Máme kompletný kalendár na sezónu 2019

0
398

V sobotu dopoludnia prebehlo valné zhromaždenie plochej dráhy v Autoklube Českej republiky, ktoré sa konalo v Pardubiciach na štadióne vo Svítkove. V klubových priestoroch pod hlavnou tribúnou sa zišli zástupcovia takmer všetkých českých plochodrážnych klubov, medzi ktorými opäť nechýbali ani zástupcovia Speedway Clubu Žarnovica, ktorý prakticky od začiatku úzko spolupracuje s českou plochou dráhou. Výsledkom rokovania sa stal aj kalendár pretekov na žarnovickej plochej dráhe.

Sezóna 2019 bude pre žarnovickú plochú dráhu opäť bohatá. Aj napriek problémom s dotáciami počas tej uplynulej sa klub rozhodol pokračovať vo svojej činnosti v takom rozmere ako v predošlých sezónach. Je to však ešte podmienené ako sa k tomu postaví ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu, ktoré v uplynulej sezóne odignorovalo nielen Kvalifikáciu do GP na plochej dráhe, ale aj všetky motocyklové, či automobilové podujatia organizované na Slovensku. Nulová dotácia, to je výsledok podpory štátu štátnej reprezentácie, pretekov majstrovstiev sveta, či Európy. To je výsledok podpory športovania mládeže v tomto odvetví.

Sezónu 2019 by tak ako bolo tomu zvykom v predošlých sezónach, mali otvoriť Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v nedeľu 28. apríla. O ich podobe sa rozhodne počas zimy, ale vysoko pravdepodobné je, že si zachovajú minuloročný systém, kedy diváci videli 25 pretekárov z vyše desiatky krajín približne rovnakej výkonnosti. Súčasťou pretekov bude aj 19. ročník Memoriálu Ladislava Eliáša.

Ďalšie preteky budú ligové. Vedenie Speedway Clubu počas diskusií v rámci klubu zastávalo názor, že pre rok 2019 sa do československej Extraligy neprihlási. Dôvodom boli financie, keď už k vyššie spomínaným problémom s dotáciami z ministerstva sa pridal fakt, že prvú splátku schválenej mestskej dotácie obdržal klub až na konci júla, prakticky v druhej polovici sezóny, pričom ju nemohol použiť ani na spomínanú Extraligu a ani na iné medzinárodné preteky. To podstatne zasiahlo do financovania nielen spomínanej Extraligy, ale aj ďalších pretekov na našom ovále. Druhým faktorom, ktorý hovoril proti účasti Žarnovice v Extralige je, že výkonnosť slovenských juniorov nedosahuje úroveň najlepších českých seniorov, ktorí tvoria základy tímov v Slanom, Prahe a Pardubiciach. Svetlé výnimky v jednotlivých pretekoch, nedokázali ovplyvniť výsledky. Žarnovici jednoducho chýba to, že pred rokom 2011 prakticky neexistovala pretekárska základňa na Slovensku a naši juniori tak nie sú vystužení 3-4 seniormi ako je to v Čechách. Do toho sa pridali zranenia Martina Vaculíka a dobre sa rozbiehajúceho Patrika Búriho… Česká strana však má enormný záujem na účasti Žarnovice v Extralige. Preto boli predstavitelia klubu kontaktovaní v priebehu posledných týždňov a nakoniec aj pozvaní na schôdzu o Extralige, ktorá predchádzal spomínanému valnému zhromaždeniu. Tu bola ponúknutá spolupráca najmä s pražským klubom a Vladimírom Vopatom, sponzorom viacerých českých plochodrážnikov. Po jednaniach sa nakoniec dohodla účasť Žarnovice aj pre budúci ročník Extraligy s tým, že polovicu tímu – dvoch pretekárov poskytne prostredníctvom Vladimíra Vopata pražský klub a dvoch pretekárov dosadí Žarnovica, pričom by malo ísť o Martina Vaculíka, alebo jedného z kvalitných poľských pretekárov a jedného juniora, ktorý bude vtedy v najlepšej forme. Tak sa zároveň vytvorí akási motivácia žarnovickým juniorom, aby sa snažili o čo najlepšie výsledky a dostali sa tak do Extraligy. Prvé žarnovické kolo je naplánované na nedeľu 19. mája.

Sobota 8. júna bude patriť najvýznamnejšiemu podujatiu na žarnovickej plochej dráhe v sezóne 2019, Kvalifikácii do Grand Prix. Do Žarnovice zamieria tí najúspešnejší reprezentanti zo Švédska, Dánska, Poľska, Veľkej Británie, Slovinska, Lotyšska, Ruska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska a budú bojovať o štyri postupové miesta do pretekov Challenge.

Podobne ako vlani aj tentoraz ponúkne Speedway Club plochodrážny víkend počas prázdnin. V sobotu 13. júla ho otvorí stretnutie 1.ligy, ktorej súčasťou bude okrem Žarnovice aj Praha, Pardubice a po vyše dvadsiatich rokoch navrátilec z Kopřivnice. Víkend vyvrcholí na druhý deň stretnutím Pohára priateľstva, v ktorom bude štartovať Žarnovica spolu s Rivne a Prahou. Zo súťaže odstúpil maďarský Nagyhalász a náhrada namiesto neho bude známa v priebehu najbližších týždňov.

V auguste sa môžu fanúšikovia tešiť na preteky Európskeho významu. V Žarnovici vyvrcholí jedna juniorská súťaž, ktorá to však bude, zverejníme až po oficiálnom potvrdení zo strany FIM Europe. Jej termín je zatiaľ určený na nedeľu 11. augusta. Fanúšikov možno naladí fakt, že aj tu pôjde o najlepších z najlepších.

Zatiaľ poslednými pretekmi na žarnovickom ovále v sezóne 2019 by malo byť ďalšie stretnutie československej Extraligy v poslednú prázdninovú nedeľu 1. septembra.

Klub si necháva možnosť zorganizovania ďalších pretekov v jesenných mesiacoch, ale o tom sa rozhodne až počas leta v akej kondícii bude klub, jeho členovia, jazdci a samozrejme ak bude záujem aj so strany fanúšikov.

Kalendár 2019:

  • 28.4. – Medzinárodné majstrovstvá Slovenska a 19. ročník Memoriálu Ladislava Eliáša
  • 19.5. – Extraliga
  • 8.6. – Kvalifikácia do Grand Prix
  • 13.7. – 1.liga
  • 14.7. – Pohár priateľstva
  • 11.8. – finálové preteky pod patronátom FIM Europe
  • 1.9. – Extraliga
Kvalifikácia do SGP
Z rokovaní v Pardubiciach
Predchádzajúci článokV Žarnovici vyhlásime najlepšieho európskeho plochodrážnika do 19 rokov!
Ďalší článokŽarnovickí mladíci nechýbali na vyhlásení českých majstrov
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.