Martin Vaculík to s druhým slovenským titulom nemal vôbec ľahké

0
339

Slovenská plochá dráha pozná od nedele už svojho 33. majstra v senioroch a prvého v kategórii juniorov. Žarnovica bola svedkom pretekov, ktoré nadchli snáď každého a na záver pohladili každé slovenské plochodrážne srdce. Súboje na ostrie noža boli také časté, až sa zdalo, že nejde o majstra Slovenska, ale majstra sveta. 

Chladné počasie s poriadne zamračenou oblohou, privítalo každého, kto si našiel cestu na žarnovický plochodrážny štadión v nedeľu, aby bol svedkom prvých pretekov sezóny 2019. Pretekári prichádzajúci do Žarnovice z rôznych smerov hovorili o dažďoch vzdialených len niekoľko kilometrov. Predpovede počasia sľubovali taktiež dažde, prehánky. Našťastie však všetko dobre dopadlo a kvalitne pripravená dráha nielen, že zniesla jemný dážď, ale dokonca musela byť aj poliata cisternou.

Keď dostane organizátor potvrdenie štartu od Martin Vaculíka, býva to samozrejme skvelá správa, ale zároveň aj problém, keď chce k nemu zohnať vyrovnaného súpera, ktorý by mu zabránil víťazstvá o pol kola pre ostatnými. Problém samozrejme tkvie vo financiách, keď takýto jazdci väčšinou pýtajú za svoju účasť cenu v hodnote budžetu takmer na celú štartovnú listinu. No posledný týždeň pred pretekmi sa podarilo doplnil štartovnú listinu Medzinárodných majstrovstiev Slovenska o skvelých Václava Milíka a Fína Tero Aarnia a bolo sa na čo dívať.

Akousi chuťovkou pre verných fanúšikov bola autogramiáda Martina Vaculíka, ku ktorému sa neskôr pridal aj Václav Milík, ešte o 13.30 hod. pri vstupe na štadión. Stovky fanúšikov poriadne zamestnalo obidvoch pretekárov.

Slávnostný začiatok sa už tradične niesol aj v duchu spomínania. Na nástup  viedol pretekárov prvý kapitán žarnovického plochodrážneho tímu z roku 1967 Vojtech Mihálik. Minútou ticha si klub a fanúšikovia uctili bývalých dlhoročných plochodrážnych činovníkov pána Zavažana a Mičinského, ktorí nás opustili v posledných mesiacoch. Nasledovalo privítanie hostí, medzi ktorými nechýbala aj dcéra Ladislava Eliáša, na ktorého pamiatku sa jazdí Memoriál ako základná časť pretekov o majstra Slovenska. Po predstavení a spoločnom fotení jazdcov, už nasledovali jazdy v rýchlom spáde. 

Už tú prvú začal víťazne favorit pretekov Martin Vaculík, ktorý ochutnal víťazstvo v slovenskom plochodrážnom šampionáte iba v roku 2017. Martin mal veľmi blízko traťový rekord, ktorý drží z Medzinárodných majstrovstiev Slovenska 2009 (78,16 sekundy), keď zaostal za ním o 76 stotín sekundy. Za jeho plecami sa odohrával súboj o ďalšie miesta. A to bolo spojivom takmer všetkých jázd. Súboje a predbiehacie manévre, ktoré mnohokrát brali dych, videli diváci takmer stále. O tie starali všetci účastníci pretekov, nevynímajúc našich juniorov. Chalani sa chceli nielen ukázať pred domácim publikom, ale samozrejme zabojovať o titul majstra Slovenska juniorov, ktorý mal pripadnúť najlepšiemu z nich. Po prvej sérii najistejšie za ním vykročil Michal Tomka. Najstarší a najskúsenejší zo žarnovických mladíkov prišiel do cieľa tretej jazdy hneď za Magosim, keď si dokázal poradiť v súboji o tretie miesto s Kobrinom. Po dva body si pripísali David Pacalaj a Jakub Valkovič, s bodom sa musel uspokojiť Janči Mihálik a bez bodov začal Michal Danko.

