V poslednú marcovú nedeľu sa prvýkrát v sezóne 2025 rozkrútili kolesá plochodrážnych motoriek v pretekárskom tempe aj na žarnovickom ovále. Polooblačno s miernym vetrom a klesajúcou teplotou neodradilo približne 4 500 divákov nielen z okolia, ktorí si našli cestu na štadión, aby videli pekné preteky s tým najlepším koncom, víťazstvom Martina Vaculíka.
Nedeľné plochodrážne preteky mali tento rok niekoľko prvenstiev. Od roku 1984 to boli prvé preteky na žarnovickej plochej dráhe, ktoré sa odjazdili už v marci, taktiež to boli prvé preteky v rámci kalendára Slovenskej motocyklovej federácie v roku 2025 a zaujímavosťou je aj skutočnosť, že to bolo prvé väčšie športové podujatie, ktoré navštívili minister cestovného ruchu a športu SR Rudlof Huliak, po nástupe do funkcie pred pár týždňami. No a netreba zabúdať, že medzi fanúšikmi sa celkom často ozývala aj španielčina vďaka Španielskym vojakom z Lešti, ktorí prišli v počte takmer 300 na svoje prvé plochodrážne preteky. Fandiť plochodrážnikom prišlo aj takmer sto detí z detských domov zo širokého okolia, ktoré pozval na plochú dráhu klub.
Štartovná listina pretekov vznikala prakticky hneď po začiatku kalendárneho roka, kedy žarnovickým organizátorom doslova prúdili žiadosti o štart pretekárov z mnohých krajín. Paradoxom bolo, že z Českej republiky sa ozval jedine Daniel Klíma prostredníctvom pražského trénera Tomáša Topinku niekoľko dní pred pretekmi. Záujem potvrdil aj Václav Milík, no bohužiaľ ten musel čakať na nový motor do pondelka po pretekoch. Organizátori si tak mohli vyberať spomedzi záujemcov, no tentoraz chýbala výraznejšia postava svetovej plochej dráhy, ktorá by bola papierovo kvalitatívne podobná nášmu Martinovi Vaculíkovi. Fanúšikovia aj tak videli zaujímavé jazdy plné súbojov na kvalitne pripravenej dráhe, na ktorú chválou nešetrila ani slovenská plochodrážna jednotka.
Úvod podujatia sa niesol samozrejme v slávnostnom duchu. Na nástupe nechýbal spomínaný minister Rudolf Huliak, ktorý sa prihovoril fanúšikom a sľúbil podporu jedinej plochej dráhe na Slovensku. Taktiež tu bol prezident SMF Ing. Peter Lazár, či primátorka mesta Žarnovica Ing. Alena Kazimírová. Všetci prítomní si minútou ticha spomenuli na nedávno zomrelých Pavla Tonhauzera, Tibora Popraca a Vojtecha Mihálika. Potom boli predstavení hlavní aktéri, 25 pretekárov z trinástich krajín a tiež mladí adepti zo Speedway Academy.
Prvá séria jázd poskytla hneď niekoľko zaujímavých súbojov a ukázala, kde treba hľadať hlavných súperov Martina Vaculíka na ceste za jeho siedmym titulom majstra Slovenska. Víťazne si okrem našej jednotky počínal aj Poliak Mateusz Szczepaniak, Švéd a niekdajší účastník SGP Oliver Berntzon, Poliak Hubert Legowik, ale aj domáci Jakub Valkovič. Práve druhá jazda bola tak trochu slovenská, keď v nej štartoval nielen víťazný Valkovič, ale aj mladý Filip Kasan, či stále 13-ročný Marek Ziman, ktorý sedlal motorku 500R. Ich súpermi bol bulharský veterán Milen Manev a na päťstovke debutujúci 16-ročný Maďar Zoltán Lovas. Filip Kasan odštartoval na tretej pozícii, no potom sa nechal predbehnúť Lovasom a nakoniec spadol, čo využil Marek Ziman a získal svoj prvý bod. Celkovo diváci videli päť pádov, pričom tri v pretekoch a dva vo vložených jazdách Speedway Academy v podaní Dominika Kasana a Aničky Hajkovej. Našťastie sa všetky zaobišli bez zranení.
