Do tretice predkolo Majstrovstiev sveta jednotlivcov – 1981

0
506

Ako sa hovorí „Do tretice všetko dobré,“ malo to platiť aj pre v poradí už tretie žarnovické predkolo Majstrovstiev sveta jednotlivcov v priebehu troch rokov. Žarnovica sa v rokoch 1979 a 1980 úspešne etablovala medzi organizátorov podujatí pod hlavičkou FIM, čo sa ukázalo aj pridelením tých istých pretekov v roku 1981.

Zvláštnosťou bolo, že Svetová motocyklová federácia pridelila do Žarnovice iba dve miesta pre reprezentantov Československa, pričom Poliaci dostali štyri a Nemci s Rakúšanmi po tri miestenky. 8 000 divákov, ktorí za zišli na žarnovickom štadióne 26. apríla však videlo v akcii ešte dvoch Bulharov a Holanďanov. Po dvoch rokoch priamych prenosov, chýbala na štadióne televízia. No v porovnaní s predošlými dvomi rokmi, čakalo na divákov asi športovo najzaujímavejšie podujatie, kde do poslednej chvíle nebolo jasné obsadenie stupňov víťazov a ani celkovo postupujúcej osmičky.

Zo Žarnovice viedla cesta do 1.kola v nemeckom Bopfingene a z tadiaľ najlepší ôsmi postúpili do semifinále Kontinentu v ďalšom nemeckom meste Landshute, kde postúpili aj najlepší ôsmi z talianskeho Loniga. Kontinentálne finále sa potom odjazdilo v Prahe, z ktorej najlepšia pätica postúpila do svetového finále v anglickom Wembley.

Československá reprezentačná dvojica sa skladala z veterána Jana Hádeka z Plzne a domáceho esa Zdena Vaculíka. Už úvodné jazdy však ukázali, že ani jeden z nich to nebude mať ľahké už len s postupom. V dobrom svetle sa ukazovali nemeckí reprezentanti, konkrétne z Nemeckej spolkovej republiky. V prípade celej trojice išlo o skúsených pretekárov, pričom u Kristiana Praestbra však treba podotknúť, že to bol dánsky pretekár jazdiaci s nemeckou licenciou. Medzi favoritov sa rátalo aj s poľskými reprezentantmi a Rakúšanmi.

Nielen peknými podpiskartami sa prezentoval Waldemar Bacik. 34-ročný pretekár z Landshutu, s ktorým získal čerstvo tri ligové tituly v nemeckej Bundeslige za sebou, sa v nedeľu 26. apríla sklonil pred svojimi súpermi iba dvakrát. Ako prvý ho o bod pripravil domáci Zdeno Vaculík a hneď potom ešte Poliak Pyszny. Aj napriek tomu zvíťazil. Hneď za ním skončil jeho krajan Andreas Niedermayer, ktorý taktiež prišiel o prvý bod vďaka víťaznej jazde Zdena Vaculíka. A práve náš pretekár sa vďaka jedenástim bodom dostal do rozjazdy o tretie miesto. V nej mal však až troch súperov, z ktorých dvaja sa ukázali ako úspešnejší. Tretím miestom skompletizoval „nemecké“ stupne víťazov Dán Kristian Praestbro, síce ešte len 27-ročný pretekár, no už päťnásobný majster Dánska na dlhej plochej dráhe, štvornásobný účastník svetového finále na dlhom ovále a so štvorročnými skúsenosťami z britskej ligy. Hneď za ním skončil Wojciech Źabialowicz, veľká avšak nesplnená nádej našich severných susedov, neskôr úspešný tréner. S piatym miestom sa musel nakoniec uspokojiť Zdeno Vaculík. Šiesty skončil ďalší popredný pretekár z Poľska, Piotr Pyszny z blízkeho Rybnika.

O posledné dve postupové miesta sa zviedol tuhý boj. Ten pre seba rozhodol tretí Poliak v poradí, 26-ročný Alfred Siekierka z Opola, ktorý si to o dva roky neskôr namieril do Nemecka za svojou rodinou a tam už zostal nepokračujúc v aktívnej činnosti plochodrážnika. No a posledným postupujúcim bol veterán československej plochej dráhy Jan Hádek. Ten začal nečakane nulovým prídelom vo svojej prvej jazde a takisto aj preteky ukončil vo svojej poslednej jazde. Medzi tým však vyhral všetky tri ostávajúce jazdy a svojským štýlom si zabezpečil postup ďalej. Až za postupovou čiarou ostali prekvapujúco Rakúšania. Robert Funk, dnes už nežijúci, pozbieral síce pekných osem bodov, čo by inokedy mohlo na postup stačiť, no vo vyrovnanom žarnovickom predkole 1981 to bolo málo. Neúspešný bol aj dovtedy v Žarnovici vždy úspešný Hubert Fischbacher, ktorý v rokoch 1977 a 1979 obsadil štvrté miesta na Zlatej prilbe SNP. A do tretice neúspešným bol aj Anton Wannasek, ktorý štartoval vo všetkých troch žarnovických predkolách MS jednotlivcov a tentoraz prvýkrát nepostúpil. Z kola von musela aj opora z poľského ligového tímu Gniezna Leon Kujawski, či neskôr trojnásobný majster Holandska Henk Steman.

O dva týždne na to, v nemeckom Bopfingene, mal na postup ďalej nakročené náš reprezentant Zdeno Vaculík. Po troch jazdách mu svietilo na konte šesť bodov, no potom dvakrát došiel do cieľa ako posledný a v dodatkovej jazde o miesto náhradníka pre Kontinentálne semifinále mal pád a bol vylúčený. Ďalej zo žarnovických kvalifikantov postúpili Jan Hádek, Piotr Pyszny a Waldemar Bacik. Cez Kontinentálne semifinále sa z nich dostal nakoniec iba Bacik, ktorý vo finále Kontinentu v Prahe obsadil odľahlú trinástu priečku, čo bolo vlastne jeho kariérnym maximom.

Svetové finále v niekdajšej Mekke plochej dráhy v londýnskom Wembley, vyhrala hviezda z Kalifornie Bruce Penhall pred skúseným trojnásobným šampiónom Ole Olsenom a jeho žiakom Tommy Knudsenom.

Výsledky MS jednotlivcov – predkolo 26.4.1981 Žarnovica:

1. Waldemar Bacik D, 13 bodov; 2. Andreas Niedermayer D, 12; 3. Kristian Praestbro D, 11+3; 4. Wojciech Źabialowicz PL, 11+2; 5. Zdeno Vaculík CS, 11+1; 6. Piotr Pyszny PL, 11+0; 7. Alfred Siekierka PL, 10; 8. Jan Hádek CS, 9; 9. Robert Funk A, 8; 10. Leon Kujawski PL, 7; 11. Henk Steman NL, 6; 12. Hubert Fischbacher A, 4; 13. Reiner Van Gulik NL, 3; 14. Stojan Avramov BG, 3; 15. Anton Wannasek A, 1; 16. Hristo Semionov BG, 0; 17. Stanislav Urban CS, neštartoval; 18. Josef Minařík CS, neštartoval

Predchádzajúci článokŽarnovické majstrovstvá sveta a Európy: 1980
Ďalší článokVianočné prianie
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.