Prihlásenie

 • aquatherm
 • bartfay2
 • bdmgroup
 • blichar
 • broart
 • coop
 • daro
 • deltacom
 • drevan
 • duoados
 • duzina
 • expodom
 • feldhost
 • fuchs
 • gentruck
 • gron
 • hermes
 • impa
 • kgelektrik
 • mbien
 • mitas
 • neuman
 • nfa_group
 • parkettman
 • rekostav
 • skf
 • sportpub
 • steiger
 • tubapack
 • tubex

Sezóna 2017 v Európe

Aj v prvých hodinách nového roka sa trochu povenujeme krátkemu sumáru toho predošlého. Dnes si priblížime dianie v pretekoch majstrovstiev Európy, ktoré spadajú pod hlavičku FIM Europe (FIME). Súčasťou šampionátov FIME bola aj Slovenská motocyklová federácia nielen vďaka účasti žarnovických pretekárov v rôznych šampionátoch, ale aj organizácii ME dvojíc na žarnovickej dráhe.

ME jednotlivcov

V roku 2013, kedy prebrala organizáciu finálovej série ME jednotlivcov poľská firma One Sport, nabrala táto súťaž úplne iné obrátky. Dovtedy išlo skôr o šampionát pre pretekárov, ktorí sa nepresadili v súboji o Grand Prix, respektíve mali zenit výkonnosti za sebou. Od spomínaného roku sa aj v tomto šampionáte presadil model viacerých finálových kôl. Prestíž sa zvýšila aj ich televíznym pokrytím do celého sveta, ale aj účasťou skutočnej európskej plochodrážnej špičky. A hneď prvým víťazom sa stal Martin Vaculík...

Sezóna 2017 priniesla v tomto šampionáte zaujímavý súboj o titul s prekvapivým víťazom. Je síce pravda, že oproti minulým rokom tu chýbali hviezdy typu Emil Sajfutdinov, Tomasz Gollob, či Nicki Pedersen, no preteky nestratili nič na dramatickosti. S prehľadom si titul majstra Európy vybojoval na dráhach v Toruni, Gustrowe, Hallstaviku a Lubline Lotyš Andžejs Lebedevs, ktorého fanúšikovia mohli vidieť v minulej sezóne aj v Žarnovici, kde mu však postup z kvalifikačného kola Kvalifikácie do GP bol nad sily. V európskom šampionáte síce nevyhral ani jedno finálové kolo, no tri druhé a jedno tretie miesto mu zaručili titul so sedembodovou prevahou pred Artjomom Lagutom, víťazom z Gustrowa a Václavom Milíkom, ktorý si víťazne počínal zase v Hallstaviku. V Toruni, v provom kole finálovej série sa síce z víťazstva tešil Jaroslaw Hampel, no keďže tu bol nasadený iba ako divoká karta na jediné preteky, v ďalších kolách už neštartoval. Martin Vaculík v sezóne 2017 v tomto šampionáte neštartoval a Patrik Búri s Jánom Mihálikom skončili už v semifinálových kolách.

Výsledky:

1. Andžejs Lebedevs Lotyšsko 52
2. Artjom Laguta Rusko 45
3. Václav Milík Česká republika 44
4. Krzysztof Kasprzak Poľsko 39
5. Andreas Jonsson Švédsko 39
6. Przemyslaw Pawlicki Poľsko 34
7. Mateusz Szczepaniak Poľsko 29
8. Kenneth Bjerre Dánsko 28
9. Andrej Kudriašov Rusko 26
10. Michael Jepsen Jensen Dánsko 24
11. Martin Smolinski Nemecko 20
12. Leon Madsen Dánsko 20
13. Kacper Gomólski Poľsko 20
14. Jaroslaw Hampel Poľsko 14
15. Mikkel Bech Dánsko 13

