Do Žarnovice príde víťaz dánskej kvalifikácie

0
364

Fanúšikovia s nedočkavosťou očakávajú mená štartujúcich pretekárov pre Kvalifikáciu do Grand Prix, ktorá sa odjazdí 27. mája v Žarnovici. Jedno z prvých známych mien k nám prichádza z Dánska.

V prípade Frederika Jakobsena nejde o hviezdu, ktorá by mala šancu ukázať svoje schopnosti v seriáli Grand Prix. Ale treba si dať pozor. Frederik je totiž víťazom dánskej kvalifikácie pre majstrovstvá sveta a tam už stáli proti nemu aj hviezdy. Ešte v stredu 5. apríla sa totiž na legendárnom štadióne Vojens uskutočnili preteky, ktoré mali určiť plochodrážnikov, ktorí v sezóne 2023 budú reprezentovať Dánsko v pretekoch majstrovstiev sveta a Európy. Víťazstvo v nich si vybojoval a prvú voľbu pre MS a ME tak získal už spomínaný Frederik Jakobsen. O jediný bod ho pripravila ďalšia hviezda dánskej plochej dráhy Niels Kristian Iverssen.

Frederik Jakobsen začal sezónu 2023 najlepšie ako mohol. Je stabilne bodujúcou súčasťou poľského extraligového tímu Grudziadz. V druhom kole Extraligy dokonca získal aj skalp nášho Martina Vaculíka na jeho domácej dráhe v Gorzówe. Uplynulú sobotu 29. apríla sa predstavil tiež v kvalifikačnom kole majstrovstiev Európy v lotyšskom Daugavpilse, kde si vďaka štvrtému miestu vybojoval postup do Challenge v maďarskom Nagyhalász. V Žarnovici bude taktiež patriť medzi papierových favoritov.

Pozrieme sa ale bližšie na tohto dánskeho pretekára. Bolo to v roku 1988, desať rokov pred jeho narodením, keď v Žarnovici výnimočne zaviala vlajka Dánska počas Zlatej prilby SNP. Štartovala tu totiž dvojica pretekárov tejto krajiny, pričom jeden z nich sa volal Jan Jakobsen. Skončil celkovo na odľahlom 18. mieste s tromi bodmi, keď zo štyroch jázd dokončil iba dve. O desať rokov, 1. mája 1998 sa narodil Frederik Jakobsen, syn už spomínaného Jana, ktorý bohužiaľ zomrel predčasne ako 57-ročný v roku 2020. Tak ako väčšina dánskych plochodrážnikov, aj on začínal od tých najmenších kubatúr ako malé dieťa. Od roku 2001 sa jazdili akési neoficiálne majstrovstvá sveta v kubatúre 85 ccm (Zlatá trofej). A práve v nej odohral Frederik Jakobsen významnú rolu. V roku 2011 totiž vybojoval bronz, o dva roky neskôr zlato a v roku 2014 striebro. Do dánskej juniorskej reprezentácie sa dostal hneď ako to bolo možné, po dovŕšení 16. roku. Vďaka svojmu talentu a výkonom na dráhe vlastní s dánskou reprezentáciou množstvo cenných medailí. V majstrovstvách sveta juniorských družstiev je to jedno striebro (2018) a trikrát bronz (2016, 2017 a 2019). V majstrovstvách Európy juniorských družstiev má na svojom konte jedno zlato (2018), dve striebra (2017 a 2016) a jeden bronz (2015). V šampionátoch jednotlivcov sa taktiež dokázal presadiť už v juniorskom veku. V majstrovstvách sveta juniorov sa dvakrát prebojoval do finálovej série, pričom v roku 2018 bol šiestym najlepším juniorom sveta a o rok neskôr desiatym. V majstrovstvách Európy juniorov bol vo finále trikrát, pričom naposledy v roku 2018 vybojoval bronz. Po dosiahnutí seniorského veku sa dostal aj do seniorskej reprezentácie Dánska. Vlani sa mu podarilo výrazne prispieť k zisku striebra pre Dánsko v majstrovstvách Európy družstiev a tento rok to zopakoval.

Frederik Jakobsen patrí medzi plochodrážnikov, ktorí odjazdia čo najviac pretekov počas sezóny. Preto ho možno vidieť vždy vo viacerých ligách. Na domácej pôde nechýba v zostave Outrupu, vo Veľkej Británii háji farby King´s Lynn a v Poľsku štartuje už za spomínaný Grudziadz druhú sezónu.

Frederik je zároveň horúcim kandidátom do dánskej reprezentácie pre letný Svetový pohár družstiev. Či sa dostane do zostavy pre SWC sa uvidí neskôr, ale či si vybojuje účasť už do druhých pretekov Challenge v tejto sezóne uvidíme už 27. mája v Žarnovici.

Predchádzajúci článokJakubovi Valkovičovi sa v Maďarsku nedarilo
Ďalší článokJakub Valkovič si naprával chuť v Kopřivnici
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.