Súhrn sezóny 2020 v podaní Speedway Clubu Žarnovica

0
329

Svoju desiatu sezónu na plochodrážnej mape sme si v Speedway Clube Žarnovica určite predstavovali inak ako nakoniec prebehla. Žarnovická plochá dráha sa nevyhla celosvetovému dianiu a obmedzeniam spojeným so šírením Covidu 19. No klub sa rozhodol predsa len zorganizovať maximum podujatí aj pri skrátenej sezóne a prísnych bezpečnostných opatreniach. Klub sa zapojil do väčšiny súťaží, ktoré mal ešte pred nútenou prestávkou v pláne. Bez problémov sa tiež podarilo obnoviť licenciu dráhy na ďalšie tri roky pre majstrovstvá Európy.

Päť medzinárodných pretekov

Už v prvý možný termín, kedy mohlo byť na štadióne do 1000 divákov, využil klub na prvé dve podujatia V stredu 1. júla to boli Medzinárodné majstrovstvá Slovenska spojené s 20. ročníkom Memoriálu Ladislava Eliáša a na druhý deň 2. júla zase odštartovala na našej dráhe československá 1.liga. V nedeľu 16. augusta klub zorganizoval finále Európskeho pohára do 19 rokov, čo bolo najvýznamnejšie podujatie nielen žarnovickej, ale celoslovenskej motoristickej sezóny. Klub bol totiž jediný na Slovensku, ktorý zorganizoval podujatie európskeho významu. Záver sezóny zase patril mladým nádejam, keď si v sobotu 12. septembra v rámci Pohára priateľstva zmerali sily naši pretekári s konkurenciou z Českej republiky, Slovinska a Nemecka. Na druhý deň pokračovali boje na žarnovickej dráhe v rámci majstrovstiev Českej republiky juniorov.

Slovenská reprezentácia

Klub prostredníctvom viceprezidenta a SMF zabezpečuje aj celú slovenskú plochodrážnu reprezentáciu. V sezóne 2020 sme zaznamenali niekoľko historických míľnikov. Pôvodné plány Svetovej a Európskej motocyklovej federácie sa drasticky zmenili a v podstate počas skrátenej sezóny sa kalendáre a nasadenia pretekárov robili odznova. Slovenská plochá dráha ako jedna z mála bola pripravená nielen obsadiť všetky svoje pôvodné miesta, ale aj zastúpiť za iných, keď také plochodrážne veľmoci ako Švédsko, Rusko, či Austrália, radšej odstúpili, než by sa popasovali s rôznymi obmedzeniami, či opatreniami spojenými s Covidom 19. Tak sta stalo, že prvýkrát zaviala slovenská vlajka pri semifinále Majstrovstiev sveta juniorských družstiev v Pardubiciach. Prvýkrát sme štartovali a hneď vo finále aj v Majstrovstvách Európy juniorských družstiev v poľskej Lodźi. Historickým bol aj okamih nášho debutu vo finále Majstrovstiev Európy dvojíc v talianskom Terenzane. Okrem toho náš pretekár Martin Vaculík robil dobré meno v seriáli Grand Prix, kde obsadil konečné 9. miesto. Úspechom bol aj postup Davida Pacalaja do finále ME juniorov. Slovensko a Žarnovicu reprezentovali: Martin Vaculík (Grand Prix), Jakub Valkovič (ME a MS juniorských družstiev, ME dvojíc, ME juniorov, MACEC Cup), David Pacalaj (ME a MS juniorských družstiev, ME dvojíc, ME juniorov, EP do 19 rokov, MACEC Cup), Ján Mihálik (ME a MS juniorských družstiev), Rastislav Cíferský (ME a MS juniorských družstiev).

Pretekárska základňa

Plochá dráha nie je masový šport, a preto každý nový pretekár je výsledkom niekoľkoročnej snahy. Sezóna 2020 však zasiahla aj do žarnovickej pretekárskej základne. Odbudli mená ako Michal Tomka, či Michal Danko. Nováčikom sa stal zase Rastislav Cíferský a Juraj Šuška. Momentálne klub disponuje, okrem najlepšieho slovenského plochodrážnika v histórii tohto športu Martina Vaculíka, všetko svojimi odchovancami. Najstarším je Jakub Valkovič (21), Rastislav Cíferský (21), Ján Mihálik (20), David Pacalaj (19) a Juraj Šuška (13). Všetci títo pretekári absolvovali v sezóne 2020 päťdesiatpäť medzinárodných pretekov! Pritom okrem Martina Vaculíka, ktorý je profesionálnym plochodrážnikom, sú ostatní amatéri jazdiaci popri práci, či štúdiu na škole. