SC Žarnovica ukončil sezónu víťazne

0
848

V nedeľu 26. septembra sa oficiálne skončila aj žarnovická plochodrážna sezóna 2021. Za ideálneho jesenného počasia, pri bezplatnom vstupe aj keď za sprísnených protikoronavýrusových opatrení videla početná divácka kulisa pekné preteky na konci, ktorých hrala víťazom slovenská hymna.

Obavy z počasia sú tradičnou súčasťou organizácie všetkých plochodrážnych podujatí. Teraz sa k tomu pridáva aj neistá situácia ohľadne opatrení proti šíreniu koronvírusu. Preto bolo ťažko z dlhodobého hľadiska niečo plánovať. Po ohlásení opatrení na ďalší týždeň sa desať dní pred pretekmi na 100% rozhodlo, že preteky budú. Nasledovala výborová a potom členská schôdza, kde sa doladili podrobnosti a rozhodlo sa preteky zorganizovať bez výberu vstupného ako poďakovanie fanúšikom za vernosť v sezóne. Ešte predtým prebehla v klube kontrola z Úradu verejného zdravotníctva, ktorá potvrdila, že podujatie musí byť organizované za opatrení platných pre náš okres. Medzitým začali prichádzať súpisky tímov štartujúcich v 1.lige. Z tých predbežných vypadli mená ako Petr Chlupáč, Josef Franc, či jeho náhradník Lars Skupień. Diváci tak konečne videli tímy, ktoré by mali korešpondovať s postavením 1.ligy, ktorá má byť nižšou súťažou Extralige, keďže dovtedy tak Praha, ako aj Kopřivnice a v určitej miere Pardubice štartovali takmer s totožnými extraligovými zostavami.

Úvod pretekov sa išiel na ostro. Nástup bol kvôli opatreniam zrušený a diváci tak videli prvýkrát hlavných aktérov rovno na štartovacej páske. Po úvodných dvoch remízach Prahy s domácou Žarnovicou, kde Daniel Klíma víťazstvom potvrdil svoje kvality, prišli pre náš tím jednoznačné víťazstvá s Kopřivnicami, čomu nezabránil v jednej jazde ani Martin Málek. Po piatej jazde sa žarnovický celok usadil na čele pretekov a do konca pretekov nepustil opraty z rúk. Nezabránili mu v tom ani Pardubice, s ktorými vyhral najprv 5:1 a potom 4:2, keď zabral 47-ročný veterán Jaroslav Petrák a porazil Ondra Smetanu jazdiaceho v žarnovických farbách. Pred nasadzovacími jazdami viedla Žarnovica o dva body pred Prahou. Hneď v prvej sa postaral o šok 15-ročný mladíček z Prahy Jaroslav Vaníček, ktorý štartoval prvýkrát v Žarnovici, keď došiel do cieľa s bezpečným náskokom pred domácim skúseným Jakubom Valkovičom, ktorý na svojho súpera ani nezaútočil. Stiahol tak žarnovický náskok na jediný bodík. Potom však prišlo pekné víťatstvo štýlovo jazdiaceho 16-ročného mladíka z Rakúska Sebastiana Kosslera, ktorý po niekoľkoročných tréningoch na žarnovickej dráhe obliekol aj vestu domáceho tímu. Druhé miesto Ondra Smetanu v poslednej jazde za neporazeným Klímom spečatilo víťazstvo Žarnovice s rozdielom dvoch bodov pred Prahou.

V tieni súboja o víťazstvo bol súboj o tretie miesto. Tam začali lepšie Pardubice až do nešťastného momentu v štvrtej jazde. Na štart jazdy totiž nestihol v dvojminútovom limite prísť Jaroslav Petrák, ktorý musel v depe riešiť výmenu spálenej spojky medzi druhou a štvrtou jazdou. Pár sekúnd pred štartom sa od pásky pohol aj jeho klubový kolega Janíček, ktorému sa pri čakaní zarosili okuliare. Obaja tak podľa pravidiel museli byť vylúčení. Kopřivnická dvojica vedená Martinom Málekom tak bezpečne došla do cieľa a bodovala 5:0. To boli zároveň prvé a posledné body začiatočníka zo Severnej Moravy Radka Bambucha, ktorý ostatné jazdy buď nedokončil pre poruchu, alebo pády. Tie našťastie neboli nebezpečné a tak prítomný doktor bol opäť raz bez práce. Súboj o konečné tretie miesto nakoniec vyhrali Pardubice.

V konečnom poradí tohto ročníka 1.ligy sa tak nakoniec nič nezmenilo. Praha si druhým miestom v Žarnovici poistila celkové víťazstvo pred Kopřivnicou. Žarnovica sa síce trochu dotiahla na Kopřivnicu, ale aj tak nakoniec obsadila tretie miesto pred Pardubicami.

Výsledky:

Žarnovica 32 (Sebastian Kossler 12, Ondřej Smetana 10, Jakub Valkovič 10, Anton Wannasek neštartoval)

Praha 30 (Daniel Klíma 15, Jaroslav Vaníček 10, Pavel Kuchař 5)

Kopřivnice 14 (Martin Málek 10, Radek Bambuch 2, Jakub Sazovský 2)

Pardubice 13 (Jaroslav Petrák 7, Daniel Šilhán 5, Jan Jeníček 1)

Konečné poradie:

  1. AK Markéta Praha 14 bodov (112)
  2. AK PD Walbo Kopřivnice 12 (95)
  3. SC Žarnovica 9 (97)
  4. AMK ZP Pardubice 6 (70)
Predchádzajúci článokPoznáme predbežné zostavy tímov na nedeľné preteky
Ďalší článokNebyť Nadácie SPP…
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.