Prihlásenie

 • andreatour
 • aquatherm
 • bartfay2
 • bdmgroup
 • berndorf
 • blichar
 • broart
 • coop
 • daro
 • deltacom
 • drevan
 • duoados
 • duzina
 • expodom
 • feldhost
 • fuchs
 • gentruck
 • gron
 • gtpower
 • hermes
 • impa
 • jawa
 • kgelektrik
 • masiar_dvor
 • mbien
 • mitas
 • nfa_group
 • parkettman
 • skf
 • sostrucks
 • sportpub
 • steiger
 • tubapack
 • tubex
 • vsemvs

Sezóna 2017 vo svete

Sezóna 2017 priniesla opäť poriadnu dávku pretekov po celom plochodrážnom svete. Informovať o všetkých pretekoch nedokážu na 100% ani profesionálne weby v Poľsku, my si však v skratke pripomenieme tie najdôležitejšie šampionáty a podujatia.

Grand Prix

Prehľad nemožno začať inak ako seriálom Grand Prix. Výkladná skriňa svetovej plochej dráhy priniesla opäť poriadne veľa zápletiek, emócií a bojov o každý bod. Naplno sa presadzuje mladá generácia vedená poľskými mladíkmi Patrykom Dudekom, Bartoszom Zmarzlikom, Maciejom Janowskim. Do toho treba pripočítať ešte pretekárov v najlepšom veku – Emila Sajfutdinova, Jasona Doyla, Tai Woffindena, Chrisa Holdera, Fredrika Lindgrena, Mateja Žagara či nášho Martina Vaculíka a vzniká zaujímavá zápletka. Netreba ešte zabúdať na veteránov Grega Hancocka, či Nicki Pedersena, aj keď toho druhého mnohí už odpisujú. Toto je len špička ľadovca. Na miesta menovaných sa šplhajú ďalší (celá plejáda mladých Poliakov a Dánov, niekoľko pretekárov z Ruska, Švédska, Britských ostrovov a netreba zabúdať ani na Václava Milíka od susedov). Toto všetko je dôvodom, prečo sa organizátori a fanúšikovia Grand Prix nemusia báť o pokles úrovne tohto seriálu.

Dvanásť pretekov seriálu sa ukázalo ako poriadne náročná dávka, ktorá dokázala preveriť každého adepta na lepšie umiestnenie. Je len škoda, že z boja vypadli kvôli zraneniam obaja veteráni, ale nakoniec aj Fredrik Lindgren. Niekoľko slabších výkonov poslalo dolu konečným poradím Macieja Janowskeho, Martina Vaculíka a zase naopak lepšie výsledky ku koncu sezóny vystrelili do prvej osmičky zase Mateja Žagara. Za úspechom Jasona Doyla stáli stabilné výsledky, keď iba jedinýkrát klesol pod hranicu desať bodov.

Ďalšou zaujímavosťou je, že po prvej GP na Národnom štadióne vo Warszawe, ktorá sa v roku 2015 skončila blamážou, sa v sezónach 2016 a 2017 ukázalo, že táto GP je vrcholom seriálu. Neskutočná atmosféra umocnená s viac ako 50-tisícovou návštevou poľských kibicov doplnených o ďalších z celého plochodrážneho sveta je pravdepodobne nad sily aj takej bašty GP ako Cardiff.

Konečné výsledky SGP 2017:

1. Jason Doyle Austrália 161
2. Patryk Dudek Poľsko 143
3. Tai Woffinden Veľká Británia 131
4. Maciej Janowski Poľsko 122
5. Bartosz Zmarzlik Poľsko 121
6. Emil Sajfutdinov Rusko 117
7. Matej Žagar Slovinsko 107
8. Fredrik Lindgren Švédsko 107
9. Martin Vaculík Slovensko 99
10. Chris Holder Austrália 85
11. Piotr Pawlicki Poľsko 81
12. Antonio Lindbäck Švédsko 77
13. Peter Kildemand Dánsko 60
14. Greg Hancock USA 45
15. Niels Kristian Iversen Dánsko 44
16. Václav Milík Česká republika 31
17. Martin Smolinski Nemecko 25
18. Max Fricke Austrália 11

 

