Slovenský motocyklový šport nečaká nič dobré

0
306

V sobotu 24. novembra v popoludňajších hodinách prebehlo valné zhromaždenie disciplíny plochá dráha SMF v Žarnovici v priestoroch Speedway Clubu Žarnovica. Na schôdzi sa hodnotila uplynulá sezóna, preberali sa rôzne problémy ohľadne financovania tohto šprotu a robili sa plány do nadchádzajúcej sezóny.

Sedemnásť členov SMF – plochá dráha a štyria hostia, sa zišli, aby spoločne prediskutovali rôzne témy. Začiatok už tradične patril hodnoteniu sezóny. Kedže tá uplynulá v Žarnovici bola vlastne zabezpečená Speedway Clubom, išlo o hodnotenie práce SC. Zhrnutie práce, ktoré je tradične sumarizované hneď po skončení sezóny, dostalo tentoraz tlačenú formu cez bulletin, podobný tomu na pretekoch Kvalifikácie do GP. Sezónu tu zhrnul predseda SC Mgr. Martin Búri. Jej podrobné spracovanie prinesieme v najbližších dňoch na našom webe.

Horúcou sa stala téma financovania plochej dráhy. Po minulosezónnych problémoch a ignorovaní významných podujatí zo strany Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, prítomní členovia ostro kritizovali túto skutočnosť. Vyzvali SMF, ktorej vedenie reprezentovala generálna sekretárka Mgr. Tatiana Kašlíková, aby razantnejším spôsobom dávala ministerstvu najavo nespokojnosť so súčasnou situáciou. Pre vykreslenie situácie, komisia plochej dráhy dostala pre svoju činnosť od SMF 2 800 eur, čo nie je ani suma, ktorú dostane jediný český reprezentant za štart v MS juniorov. Z tohto mala žiť slovenská plochá dráha v sezóne 2018, resp. z tohto mala byť podporená reprezentácia Slovenska. Vyplynulo to zo skutočnosti, že SMF dostáva iba 1/12 (slovom jednu dvanástinu) z toho čo napr. AČR (Autoklub Českej republiky). Je to doslova tragédia. Speedway Club preto vyzval SMF, aby tieto fakty zverejnila, nakoľko „doprosovanie sa“ na stretnutia a diskusie s ministerstvom školstva nemajú efekt, čoho svedkami sme boli aj pri medializovanej debate o problematike financovania športu s pani ministerkou, kde nebol prizvaný ani jeden zástupca neolympijských športov, ktoré sú v tom prakticky najhoršie.

Tiež čo sa týka podpory mladých pretekárov, ktorých výchove sa Speedway Club venuje takmer ako jediný v rámci SMF, nebola za rok 2018 podporená ani jediným eurom!

V ďalších bodoch sa riešila sezóna 2019, pričom podľa správ z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, na financovaní motocyklového športu sa pre rok 2019 nič nezmení!

Predchádzajúci článokŽarnovickí mladíci nechýbali na vyhlásení českých majstrov
Ďalší článokPoznáme nasadenie našej reprezentácie v pretekoch MS a ME
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.