V druhej sérii jázd sa súboje ešte zintenzívnili a šiesta jazda priviedla na štart Václava Milík, Tera Aarnia a Martina Vaculíka. Domáci pretekár po slabšom štarte musel najprv predbehnúť Milíka, aby potom niekoľkokrát zaútočil na fínskeho pretekára. 35-ročný Tero Aarnio však ukázal, že minulá sezóna, ktorá mu mimoriadne vyšla, nebola náhoda a skvelým výkonom udržal za sebou žarnovické eso. V dobrom svetle sa ukázal v tejto sérii jázd aj domáci Jakub Valkovič. Jeho víťazstvo v deviatej jazde sa však dá označiť ako Pyrrhovo, keďže ďalšie tri jazdy do konca pretekov nedokončil pre technické problémy na svojich motorkách. Smoliarom spomínanej jazdy bol Michal Tomka, ktorý po opakovanom štarte pre jeho „letmák“, bojoval o druhé miesto, no v balíku jazdcov mu veľa miesta neostalo a porúčal sa k zemi, čím prišiel o isté body. Dva body si z tejto jazdy pripísal David Pacalaj, ktorý márne stíhal Chlupáča. 

Po dvoch sériách jázd ostala neporazená trojica veteránov Aarnio, Magosi a Franc. Hneď v úvode tej tretej série zredukoval spomínanú trojicu na jedného, Martin Vaculík, keď porazil Magosiho a Franca. Vhuť si naprával aj Michal Tomka, keď síce nevyzrel na Zdeňka Holuba, stále úradujúceho majstra Slovenska, ale za chrbtom udržal dravo jazdiaceho Poliaka Kowalskeho. Pätnásta jazda priniesla pekný súboj o víťazstvo v podaní Davida Pacalaj a Rusa Sajdulina. David si musel najprv poradiť s Kobrinom a potom atakoval Sajdulina. Keď sa už zdalo, že 18-ročný ruský mladík vyhrá, prišla porucha jeho stroja a David zvíťazil. Smoliar Jakub Valkovič jazdiaci pred Mikelom a Säyriom nedokončil pre zadretý motor.

Vo štvrtej sérii sa boje zostrovali. Zo štartu sa dopredu hneď v 16. jazde dostal Martin Vaculík tesne nasledovaný michalom Tomkom. Toho Martin trochu pribrzdil na lajne a Michal sa ocitol pod atakmi Ivačiča. Slovinský pretekár dokázal predbehnúť nášho juniora a ukázal mimoriadne bojovné srdce, keď si dokonca na chvíľu trúfol aj na Maťa. V tejto jazde zviedol súboj s Lotyšom Ansviesulisom domáci Ján Mihálik. Pripísal si svoj tretí bod za štvrté miesto. O pekný súboj sa v 18. jazde postaral David Pacalaj. Po perfektnom štarte sa dostal dopredu, no tak Milík ako aj Franc, predstavujúci najlepšiu českú plochodrážnu dvojicu posledných rokov, zdolali nášho mladíka a ten sa musel uspokojiť s dvomi bodmi. Doslova mráz prešiel po štadióne pri akcii Tera Aarnia, ktorý sa bezpardónovým spôsobom dostal pred Magosiho. Maďarský veterán sa dostal doslova „na dosky“ a keď to už vyzeralo na krkolomný pád, ukázal svoje majstrovstvo a nielen, že nepadol, ale udržal si druhé miesto za Fínom, ktorému po jazde udelil rozhodca napomenutie za nešportové správanie.

O tom, že vzrušenie a dramatickosť gradujú na záver, sa presvedčili aj žarnovickí diváci. Posledná séria jázd, to bol jeden veľký súboj o šesť miest do finále. Rozhodovala nielenže posledná jazda, ale doslova posledné metre poslednej jazdy. POsledná séria jázd začala opäť víťazstvom Martina Vaculík, za ktorého chrbtom vyzrel na nášho Davida Pacalaj Rus Monachov. Potom prišlo víťazstvo Milíka jazdiaceho doslova po mantineloch. Dráha v tom čase už bola na lajne poriadne „nagumovaná“ a kto mal trochu odvahu, dával to von do materiálu, kde to poriadne zaberalo. 23. jazda mala byť predovšetkým súbojom troch žarnovických mladíkov. No už na štarte ostal s roztrhnutou reťazou Jakub Valkovič a v druhej zákrute došlo ku kolízii Jána Mihálika a Michala Danka. Jančiho mierne pretočilo a kým sa snažil vyporiadať s motorkou, zmenil jazdnú dráhu, pričom ho zozadu sa rútiaci Michal Danko podťal a Janči sa porúčal k zemi. Našťastie sa nič vážneho nestalo. Rozhodca označil za vinníka Michala a Janči sa tak mohol znova postaviť na štart. Tam už nemohol Jakub, ktorý bol v čase zastavenia jazdy už za čiarou. V nasledujúcej jazde sa neskutočným ovládaním svojej motorky predviedol Ivačič. Po zadnom kolese a doslova nalepený na mantinely atakoval svojich súperov. V poslednej jazde základnej časti si hru na nervy zahral s rozhodcom Patrik Mikel. Český pretekár nakoniec ostal vylúčený za pretrhnutie pásky. Divy sa však diali na prvej a druhej pozícii počas spomínanej jazdy. Najprv viedol Franc, stále atakovaný Aarniom. Ten sa dostal na prvé miesto v priebehu tretieho kola, avšak vo štvrtom kole tam bol už zase Franc, ktorý obral lietajúceho Fína o neporaziteľnosť a sebe zabezpečil postup do finále. 