ME dvojíc

Šampionát dvojíc sa skladal v sezóne 2017 z dvojice semifinálových kôl a jedného finále. Semifinále v Liberci poslalo do finále Veľkú Britániu, Dánsko a Francúzsko, pričom prekvapením bolo vyradenie Čechov. Zo žarnovického semifinále si postup vybojovali Poliaci, Rusi a Lotyši. V dejisku finále v talianskom Lonigu čakala na šesť postupujúcich dvojíc domáca reprezentácia, ktorá obhajovala titul z predošlej sezóny. V Lonigu to vyzeralo dlho na poriadnu zápletku. Body strácali všetci a spočiatku aj favorizovaní Poliaci. Práve oni sa však dokázali vzchopiť a od tretej série nepoznali porážku. V boji o striebro uspeli s jednobodovým náskokom Rusi pred príjemným prekvapením Francúzmi. Práve dvojica David Bellego a Dimitri Bergé sú veľkou nádejou francúzskej plochej dráhy, ktorá na klasických ováloch bola na dlhodobom ústupe. Talianska reprezentácia opäť stála a padala na výkonoch Argentínčana Nicolasa Covattiho. Smoliarmi boli Lotyši. Tí postavili juniorský tím, ktorý mal šancu zabojovať o medaile. Z trojice nahlásených pretekárov však do Loniga neprišiel David Kurmis a vo svojej tretej jazde sa zranil Jevgenijs Kostigovs a v pretekoch nepokračoval. Aby toho nebolo dosť v poslednej jazde spadol osamotený Oleg Michailovs. Naša dvojica Patrik Búri a Jakub Valkovič, doplnená o Jána Mihálika nepostúpila zo žarnovického semifinále.

1. Poľsko Tobiasz Musielak 17, Grzegorz Zengota 10, Mateusz Szczepaniak NS 27
2. Rusko Artjom Laguta 10, Andrej Kudriašov 7, Viktor Kulakov 4 21
3. Francúzsko David Bellego 13, Dimitri Bergé 7, Matthieu Tressarieu NS 20
4. Taliansko Nicolas Covatti 12, Guglielmo Franchetti 2, Michele Paco Castagna 1 15
5. Dánsko Mikkel B. Andersen 11, Rasmus Jensen 4 15
6. Veľká Británia Steve Worrall 12, Ellis Perks 2 14
7. Lotyšsko Oleg Michailovs 9, Jevgenijs Kostigovs 4 13

ME juniorov do 21 rokov

Trojica semifinálových kôl v Aveste, Nagyhalásze a v Macone dodala finalistov pre lotyšský Daugavpils. Tri body a trináste miesto v Nagyhalásze ukončili pôsobenie v tomto šampionáte nášho reprezentanta Jána Mihálika. Finále prinieslo pekný úspech pre britskú plochú dráhu. Robert Lambert ukázal svoj potenciál a až na jazdu s Rusom Čugunovom, nepoznal premožiteľa. Striebro si vybojoval favorizovaný Poliak Bartosz Smektala a bronz si po dodatkovej jazde vybojoval Dán Andreas Lyager pred spomínaným Čugunovom. Smolu mali vlaňajší finalisti z Čiech Eduard Krčmář a Zdeněk Holub, ktorí z pozície náhradníkov do pretekov nezasiahli. Viac sa z pôsobenia v tomto šampionáte čakalo od prvého menovaného, ktorý v roku 2016 získal v ME juniorov striebro.

Výsledky:

1. Robert Lambert Veľká Británia 14
2. Bartosz Smektala Poľsko 12
3. Andreas Lyager Dánsko 11+3
4. Gleb Čugunov Rusko 11+2
5. Frederik Jakobsen Dánsko 9
6. Dominik Kubera Poľsko 9
7. Patrick Hansen Dánsko 8
8. Joel Andersson Švédsko 8
9. Lukas Fienhage Nemecko 7
10. Rafal Karczmarz Poľsko 6
11. Nick Škorja Slovinsko 5
12. Kenny Wennerstam Švédsko 5
13. Davis Kurmis Lotyšsko 5
14. Mikkel B. Andersen Dánsko 4
15. Michael Härtel Nemecko 4
16. David Bewley Veľká Británia 2
17. Eduard Krčmář Česká republika NS
18. Zdeněk Holub Česká republika NS

ME juniorských družstiev

Dážď, poľská nadvláda, a opäť dážď. To sú charakteristické slová a slovné spojenia pre ME juniorských družstiev 2017. Zo semifinále v nemeckom Abensbergu bezpečne postúpili Dáni a s kusom šťastia Nemci, ktorí vyradili Čechov. V českom tíme dokázal byť vážnejším súperom pre Dánov a Nemcov jedine Eduard Krčmář a Zdeněk Holub. Avšak pri neskutočnej smole druhého menovaného (dokončil iba dve jazdy - obe vyhral) to na postup nestačilo. Z lotyšského Daugavpilsu, kde úradoval dážď a preteky boli po polovici jázd ukončené, postúpili domáci. Vo finále spomínané tri úspešné reprezentácie čakali nasadení Poliaci. Veľký sviatok, ktorým malo byť finále tohto šampionátu pre Krosno, nakoniec poznačil dážď. Preteky museli byť presunuté na nový termín a ešte aj v tom termíne pršalo a jazdci tak nastúpili k pretekom bez tréningu. Pred 2 500 divákmi sa najviac darilo domácim, ktorí pod vedením trénera Rafala Dobruckého získali ďalší titul. Za nimi zviedli pekný súboj reprezentácie Dánska a Lotyšska, do ktorého nemali šancu zasiahnuť Nemci. Striebro nakoniec putovalo do Dánska. Treba však pripomenúť, že finále mohlo dostať ešte kvalitnejší náboj, nebyť zvláštneho rozhodnutia dánskeho trénera Hansa Nielsena, ktorý doň nenasadil dvoch, či troch najkvalitnejších dánskych juniorov (najmä bronzový z ME juniorov - Andreas Lyager, či siedmy v tom istom šampionáte Patrick Hansen).