Kvalifikácia do Grand Prix 2018

Kvalifikácia ponúkla sedem zaujímavých pretekov. Štyri kolá, dve semifinále a Challenge určili trojicu najlepších pretekárov, ktorí sa dostali do Grand Prix pre rok 2018. Jedno z kôl videli aj fanúšikovia v Žarnovici. Tu začal svoju cestu Martin Vaculík. Spolu s ním štartovali v Žarnovici aj ďalší účastníci zo seriálu Veľkých cien, ktorí si tak chceli poistiť účasť medzi najlepšími aj v roku 2018. Do pretekov Challenge sa dostali len tí najlepší a medzi nimi aj náš Martin Vaculík. Tu však doplatil na požičanú techniku, keď problémy s jej dopravou mali takmer všetci účastníci pretekov. Z víťazstva a postupu do GP sa nakoniec tešil Przemyslaw Pawlicki pred Rusom Artjomom Lagutom a ďalším Poliakom Patrykom Dudekom. Keďže ten nakoniec skončil strieborný v tohtoročnom seriáli Veľkých cien, postúpil do GP Brit Craig Cook.

1. Przemyslaw Pawlicki Poľsko 13
2. Artjom Laguta Rusko 13
3. Patryk Dudek Poľsko 12
4. Craig Cook Veľká Británia 11
5. Michael Jepsen Jensen Dánsko 9
6. Piotr Pawlicki Poľsko 9
7. Peter Kildemand Dánsko 8
8. Václav Milík Česká republika 6
9. Kai Huckenbeck Nemecko 6
10. Leon Madsen Dánsko 6
11. Mateusz Szczepaniak Poľsko 6
12. Matej Žagar Slovinsko 6
13. Gleb Čugunov Rusko 5
14. Martin Smolinski Nemecko 5
15. Andrej Kudriašov Rusko 2
16. Roman Lachbaum Rusko 2
17. Martin Vaculík Slovensko 1

SWC

Speedway World Cup alebo Svetový pohár družstiev, ktorý vyvrcholil v Leszne, opäť priniesol niekoľko prekvapení. Prvým bolo vyradenie Dánska v semifinále vo švédskom Västerviku, keď lepší boli nielen Švédi, ale aj Rusi a Lotyši. Druhým bol priamy postup Britov do finále, keď vyhrali domáce semifinále v Kings Lynne pred favorizovanou Austráliou. Až na poslednom mieste skončili Česi, keď nad ich sily boli aj mladí Američania, čo znamená, že naši západní susedia budú musieť o rok ísť kvalifikáciu, aby vôbec zasiahli do tohto šampionátu. Ďalšie prekvapenie prišlo v pretekov Poslednej šance už v Leszne, kde s prehľadom vyhrali a do finále postúpili Rusi oslabení o Grigorija Lagutu, u ktorého bol zistený doping. Naplno ho nahradil dovtedy neznámy junior Gleb Čugunov, ktorému sa po týchto pretekoch začali len tak sypať ponuky ku štartu na rôznych pretekoch. Na finále si bohužiaľ Svetový pohár družstiev asi minul zaujímavé situácie. S prehľadom ho vyhrali Poliaci a aj mnoho poľských kibicov ho hodnotilo ako nudné. Jedinou neznámou bol zisk bronzu. O ten bojovali Rusi a Briti. Briti, ktorých nechal v štichu Tai Woffinden, nakoniec ťahali za kratší koniec a Rusi prekvapujúco ukoristili bronz.

Výsledky SWC 2017:

1. Poľsko
2. Švédsko
3. Rusko
4. Veľká Británia
5. Austrália
6. Lotyšsko
7. USA
8. Dánsko
9. Česká republika

MS juniorov

Svetový juniorský šampionát mal v sezóne 2017 na programe opäť tri finálové preteky. Prirodzene najviac zástupcov, štyroch, v ňom mali Poliaci. V dobrom svetle sa ukázali Austrálčania, ktorí tu štartovali traja. Potom nasledovali dvaja Dáni a po jednom pretekárovi zo Švédska, Čiech, Lotyšska, Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka. Títo však boli svedkami poľsko-austrálskeho súboja o medaile. Vlaňajší majster sveta Max Fricke z Austrálie nakoniec zlato neobhájil, keď so sedembodovým náskokom pred svojim krajanom Bartoszom Smektalom vyhral Poliak Maksim Drabik, syn slávneho otca Slawomira. Titul je pre tohto mladíka pekným zadosťučinením, keď ho vlani z boja o titul eliminovalo zranenie. Až na siedmom mieste skončil niekto iný než poľský, či austrálsky pretekár – Brit Robert Lambert, ktorý bol v roku 2016 bronzový.