Všetci pretekári absolvovali dvadsaťpäť jázd, pričom štartovali v päticiach a každý sa predstavil päťkrát. Po základnej časti pretekov bolo stanovené poradie na základe bodových ziskov v 25. Memoriáli Ladislava Eliáša. Svoju dávku smoly si vybral Poliak Patryk Wojdylo, ktorý bol jedným z papierových adeptov na postup do finálovej jazdy o majstra Slovenska pre šesticu najlepších. V prvých dvoch jazdách ho zakaždým zradil jeho stroj už na štarte a body mu preto chýbali. Vo výbornom svetle sa predstavil Rakúšan v slovenských extraligových službách, Sebastian Kossler. Ten bol najprv tretí, potom dve jazdy krásnym štýlom vyhral a vo štvrtej bol druhý. Následne prišiel nepochopiteľný výpadok pri práci, keď došiel do cieľa posledný a to ho stálo účasť vo finále. Viac sa čakalo aj od domáceho Jakuba Valkoviča, hlavne po víťazstve v jeho prvej jazde. Potom však už dosiahol len na druhé miesto a tri tretie miesta, čo znamenalo až dvanáste miesto v pretekoch. Škoda, lebo štarty mal zakaždým dobré, len potom si nedokázal udržať pozície. Skúsenosti vo „veľkých“ pretekoch zbierali už spomínaní Filip Kasan a Marek Ziman. Nebyť štyroch slabých štartov a jedného pádu, mohol starší z nich zabodovať. Obaja si však vyskúšali preteky pri početnom publiku, v štartoch v päticiach a na poriadne tvrdej dráhe, akú ju na tréningoch nemajú.
Zaujímavosťou bola aj štart prvého nórskeho pretekára na žarnovickej plochej dráhe. Minuloročný majster Nórska Truls Kamhaug však nedokázal výraznejšie prehovoriť do poradia. Veľkými bojovníkmi už tradične boli Poliak Adrian Gala, Ukrajinec Marko Levišin, či Lotyš Francis Gusts. Do finále sa však dostal iba Levišin. Trošku šokovou terapiou zasiahol svojich fanúšikov Martin Vaculík, ktorý kráčal od víťazstva k víťazstvu prakticky v štýle štart-cieľ. Vo svojej poslednej jazde základnej časti sa však stretol s najväčšími súpermi, dovtedy neporazeným Szczepaniakom, tiež Berntzonom, Fínom vo švédskych službách Timo Lahtim. Maťo štartoval z najmenej výhodnej, žltej dráhy a všetci vyššie spomínaní ho preštartovali. Keďže mal účasť vo finále istú, nepodnikal riskantné útoky a pohodlne došiel do cieľa na štvrtom mieste pred Filipom Kasanom. Znamenalo to, že v konečnom poradí Memoriálu Ladislava Eliáša obsadil až tretie miesto, pokým víťazom sa stal Berntzon pred Szczepaniakom.
Vo finále tak diváci videli okrem Vaculíka aj Szczepaniaka, Berntzona, Lahtiho, Levišina a Legowika. Po výbere dráh sa odštartovalo a dopredu sa dostal Szczepaniak. Jedno kolo vodil za sebou Maťa Vaculíka, potom zase ďalšie kolo jazdili plece pri pleci, až sa nakoniec prvej pozície zmocnil domáci borec a bezpečne prišiel do cieľa na prvej pozícii, privlastniac si tak siedmy titul majstra Slovenska. Za jeho plecami prebiehal súboj ostatných súperov, z ktorého prvý odpadol Legowik. V poslednom kole zase poľavil Levišin. Lahti, ktorý odštartoval ako posledný sa už predtým dostal na štvrtú priečku a atakoval Berntzona. Ten sa chvíľami pokúšal dostať pred Szczepaniaka, no skúsený 38-ročný Poliak sa ubránil. A tak o chvíľu na to mohla za nadšeného aplauzu zaznieť nad štadiónom slovenská hymna.
Výsledky:
1. Martin Vaculík, Slovensko 17+1. vo finále; 2. Mateusz Szczepaniak, Poľsko 19+2. vo finále; 3. Oliver Berntzon, Švédsko 19+3. vo finále; 4. Timo Lahti, Švédsko 15+4. vo finále; 5. Marko Levišin, Ukrajina 16+5. vo finále; 6. Hubert Legowik, Poľsko 15+6. vo finále; 7. Adrian Gala, Poľsko 14; 8. Sebastian Kossler 13; 9. Sebastian Szóstak, Poľsko 13; 10. Tobiasz Jakub Musielak, Poľsko 12; 11. Francis Gusts, Lotyšsko 11; 12. Jakub Valkovič, Slovensko 10; 13. Michael West, Austrália 10; 14. Daniel Klíma, Česká republika 9; 15. Patryk Wojdylo, Poľsko 8; 16. Truls Kamhaug, Nórsko 7; 17. Norbert Magosi, Maďarsko 7; 18. Mika Meijer, Holandsko 7; 19. Niccolo Percotti, Taliansko 6; 20. Zoltán Lovas, Maďarsko 5; 21. Niklas Säyrio, Fínsko 5; 22. Milen Manev, Bulharsko 3; 23. Marek Ziman, Slovensko 3; 24. Damir Filimonovs, Lotyšsko 3; 25. Filip Kasan, Slovensko 2.