Po základnej časti sa z víťazstva v 19. ročníku Memoriálu Ladislava Eliáša tešil Fín Aarnio, ktorý mal síce rovnaký počet bodov ako domáci Vaculík, no vzájomná jazda hovorila v jeho prospech. Tretí skončil Milík, pred Francom. O piatom mieste rozhodla hodená minca v prospech Holuba na úkor Magosiho. Títo jazdci sa potom odobral pred hlavnú tribúnu, aby si vybrali pozície na štarte. Po dlhšom vyberaní a skúmaní, v ktorom sa majstrom ukázal veterán Franc, nasledovalo vyvrcholenie v pravom slova zmysle. 

Po štarte sa dopredu dostal Milík nasledovaný Aarniom a Francom. Domáci Martin Vaculík sa ocitol na štvrtom mieste. Obrovský šok pre divákov však priniesol neskutočný zážitok. Martin síce dve kolá neúspešne atakoval Aarnia a Franca, no v treťom kole sa dostal cez oboch z výjazdu prvej zákruty za obrovského jasotu divákov. Potom však nasledoval ďalší jasot a oveľa väčší. Maťo si totiž vyšliapol na Milíka. O kolo neskôr dokázal vyhrať súboj aj s ním a k druhému slovenskému titulu mu už nestálo nič v ceste. Cieľom prešiel na zadnom kolese a za obrovského jasotu divákov.

Výsledky:

1. Martin Vaculík, Slovensko (4,3,4,4,4) 19 + 1. vo finále

2. Václav Milík, Česká republika (4,2,4,4,4) 18 + 2. vo finále

3. Tero Aarnio, Fínsko (4,4,4,4,3) 19 + 3. vo finále

4. Josef Franc, Česká republika (4,4,2,3,4) 17 + 4. vo finále

5. Zdeněk Holub, Česká republika (3,1,4,3,4) 15 + 5. vo finále

6. Norbert Magosi, Maďarsko (4,4,3,3,1) 15 + 6. vo finále

7. Matic Ivačič, Slovinsko (3,3,3,3,2) 14

8. Andrij Kobrin, Ukrajina (2,0,3,3,4) 12

9. David Pacalaj, Slovensko (2,2,4,2,2) 12

10. Batlomiej Kowalski, Poľsko (3,3,2,1,3) 12

11. Petr Chlupáč, Česká republika (2,3,2,2,3) 12

12. Michal Tomka, Slovensko (3,F,3,2,2) 10

13. Stanislaw Burza, Poľsko (3,4,1,1,0) 9

14. Viačeslav Monachov, Rusko (1,2,3,0,3) 9

15. Martin Gavenda, Česká republika (F,1,0,4,2) 7

16. Jevgenij Sajdulin, Rusko (F,2,E,4,1) 7

17. Niels Oliver Wessel, Nemecko (1,2,1,2,1) 7

18. Jakub Valkovič, Slovensko (2,4,E,E,E) 6

19. Milen Manev, Bulharsko (1,0,2,0,3) 6

20. Martin Málek, Česká republika (1,1,2,1,1) 6

21. Patrik Mikel, Česká republika (0,3,1,1,T) 5

22. Ján Mihálik, Slovensko ((1,1,0,1,2) 5

23. Richards Ansviesulis, Lotyšsko (2,0,1,0,0) 3

24. Niklas Säyrio, Fínsko (0,0,1,2,0) 3

25. Michal Danko, Slovensko (0,1,F,0,U) 1

26. Jan Macek, Česká republika (1) 1   náhradník

Predchádzajúci článokZajtra pôjde aj o ďalší slovenský plochodrážny titul
Ďalší článokMichal Danko štartoval v Březolupoch
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.