Stupne víťazov patrili v Žarnovici aj Jakubovi Valkovičovi

0
841

Nedeľa 29. mája patrila v Žarnovici plochej dráhe. MACEC Cup – medzinárodná pohárová súťaž bola pre SC Žarnovica akousi generálkou pred blížiacimi sa pretekmi majstrovstiev sveta. Zároveň to boli preteky, kde sa mohli ukázať domáci pretekári v súbojoch so zahraničnou konkurenciou.

Nedeľné preteky sprevádzalo trochu chladné počasie, no hlavne, že bolo bez dažďa. Z pôvodnej sedemnástky jazdcov neprišiel Poliak Gzyl, avšak navyše sa dostavil ďalší Ukrajinec Stanislav Ogorodnik. Ako ukázal priebeh pretekov, bolo dobré mať náhradníkov a zviezli by sa aj ďalší.

Nástup sa niesol v duchu nácviku toho, ktorý uvidia fanúšikovia 11. júna. Potom sa už išlo bojovať na ostro. Práve suverénnym víťazstvom vo svojej jazde otvoril preteky Jakub Valkovič. Dokonca prvú jazdu vyhral dvakrát, keď sa kvôli pádu mladého Ukrajinca Vasila Zlamana musela opakovať. Vo svojom debute na 500 ccm bodoval aj Juraj Šuška, keď na štarte druhej jazdy ostal visieť Bruno Belan z Čiech. Práve tento pretekár, vlani reprezentujúci v 1.lige farby Žarnovice, si vybral poriadnu dávku smoly. Na štarte ostal visieť trikrát za sebou. Dvakrát tomu bola na vine reťaz a raz spojka. Svoju štvrtú jazdu však nielen odjazdil, ale hlavne vyhral a naladil sa aspoň na záver na veselšiu nôtu. V tretej jazde debutoval pred domácim publikom po ťažkom zranení Patrik Búri. Vyhral síce Poliak Bartosz Szymura, ale Paťo prišiel do cieľa druhý. Aj vo štvrtej jazde sme mali domáce želiezko v ohni. Rastislav Cíferský síce nebodoval, ale za to Poliak Robert Chmiel podtrhol svoje víťazstvo aj najlepším časom dňa – 69,43 sek.

Z ďalšieho priebehu jázd ako prvý vypadol rumunský pretekár Andrei Popa. Nikto však netušil prečo v piatej jazde posledné kolo vypúšťa a iba tak krúži. V depe sa ukázal dôvod. Počas jazdy totiž dostal ranu kamienkom vystreleným spod súperovho kolesa do malíčka, ktorý sa mu nakoniec zlomil. Z pretekov prirodzene musel odstúpiť a ísť na ošetrenie do žiarskej nemocnice. Tu ho čakalo prekvapenie, keď ho ošetril a porozprával sa s ním rumunský doktor. Spomenúť treba ešte to, že aj napriek tomuto zraneniu išiel na druhý deň tretie kolo MACECu v Pardubiciach. Svojim entuziazmom by mohol byť vzorom pre mnohých pretekárov.

Ako ukázal priebeh pretekov, tie mali štyroch veľkých favoritov. Od začiatku kráčali víťaznou cestou Robert Chmiel, ktorý v piatej jazde porazil aj Ukrajinca Marka Levišina. Víťazne si vo svojich prvých troch jazdách počínal aj Bartosz Szymura, keď prehral až v 14. jazde s Chmielom a 20. jazde s Levišinom. A štvrtým do partie víťazov bol Jakub Valkovič, ktorý poznal premožiteľov až vo svojej štvrtej jazde, kde prehral nielen s Chmielom, ale trochu prekvapujúco aj so Szymurom.

Krkolomný pád predviedol v 11. jazde jeden z najmladších českých talentov Jaroslav Vaníček z Prahy. Potom sa už na dráhe neukázal. Z pretekov po druhom páde vo svojej druhej jazde odstúpil aj Vasil Zlaman. Nedarilo sa ani domácemu Patrikovi Búrimu, ktorý vo svojej poslednej jazde prišiel vinou pádu o isté víťazstvo.

O podobe stupňov víťazov nakoniec musela rozhodnúť dodatková jazda. Chmiel vyhral s kompletom bodov, no Szymura, Levišin a domáci Valkovič mali rovnako po 13 bodov. Z účasti v jazde odstúpil Szymura, ktorý automaticky obsadil štvrté miesto. Dodatkovú jazdu nakoniec vyhral Levišin pred Valkovičom.

Preteky boli tiež možnosťou ukázať sa pred publikom pre mladého člena Speedway Academy Lukáša Bartoša, ktorý začal tréningy iba v tomto roku na jar a pred divákmi ukazoval už pekný plynulý prejazd v šmyku počas celých zákrut. Pred hlavnou tribúnou sa počas prvej prestávky ukázali aj najmenšie deti, ktoré v rámci krúžku začínajúcich mažoretiek pobavili divákov svojim vystúpením.

Výsledky:

 1. Robert Chmiel, Poľsko (3,3,3,3,3) 15
 2. Marko Levišin, Ukrajina (3,2,2,3,3) 13+3
 3. Jakub Valkovič, Slovensko (3,3,3,1,3) 13+2
 4. Bartosz Szymura, Poľsko (3,3,3,2,2) 13+NS
 5. Miran Praznik, Slovinsko (1,2,3,3,1) 10
 6. Matouš Kameník, Česká republika (2,1,2,2,2) 9
 7. Milen Manev, Bulharsko (E,3,1,2,2) 8
 8. Jaroslav Petrák, Česká republika (2,2,2,1,0) 7
 9. Stanislav Ogorodnik, Ukrajina (1,1,3) 5
 10. Rastislav Cíferský, Slovensko (0,1,0,2,2) 5
 11. Patrik Búri, Slovensko (2,1,2,R,X) 5
 12. Patryk Zieliński, Poľsko (2,2,1,NS,NS) 5
 13. Bruno Belan, Česká republika (E,E,E,3,1) 4
 14. Juraj Šuška, Slovensko (1,0,1,0,1) 3
 15. Jaroslav Vaníček, Česká republika (1,1,X,NS,NS) 2
 16. Andrei Popa, Rumunsko (1,0,NS,NS,NS) 1
 17. Vasil Zlaman, Ukrajina (X,X) 0
Predchádzajúci článokPripravujeme Plochú dráhu detí
Ďalší článokMáme kompletnú štartovnú listinu na Kvalifikáciu do Grand Prix
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.