Žarnovické majstrovstvá sveta a Európy: 1980

0
543

Majstrovstvá sveta – predkolo v roku 1979 zvládli žarnovickí organizátori na výbornú. Množstvo dobrých správ sa cez médiá šírilo medzi širšiu športovú verejnosť a neostali bez povšimnutia Svetovej motocyklovej federácie (FIM). Tá sa preto opätovne rozhodla vyhovieť žarnovickej žiadosti a do malého pohronského mestečka pridelila pre sezónu 1980 znova MS jednotlivcov – predkolo.

Podobne ako v roku 1979 aj v tom nasledujúcom bol kalendár najvýznamnejšieho plochodrážneho šampionátu – MS jednotlivcov, poriadne rozvetvený. Ak chcel nejaký pretekár vôbec štartovať v MS jednotlivcov, čakali ho rôzne kvalifikácie a finálové preteky. Najrozvetvenejšia bola prirodzene kontinentálna zóna, v ktorej súperili jazdci z najväčšieho počtu krajín. Zo štyroch predkôl (Landshut, Žarnovica, Treviso, Bydgoszcz) postupovali vždy ôsmi najlepší do štyroch kôl (Slaný, Debrecen, Prelog, Wiener Neustadt), kde ich v každom z nich čakali ďalší ôsmi súperi nasadení podľa výsledkov spred roka. Aj tu postupovali zakaždým ôsmi najlepší do Kontinentálnych semifinále v nemeckom Nordene a bulharskom Targovišti. Vrcholom kvalifikácie v kontinentálnej zóne bolo potom Kontinentálne finále v talianskom Lonigu, kam postúpili vždy prví ôsmi zo semifinálových kôl. Z Loniga potom piati najlepší postúpili už do svetového finále, ktoré sa jazdilo formou jedných pretekov v jeden deň vo švédskom Göteborgu.

A práve na začiatku tohto kvalifikačného pavúka bola aj Žarnovica. Sem boli nasadení traja reprezentanti Československa a Bulharska, po dvoch z Rakúska, Maďarska, Poľska, Nemeckej spolkovej republiky a Juhoslávie. Podľa papierových prognóz sa očakávali boje o postup najmä medzi domácimi pretekármi a Rakúšanmi, Maďarmi, Poliakmi, či Nemcami.

Nedeľa 20. apríla prilákala na MS jednotlivcov do Žarnovice okolo 5 000 divákov a aj televízne kamery. Preteky viedol skúsený rozhodca z Poľska Roman Cheladze, ktorý mal bohaté skúsenosti aj ako niekdajší pretekár. Oproti minulému roku malo Československo o polovicu menej reprezentantov a zároveň sa fanúšikovia museli obísť bez domáceho žarnovického pretekára.

Tieto preteky nemali až taký ohlas v médiách ako tomu bolo pred rokom, kedy išlo predsa len o prvé svojho druhu na žarnovickom ovále. Pri porovnávaní s predošlým rokom aj Ján Beňuška, ktorý bol častým autorom článkov o slovenskej plochej dráhe v tom období, sa pozeral na preteky síce organizátorsky výborne zvládnuté, no po športovej stránke už menej zaujímavé než rok predtým. Po nočnom daždi sa v podstate všetci zahraniční účastníci len zoznamovali so záludnosťami podmočenej dráhy, na ktorej sa začali tvoriť nerovnosti. Úplne inak to vyzeralo s československými reprezentantmi, ktorí strácali body iba medzi sebou a jazdili ako jasní víťazi. Najlepšie si z nich počínal vtedy 29-ročný pretekár Rudej hvězdy Praha Petr Ondrašík, ktorý okrem plného počtu bodov získal aj najlepší čas dňa. Hneď za ním so stratou jediného bodu, práve zo spoločného súboja, skončil najstarší pretekár v poli, 36-ročný Jan Hádek z ČSAD Plzeň pred 27-ročným Petrom Kučerom z Pardubíc. Štvrté postupové miesto si vybojoval najlepší zahraničný pretekár, Poliak Henryk Olszak pred skúseným nemeckým pretekárom Georgom Gilgenreinerom jazdiacom na stroji Weslake, ktorý sa o štyri roky neskôr mal rozlúčiť so svojou kariérou práve na dráhe v Žarnovici, no bohužiaľ tým najhorším možným spôsobom. Ako príjemné oživenie boli označené výkony Rakúšana Antona Wannaseka a prekvapením výkon neznámeho Maďara Istvána Grega. Posledné postupové miesto obsadil Nemec Jan Käter. Až o miesto náhradníka do ďalšieho kola musel bojovať Poliak Mariusz Okoniewski, vtedajšia opora majstrovského tímu z Leszna a otec súčasného veterána plochodrážnych oválov Rafala Okoniewskeho. A tým porazeným v dodatkovej jazde bol v Žarnovici v neskoršom období veľmi dobre známy Rakúšan Heinrich Schatzer, ktorý dokonca v neskorších rokoch nielen reprezentoval Žarnovicu v 1.lige, či zamestnával vo svojej firme v Rakúsku niektorých slovenských plochodrážnikov, ale sa aj ako 41-ročný víťazstvom na Zlatej prilbe SNP v roku 1994, zapísal do jej histórie ako najstarší víťaz. A to štartoval v Žarnovici na regulérnych pretekoch ešte aj v roku 2007! Prekvapením bolo aj vyradenie maďarského šampióna Jánosa Szökeho, ktorý deväť rokov predtým skončil na žarnovickej Zlatej prilbe druhý práve aj za vtedy víťazným Petrom Ondrašíkom.

Už spomínaným hustým sitom kvalifikácie kontinentálnej zóny sa do svetového finále spomedzi účastníkov žarnovického predkola dostal jeho víťaz Petr Ondrašík. Pod československou vlajkou vo švédskom Göteborgu 5. septembra vyštartoval nielen Ondrašík, ale aj Jiří Štancl a Aleš Dryml. Pokým žarnovický víťaz skončil posledný bez bodového zisku, jeho dvaja reprezentační kolegovia sa podelili o dvanáste a trináste miesto. Zo svetového titulu sa tešil rok predtým bronzový Michael Lee z anglického Kings Lynnu pred svojim krajanom Dave Jessupom a Austrálčanom Billy Sandersom.

Výsledky MS jednotlivcov – predkolo 20.4.1980 Žarnovica:

1. Petr Ondrašík CS, 15 bodov; 2. Jan Hádek CS, 14; 3. Petr Kučera CS, 13; 4. Henryk Olszak PL, 12; 5. Georg Gilgenreiner NSR, 11; 6. Anton Wannasek A, 8; 7. István Gregó H, 8; 8. Jan Käter NSR, 7; 9. Mariusz Okoniewski PL, 6+3; 10. Heinrich Schatzer A, 6+2; 11. Vlado Kocuvan YUG, 5; 12. Peter Kostov BG, 5; 13. János Szöke H, 4; 14. Ivan Vrbnjak YUG, 3; 15. Rosen Christov BG, 1; 16. Hristo Semionov BG, 1; 17. Jindřich Dominik CS, 1 – náhradník; 18. Jiří Svoboda CS, neštartoval

Predchádzajúci článokNa Večeri majstrov ocenili nielen Martina Vaculíka
Ďalší článokDo tretice predkolo Majstrovstiev sveta jednotlivcov – 1981
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.