Výsledky MS juniorov 2017:

1. Maksym Drabik Poľsko 49
2. Bartosz Smektala Poľsko 42
3. Max Fricke Austrália 41
4. Kacper Woryna Poľsko 33
5. Brady Kurtz Austrália 32
6. Jack Holder Austrália 28
7. Robert Lambert Veľká Británia 27
8. Dimitri Bergé Francúzsko 25
9. Andreas Lyager Dánsko 25
10. Jevgenij Kostigovs Lotyšsko 24
11. Eduard Krčmář Česká republika 20
12. Dominik Kubera Poľsko 19
13. Patrick Hansen Dánsko 15
14. Alexander Woentin Švédsko 12
15. Lukas Fienhage Nemecko 11

MS juniorských družstiev

Tento šampionát má za sebou trinásťročnú históriu, pričom desaťkrát ho vyhrali Poliaci. Dominanciu potvrdili aj tento rok. Vo finále v poľskom Rybniku nemali Drabik, Smektala, Woryna a Kubera vážnejšiu konkurenciu, pričom odpor im v určitej miere dokázali klásť iba Austrálčania. A súboj o bronz sa viac menej nekonal, keď Dáni nedali šancu mladým Britom.

1. Poľsko
2. Austrália
3. Dánsko
4. Veľká Británia
5. Švédsko
6. Nemecko
7. Česká republika
8. Nórsko

MS na dlhej plochej dráhe

Tohtoročný seriál veľkých cien na dlhej plochej dráhe sa skladal z piatich pretekov. Dve sa uskutočnili na trávnatých dráhach a tri na klasických dlhých dráhach. Celý seriál od úvodu až po záver ovládol Francúz Mathieu Tressarieu, ktorému síce na päty šliapal Nemec Michael Härtel, no svoj náskok pred ním uhájil. Druhý bronz vo svojej kariére vybojoval český Josef Franc, čo je pekným úspechom tohto veterána plochých dráh. Nebyť jeho bodového výpadku v druhej Veľkej cene vo francúzskom La Reole, mohol pokojne ohrozovať aj spomínanú dvojicu najlepších. Za zmienku stojí určite aj ôsme miesto niekoľkonásobného účastníka GP na klasickej dráhe a britského multišampióna Chrisa Harrisa, ktorý sa tomuto odvetviu plochej dráhy začal venovať asi dva roky dozadu. Poradie na popredných miestach by pravdepodobne premiešala aj dvojica Martin Smolinski a Jannick de Jong, ktorí štartovali vždy iba v jediných pretekoch, no vždy získali najviac bodov, pričom holandský pretekár, exmajster sveta, svoj jediný štart v GP v Herxheime premenil na víťazstvo.

1. Mathieu Tressarieu Francúzsko 105
2. Michael Härtek Nemecko 101
3. Josef Franc Česká republika 86
4. James Shanes Veľká Británia 78
5. Stephan Katt Nemecko 72
6. Theo Pijper Holandsko 63
7. Romano Hummel Holandsko 56
8. Chris Harris Veľká Británia 50
9. Jesse Mustonen Fínsko 45
10. Denis Hall Veľká Británia 45
11. Dirk Fabriek Holandsko 32
12. Hynek Štichauer Česká republika 26
13. Jorg Tebbe Nemecko 26
14. Stephan Tressarieu Francúzsko 25
15. Glen Phillips Veľká Británia 24
16. Martin Smolinski Nemecko 24
17. Jannick de Jong Holandsko 24
18. Theo di Palma Francúzsko 9

MS družstiev na dlhej plochej dráhe

Tento šampionát sa skladal z jediných pretekov v nemeckom Rodene. Skončil bez prekvapenie víťazstvom Nemcov. Českej reprezentácii sa nepodarilo obhájiť minuloročný bronz, aj keď Josef Franc bol spoločne s Nemcom Martinom Smolinskim najúspešnejším jednotlivcom pretekov.

1. Nemecko 61
2. Francúzsko 54
3. Holandsko 49
4. Česká republika 43
5. Švédsko 43
6. Veľká Británia 36
7. Fínsko 28

Martin Vaculík v súboji s vicemajstrom sveta Patrykom Dudekom na žarnovickej dráhe počas Kvalifikácie do GP

KALENDÁR

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

YOUTUBE KANÁL

AKTUÁLNE POČASIE

 

MEDIÁLNI PARTNERI