Žarnovické majstrovstvá sveta a Európy: 1979

0
614

Žarnovická plochá dráha má dlhú a bohatú históriu, počas ktorej zažila obdobia vzostupu, ale aj pádov. Počas 66-ročnej histórie sa na žarnovickom ovále odjazdilo 303 pretekov, v ktorých sa predstavilo viac ako tisíc pretekárov z troch desiatok krajín. Išlo o preteky rôzneho druhu a kvality, no od roku 1979 sú neoddeliteľnou súčasťou Žarnovice aj preteky najvyššieho významu – majstrovstvá sveta a Európy. A práve týmto pretekom sa budeme venovať v nasledujúcich článkoch, v ktorých si ich priblížime rok po roku.

Slávne boli začiatky v päťdesiatych rokoch minulého storočia, ťažké, ale významné boli šesťdesiate roky, vzostup nastáva v sedemdesiatych rokoch, vrchol v osemdesiatych, prudký pád v deväťdesiatych rokoch, letargia s niekoľkými zábleskami svetlej budúcnosti prichádza v prvom desaťročí nového tisícročia, opätovný vzostup zase po roku 2011. Tak by sa dal v krátkosti zhrnúť žarnovický príbeh plochej dráhy. Avšak nebolo by to spravodlivé ani voči jazdcom, fanúšikom a hlavne organizátorom, dávať všetko do jedného balíka, zovšeobecňovať. Vždy sa pracovalo s tým čo bolo. Vychádzalo sa zo situácie aká bola a ako sa menila.

Na prelome rokov 1978 a 1979 prešla žarnovická plochá dráha veľkými zmenami. V novembri 1978 na zasadaní komisie FIM v poľskej Poznani bolo rozhodnuté prideliť do nášho mestečka preteky majstrovstiev sveta. Išlo o veľkú česť a zároveň historický medzník. Žarnovicu v tomto smere na Slovensku predbehla iba Považská Bystrica so svojou Šesťdňovou v roku 1977. Veľké zmeny sa podarili organizátorom združeným okolo Ing. Milana Šovčíka. Dráha bola rozšírená a zároveň skrátená na maximálnu povolenú dĺžku 400 metrov a dostala namiesto čiernej škvary bledožltý dolomitový povrch. Nové mantinely s červeným lemovaním a ďalšie vylepšenia a obnovy na štadióne boli skvelou vizitkou pre skúsených organizátorov. To všetko museli organizátori a dobrovoľníci stihnúť od konca októbra 1978 do druhej polovice apríla 1979, kedy boli naplánované Majstrovstvá sveta jednotlivcov – predkolo. Síce išlo o najnižší stupeň vtedajšieho šampionátu MS, no treba do toho započítať skutočnosť, že žiadateľov a organizátorov bolo niekoľkonásobne viac než je tomu v súčasnosti a na takéto preteky museli kluby čakať aj niekoľko rokov.

Deň D pre žarnovickú plochú dráhu tak prišiel 22. apríla 1979. Na štadióne sa zišlo 8 000 divákov a ďalšie tisíce mohli boje na žarnovickej plochej dráhe sledovať v priamom televíznom prenose. Do Žarnovice boli nasadení reprezentanti Bulharska, Maďarska, Rakúska, Talianska a Československa. Reprezentovať svoju vlasť pred domácimi fanúšikmi dostal možnosť žarnovický pretekár Ján Daniel. Na pozíciách náhradníkov zase Zdeno Vaculík a Pavol Tonhauzer.

Po slávnostnom nástupe, príhovoroch a privítaní hlavných aktérov, sa rozhoreli boje na dráhe. Je len škoda, že sa nezachovali v archíve RTVS tieto zábery, no bohužiaľ aj pre kvitnúci socializmus boli pásky na ktoré sa nahrávalo také drahé, že ich vzápätí prehrávali inými zábermi. Nič to však na veci nemení, že preteky mali jedného suveréna v osobe Jiřího Štancla, ktorý neprehral žiadnu jazdu a keďže išlo o prvé preteky na skrátenej dráhe, vytvoril aj prvý rekord v hodnote 75 sekúnd. Celkovo preteky patrili československým reprezentantom, keď celá šestica obsadila prvých šesť postupových miest a nepustila medzi seba nikoho. Smoliarom bol Talian Francesco Biginatto, ktorý svojou jazdou a výkonmi pútal pozornosť fanúšikov, no po jednom víťazstve a dvoch druhých miestach už nebodoval vinou porúch svojho stroja. Domáci Ján Daniel si postup vybojoval zo šiesteho miesta, keď získal deväť bodov. Zo zahraničných pretekárov postupoval zo siedmeho miesta Maďar Antal Tamcsu a po víťazstve v dodatkovej jazde o posledné postupové miesto aj Rakúšan Anton Wannasek, ktorý dodnes štartuje prevažne na veteránskych pretekoch, no občas sa v pozícii náhradníka ukáže aj na klasických pretekoch v Žarnovici ako naposledy pri majstrovstvách Slovenska v roku 2018.

Zo Žarnovice sa postupovalo do kvalifikačných kôl v nemeckom Abensbergu a v československom Slanom. Ján Daniel štartoval 7. mája v Slanom. Po troch úvodných nulách prišiel pád vo štvrtej jazde a odstúpenie z pretekov. Ako sám dodnes spomína, bol to deň blbec, kedy sa mu absolútne nedarilo a prehral jazdy aj so súpermi, ktorých pravidelne porážal.

Ani jeden z pretekárov zo žarnovického predkola sa do svetového finále v poľskom Chorzówe nedostal. Tam pred 100 000 divákmi svojim šiestym triumfom vytvoril dlhoročný rekord Novozélanďan Ivan Mauger a spoločnosť na stupňoch víťazov mu robil poľský fenomenálny plochodrážnik Zenon Plech a mladý Angličan Michael Lee. Aj pre československé farby skončilo finále veľmi dobre, keď sa o historicky najlepší výsledok postaral siedmym miestom „Démon“ Zdeněk Kudrna.

Výsledky MS jednotlivcov – predkolo 22.4. Žarnovica:

1. Jiří Štancl CS, 15 bodov; 2. Petr Kučera CS, 13; 3. Jiří Jirout CS, 12; 4. Milan Špinka CS, 11; 5. Josef Jůza CS, 10; 6. Ján Daniel CS, 9; 7. Antal Tamcsu H, 8; 8. Anton Wannasek A, 7+3; 9. Peter Kostov BG, 7+2; 10. Herbert Engelmaier A, 7+1; 11. Francesco Biginatto I, 7+E; 12. János Jakab H, 5; 13. Gianni Famari I, 4; 14. Gábor Farkas H, 2; 15. Toncio Kolev BG, 1; 16. Hristo Semionov BG, 1; 17. Zdeno Vaculík CS, neštartoval; 18. Ján Danihel CS, neštartoval; 19. Pavel Karnas CS, neštartoval

Predchádzajúci článokSC Žarnovica nebude chýbať v ligových súťažiach
Ďalší článokNa Večeri majstrov ocenili nielen Martina Vaculíka
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.