Uplynulý víkend v Žarnovici priniesol slovenským plochodrážnym fanúšikom dokonalé vyžitie. Všetko začalo už v sobotu semifinálovým kolom majstrovstiev Európy juniorov. Kto nebol a nevidel môže ľutovať.
O postup do európskeho juniorského finále do 19 rokov sa v Žarnovici snažili pretekári z desiatich krajín. Už podľa papierových predpokladov bolo ťažko uhádnuť, ktorá osmička pretekárov to bude. Niekoľko dní pred pretekmi však do štartovnej listiny pribudlo meno poľského supertalentu Wiktora Przyjemskeho a bolo jasné, že ide nielen o horúceho adepta na víťazstvo v žarnovických pretekoch, ale aj v celom šampionáte, ktorý vyvrcholí v poľskom Gorzówe. Przyjemski to od začiatku potvrdzoval.
Už na tréningu musel zo súboja o postup odstúpiť taliansky reprezentant Mattia Santinelli, ktorý v dvoch tréningových jazdách zadrel obidva svoje motory a mohol baliť. Namiesto neho nastúpil prvý náhradník Jan Hlačina.
Tribúny tentoraz netradične zívali prázdnotou. Asi tisícka verných fanúšikov však neľutovala, že prišla na štadión. Dokonca tí čo prišli na preteky aj o deň neskôr, tvrdili, že tie sobotné boli oveľa dramatickejšie. A určite neboli ďaleko od pravdy. Súboje na dráhe začali prakticky od prvej jazdy. Mladí, draví pretekári, ktorí skúsenosti nahradzovali odvahou, ukázali, že nie nadarmo patria medzi najlepších vo svojich krajinách a možno o desať rokov budú niektorí z nich súčasťou seriálu Grand Prix.
Od začiatku pretekov ostával neporazený Wiktor Przyjemski, ktorý prakticky zbytočne hľadal väčšieho súpera. Dobre začal aj Angličan Daniel Thompson dvomi víťaznými jazdami, no potom zvoľnil z tempa a razom prišiel o možnosť stáť na stupňoch víťazov. Prekvapením pretekov bol Ukrajinec Nazar Parnickij, ktorý je od vojnového konfliktu vo svojej vlasti udomácnený v Leszne. Nádherný bol najmä jeho súboj s Thompsonom, ktorého sa dve kolá snažil predbehnúť vonkajškom, pričom si stále menili pozície a jazdili prakticky plece pri pleci. Potom prišla náhle zmena a dal to na „lajnu“ a nádherným spôsobom skúseného veterána predbehol súpera. O neporaziteľnosť ho však vo štvrtej sérii pripravil Przyjemski a potom v poslednej jazde ešte aj Oskar Paluch. Nastupňoch víťazov však stál Parnickij o stupienok vyššie než gorzówsky junior Paluch. Ten totiž prehral už svoju prvú jazdu v krásnom štyri kolá trvajúcom súboji so Slovincom Anže Grmekom, ktorého tréner Franci Kalin nevedel vynachváliť výborne pripravenú dráhu. Trochu nenápadne pôsobil ďalší favorit, Nemec Norick Blodorn. Ten prehral s Parnickim, Przyjemskim, Paluchom a trohcu prekvapujúco aj s Rakúšanom reprezentujúcim Žarnovicu v 1. lige, Sebastianom Kosslerom. Ten dokázal zaskočiť nielen Blodorna, ale aj ďalších favoritov na postup a aj napriek krkolomnému pádu vo svojej štvrtej jazde, kde nabehol na zadné koleso svojho súpera, bezpečne postúpil. Trochu za očakávaniami zaostali českí pretekári, z ktorých sa najviac očakávalo najmä od iba trojbodového Jaroslava Vaníčka. Nakoniec z kvarteta reprezentantov spoza rieky Moravy, postúpil ako náhradník na pomocné kritériá Matouš Kameník.
Po skončení 20. jazdy sa náhle spustila prietrž mračien, ktorá trvala asi 15 minút. Keďže fanúšikovia ostali „uväznení“ na tribúnach, akonáhle oslabol dážď, nasledovalo vyhlásenie víťazov pred tribúnou. Pokým prebehol celý ceremoniál, počas poľskej hymny na počesť víťaza, už svietilo opäť slniečko a tak sa lúčilo so všetkými účastníkmi nádherných pretekov.
Výsledky:
- Wiktor Przyjemski, Poľsko 15
- Nazar Parnickij, Ukrajina 13
- Oskar Paluch, Poľsko 12
- Antoni Mencel, Poľsko 11
- Norick Blodorn, Nemecko 11
- Daniel Thompson, Veľká Británia 10
- Sebastian Kossler, Rakúsko 9
- Anže Grmek, Slovinsko 9
- Matouš Kameník, Česká republika 6
- Jan Jeníček, Česká republika 6
- Artjom Juhno, Lotyšsko 5
- Roman Kapustin, Ukrajina 5
- Jaroslav Vaníček, Česká republika 3
- Ace Pijper, Veľká Británia 3
- Tino Bouin, Francúzsko 2
- Jan Hlačina, Česká republika 0
- Jakub Krawczyk, Poľsko NS