu. Kariéru začal síce prvými pretekmi už v sezóne 2016, avšak tu skôr išlo o akúsi nultú sezónu, keďže pre nízky vek štartoval len s výnimkou udelenou Slovenskou motocyklovou federáciou a aj to len v niekoľkých pretekoch.

David počas sezóny absolvoval 22 pretekov, keď štartoval nielen doma v Žarnovici, ale aj v Čechách a v Maďarsku.

Úvod sezóny 2017 zastihol Davida trénujúceho na žarnovickej plochej dráhe nielen s klubovými kolegami zo Speedway Clubu, ale aj spoločne s profesionálmi z Poľska, či Dánska. Svoju púť sezónou začal Majstrovstvami ČR juniorov 22. apríla v Plzni. Bol to jeden zo šampionátov, ktoré boli pre Davida ako ušité. V troch kolách nazbieral spolu 17 bodov, čo mu v konečnom výsledku vynieslo pekné deviate miesto do 21 rokov a siedme miesto v MČR do 9 rokov.

Ďalšou skvelou príležitosťou k zbieraniu skúseností na českých dráhach boli jeho štarty v Prebore ČR jednotlivcov. V ňom absolvoval niečo vyše polovice kôl – 5 a získal spolu 25 bodov. Najlepšie si počínal paradoxne na jednej z najťažších dráh v Plzni, kde 9. septembra skončil s deviatimi bodmi na siedmom mieste. Vďaka dobrým výkonom si mohol dokonca zmerať sily so seniorskou plochodrážnou špičkou v Čechách, keď štartoval v záverečnom kole MČR jednotlivcov v Březolupoch. V kvalitnej konkurencii získal pekné tri body a obsadil trináste miesto.

Jeho talent sa ukázal aj v úvodnom kole medzinárodnej súťaže Pohár priateľstva 27. mája v maďarskom Debrecene, kde v konkurencii jazdcov z Poľska, Českej republiky, Ukrajiny a Maďarska pomáhal SC Žarnovica v zbieraní bodov a so šiestimi bodmi v štyroch jazdách ukázal svoj potenciál. Na druhý deň v pretekoch jednotlivcov bol dokonca z našich jazdcov najúspešnejší a s 8 bodmi obsadil siedme miesto.

Okrem toho bol niekoľkokrát členom žarnovického tímu v československej Extralige, kde zbieral skúsenosti s jazdcami ako Václav Milík, Sebastian Ulamek, Josef Franc a ďalší.

Čerešničkou na pomyselnej torte bolo jeho skvelé tretie miesto v posledných pretekoch žarnovickej sezóny – 8. októbra. V pohári Mesta Žarnovica bol síce najmladším účastníkom, no peknou jazdou dokázal zbierať body a v dodatkovej jazde dokonca bojoval o celkové druhé miesto.