Slovenskí plochodrážnici sú priamo nasadení do dvoch európskych finále!

0
573

Sezóna 2020 má poriadnu porciu svojich zvláštností. COVID 19 a pandémia okolo neho spôsobili, že aj z kalendára plochodrážnej sezóny neostal kameň na kameni. A tak došlo k mnohým zmenám, ktorými utrpeli najmä rôzne kvalifikačné, či semifinálové kolá, či už európskych, alebo svetových šampionátov. A tak diváci videli napríklad v Goričane priamo GP Challenge, alebo budú svedkami iba finálových pretekov v MS juniorov, ME juniorských družstiev, či ME dvojíc. Práve posledné dve sa týkajú aj slovenskej plochej dráhy.

Slovenská plochá dráha je jedna z mála, ktorá si poctivo plní svoje povinnosti voči FIM a FIM Europe. Všetky nasadenia, ktoré dostala, bola schopná a ochotná obsadiť. Dokonca to zašlo až tak ďaleko, že sa podieľala na záchrane zmyslu niektorých šampionátov, kde pôvodne ani nebola prihlásená. A tak sa stalo, že žarnovickí pretekári zachránili semifinále MS juniorských družstiev v Pardubiciach, ktorému po odhlásení Švédov a Austrálčanov hrozilo odvolanie. Slovenská reprezentácia tu pôvodne ani nemala štartovať, no za niekoľko dní bola schopná poslať svojich pretekárov do boja s Lotyšmi a Čechmi a postarala sa tak o svoju historickú premiéru v tomto šampionáte.

Podobne tomu malo byť aj v Majstrovstvách Európy juniorských družstiev, v ktorých slovenská reprezentácia ani nemala štartovať, keďže nedisponuje takou širokou jazdeckou základňou ako plochodrážne veľmoci. Aj napriek tomu FIM Europe dostala kladné stanovisko zo slovenskej strany na ponuku štartovať priamo vo finále tohto šampionátu v poľskej Lodźi už v najbližšiu sobotu 29. augusta. Tu sa okrem veľmocí ako Dánsko, Švédsko, Poľsko, či Veľká Británia, predstaví aj Slovensko. Tento ústretový krok privítalo vedenie plochodrážnej komisie FIM Europe na čele s Piotrom Szymańskim. Netreba snáď ani hovoriť, že aj v tomto prípade ide o slovenskú premiéru v tomto šampionáte.

Podobne je to aj s finále Majstrovstiev Európy dvojíc. Pôvodne mali naši reprezentanti cestovať do francúzskeho Maconu na semifinálové kolo. Avšak nakoniec z nasadených krajín boli svoje dvojice schopné postaviť iba dve reprezentácie, domáci Francúzi a Slováci. Preto FIM Europe zrušila semifinále a obe reprezentácie nasadila priamo do Terenzana, kde sa finále odjazdí v polovici októbra.

  • Slovensko (Jakub Valkovič, Ján Mihálik, David Pacalaj, Rastislav Cíferský)
  • Švédsko (Alexander Woentin, Philip Hellstrom-Bängs, Anton Karlsson, Jonatan Grahn)
  • Zmiešaný tím (Dennis Fazekas, Mika Meijer, Drew Kemp)
  • Dánsko (Mads Hansen, Jonas Seifert-Salk, Marcus Birkemose, Matias Nielsen)
  • Česká republika (Jan Kvěch, Petr Chlupáč, Daniel Klíma, Jan Macek)
  • Poľsko (Norbert Krakowiak, Dominik Kubera, Jakub Miśkowiak, Mateusz Cierniak)
  • Lotyšsko (Ricerds Ansviesulis, Francis Gusts, Ernest Matjušonoks, Oleg Mihailovs)
Predchádzajúci článokJuniorov SC Žarnovica čakajú preteky v Pardubiciach
Ďalší článokCez víkend začína Grand Prix aj s Martinom Vaculíkom
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.