Výsledky:

1. Poľsko 45
2. Dánsko 35
3. Lotyšsko 33
4. Nemecko 6

Európsky pohár do 19 rokov

Nová európska plochodrážna súťaž mala svoju premiéru v českom Divišove. Sem sa zišlo šestnásť mladých pretekárov z celej Európy, tak ako ich vyslali federácie, ktorým miesta pridelila FIME. V Divišove čakal na účastníkov pretekov pomerne ťažká dráha, ktorá mala na svedomí množstvo pádov. Najlepšie si s ňou a so súpermi poradil Brit Robert Lambert, ktorý tak získal k titulu majstra Európy juniorov aj titul víťaza Európskeho pohára do 19 rokov. Druhým najlepším zberačom bodov bol Poliak Bartosz Smektala. Ten však vo finálovej jazde, ktorá rozhodovala o poradí na prvých štyroch miestach došiel nielen za Lambertom ale aj Švédom Hjelmlandom a skončil tretí. Výborne si počínal náš reprezentant Jakub Valkovič, ktorý síce nezavinene absolvoval jeden pád, no nielen v opakovanej jazde, ale aj vo všetkých ostatných zakaždým bodoval, pričom poslednú jazdu vyhral a so ziskom siedmych bodov skončil na peknom ôsmom mieste.

Výsledky:

1. Robert Lambert Veľká Británia 15
2. Filip Hjelmland Švédsko 11
3. Bartosz Smektala Poľsko 13
4. Michael Härtel Nemecko 9
5. Dominik Kubera Poľsko 10
6. Gleb Čugunov Rusko 8
7. Jonas Seifert Dánsko 7
8. Jakub Valkovič Slovensko 7
9. Nathan Graeves Veľká Británia 7
10. Patrik Mikel Česká republika 7
11. Mads Hansen Dánsko 6
12. Alexander Woentin Švédsko 6
13. Niklas Sayrio Fínsko 4
14. Mike Jacopetti Nemecko 4
15. Josef Novák Česká republika 3
16. Mika Meijer Holandsko 2
17. Pavel Čermák Česká republika 1
18. Václav Kvěch Česká republika NS

 ME na trávnatej plochej dráhe

Dve semifinálové kolá dodali pre nemecký Hertingen 18 najlepších špecialistov na trávnatú plochú dráhu. V jazdách po šesticiach sa najviac darilo Britom. Až polovica štartovného pola patrila tomuto ostrovnému štátu, pričom obsadili kompletne celé stupne víťazov. Víťazom sa stal mladý James Shanes, ktorý neprehral ani jednu jazdu. Zaujímavosťou sú stále špičkové výkony Nemca Bernda Dienera, ktorý aj vo svojich 58-rokoch patrí medzi špičku v tejto plochodrážnej disciplíne.

Výsledky:

1. James Shanes Veľká Británia  
2. Andrew Appleton Veľká Británia  
3. Edward Kenneth Veľká Británia  
4. Christian Hulshorst Nemecko  
5. Stephan Katt Nemecko  
6. Hynek Štichauer Česká republika  
7. Josef Franc Česká republika  
8. Dave Meijerink Holandsko  
9. Bernd Diener Nemecko  
10. Jesse Mustonen Fínsko  
11. James Wright Veľká Británia  
12. Paul Hurry Veľká Británia  
13. Paul Cooper Veľká Británia  
14. Charlie Powell Veľká Británia  
15. Callum Walker Veľká Británia  
16. Matthieu Tressarie Francúzsko  
17. Daniel Winterton Veľká Británia  
18. Julien Cayre Francúzsko  
19. Max Dilger Nemecko  NS  

Cesta do finále ME dvojíc viedla aj zo Žarnovice

KALENDÁR

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

YOUTUBE KANÁL

AKTUÁLNE POČASIE

 

MEDIÁLNI PARTNERI