Takmer letné počasie, dobrá propagácia v médiách, štart Martina Vaculíka ďalších kvalitných pretekárov…to bol recept, aby Medzinárodné majstrovstvá Slovenska a 24. Memoriál Ladislava Eliáša, ktoré v nedeľu 7. apríla zorganizoval Speedway Club Žarnovica, zaznamenali divácky rekord.
Žarnovická plochá dráha zaznamenala v posledných rokoch výrazný vzostup. Súvisí to s viacerými faktormi, no hlavným je Martin Vaculík a jeho výsledky a samozrejme obrovský záujem médií, s ktorými klub spolupracuje a pravidelne im posúva informácie.
V nedeľu 7. apríla tak do Žarnovice mohlo prísť takmer 5 000 divákov, rekordné číslo, čo sa týka Medzinárodných majstrovstiev Slovenska. V minulosti sa ich návštevnosť pohybovala okolo 1 500 až 2 000, v závislosti od štartu Martina Vaculíka. Vlani to už bolo 3 000 divákov. Ďalším rekordom bol počet krajín, ktorých reprezentanti sa stretli v Žarnovici. 26 pretekárov z 15 krajín znamená, že o štart na žarnovických pretekoch je záujem po celom plochodrážnom svete. No a aby tých rekordov nebolo dosť….Martin Vaculík pridal rekordný 6. titul majstra Slovenska.
Pretekom predchádzali dlhé prípravy, ako to už na úvod sezóny býva. Večer pred ich konaním sa uskutočnila spomienka na trénera Jána Daniela, ktorý nás opustil presne pred mesiacom. Vo večerných hodinách, na dráhe vysvietenej sviečkami za zvuku typickej francúzskej hudby, tak obľúbenej trénerom, sa s jeho podobizňou na obraze, vybralo od depa v sprievode niekoľko sto ľudí. Program pokračoval pred hlavnou tribúnou, kedy si mohli prítomní vypočuť v rozhlase spomienky nášho trénera, ktoré hovoril pred televíznymi kamerami. Nasledovala minúta ticha a súhrn kariéry tejto žarnovickej plochodrážnej osobnosti z autorského pera Alenky Neuschlovej. Potom nasledovala opäť trénerom obľúbená hudba.
V nedeľu sa už všetko nachystalo na prvé preteky sezóny. Opäť dorazili všetci zakontraktovaní pretekári. Jedinou zmenou bola absencia Poliaka Adriana Galu, ktorému v sobotu preložili preteky v Gdańsku. Namiesto neho sa tak predstavil na svojich prvých pretekoch kariéry v 500-kách, iba 15-ročný odchovanec Speedway Academy Filip Kasan. Program začal na obed autogramiádou Martina Vaculíka, keď získať jeho podpis a fotografiu s ním využilo niekoľko sto fanúšikov. O 14.00 hod. nasledoval už slávnostný nástup. Pred plnou hlavnou tribúnou boli predstavení nielen hlavní aktéri pretekov, či funkcionári, ale aj extraligový tím a jeho hlavný sponzor firma Dynamax v osobe konateľa Juraja Wachala.
Už prvé jazdy naznačili, že nepôjde o žiadnu nudu. Bojovalo sa ostro a takmer v každej jazde dochádzalo k predbiehaniu. Bez straty bodu absolvoval základnú časť Martin Vaculík, vďaka čomu získal už štvrté víťazstvo v Memoriáli Ladislava Eliáša. V jednej jazde ho síce takmer kolo vodil nemeckí pretekár Marius Hillebrand, no to sa dalo pripočítať na vrub štartu z piatej dráhy nášho pretekára. V dobrom svetle sa od začiatku ukazoval aj druhý domáci zástupca Jakub Valkovič. Vo svojej prvej jazde sa ujal vedenia, no nakoniec sa musel skloniť pred mladým Dánom Rune Thorstom. Aj vo svojej druhej jazde došiel do cieľa druhý. Suverénom bol totiž Poliak Jakub Jamróg, ktorý vlani skončil druhý na legendárnej Zlatej prilbe v Pardubiciach. Potom však prišlo zaváhanie Jakuba v jeho tretej jazde, kde nebodoval a dve tretie miesta v tých nasledujúcich. Konečných desať bodov mu v silnej konkurencii stačilo na obstojné trináste miesto.
Najmladší z našich pretekárov, debutujúci Filip Kasan, absolvoval svoje jazdy plynule bez väčších zádrheľov. Dokonca si pripísal bod za jedno štvrté miesto a mohol aj ďalšie dva, nebyť pádu po predbehnutí súpera a nezvládnutí výjazdu z poslednej zákruty predposledného kola. Celkovo, ale vládla s jeho výkonom spokojnosť, veď prejsť si debutom v tak kvalitne obsadených pretekoch a pri takej početnej kulise, nie je jednoduché.
Z ostatných štartujúcich sa podľa očakávania najviac darilo Jamrógovi a tiež bývalému účastníkovi GP Švédovi Oliverovi Berntzonovi, ktorý by sa mal v Žarnovici predstaviť aj na Kvalifikácii do GP 25. mája. Stúpajúcu tendenciu v zbieraní bodov mal aj Dán René Bach, ktorý nevzdával boj o vyššie pozície. Peknou dravou jazdou a asi najväčším počtom predbehnutí sa prezentoval mladý Austrálčan Fraser Bowes, ktorý rok predtým neurobil na našej dráhe až taký dobrý dojem. Tentoraz bojoval a urobil na divákov pekný dojem. Podobne to bolo aj so Slovincom Maticom Ivačičom. Naopak smoliarmi pretekov sa ukázali byť Ukrajinec Stanislav Mielničuk a Talian Mateo Boncinelli. Prvý menovaný totiž prišiel vinou dvoch zničených motorov o celé preteky. Maličký Talian zase po páde vo svojej tretej jazde musel z pretekov odstúpiť. Akýmsi predkrmom finálovej jazdy bola jazda s poradovým číslom 23. V nej sa stretli prakticky všetci s najvyšším počtom bodov. Bez problémov vyhral Martin Vaculík, keď za sebou nechal v poradí Berntzona, dovtedy neporazeného Jamróga, Thorsta a Ivačiča.
Finálová jazda sa išla za účasti šiestich jazdcov z piatich krajín na šesť kôl. Pred štartom si vyberali dráhy podľa poradia po základnej časti. Štart vyšiel najlepšie Berntzonovi a Jamrógovi. Cieľom prvého kola však prešiel ako prvý Martin Vaculík, ktorý oboch predbehol popri mantineloch v druhej zákrute. Potom už nemal väčších ťažkostí. Za ním sa však tvrdo bojovalo. Jamróg si nakoniec udržal druhé miesto, kým na tretie sa prebojoval nenápadne jazdiaci Robert Chmiel, víťaz minuloročnej Zlatej prilby SNP. Berntzonovi ako na zlosť ostalo nepopulárne štvrté miesto, s čím neskrýval roztrpčenie. Piaty prišiel do cieľa Bach pred Bowesom.
Výsledky:
- Martin Vaculík, Slovensko 20 bodov + 1. vo finále
- Jakub Jamróg, Poľsko 18 + 2. vo finále
- Robert Chmiel, Poľsko 16 + 3. vo finále
- Oliver Berntzon, Švédsko 17 + 4. vo finále
- René Bach, Dánsko 15 + 5. vo finále
- Fraser Bowes, Austrália 15 + 6. vo finále
- Rune Thorst, Dánsko 13
- Sebastian Kossler, Rakúsko 12
- Matic Ivačič, Slovinsko 12
- Jan Macek, Česká republika 12
- Paco Castagna, Taliansko 11
- Nazar Parnicki, Ukrajina 10
- Jakub Valkovič, Slovensko 10
- Daniel Klíma, Česká republika 10
- Mika Meijer, Holandsko 9
- Michael West, Austrália 9
- Marius Hillebrand, Nemecko 9
- Jonatan Grahn, Švédsko 8
- Ricards Ansviesulis, Lotyšsko 7
- Emil Millberg, Švédsko 6
- Milen Manev, Bulharsko 4
- Andrei Popa, Rumunsko 3
- Michal Baštecký, Česká republika 2
- Filip Kasan, Slovensko 1
- Stanislav Mielničuk, Ukrajina 0
- Matteo Boncinelli, Taliansko 0
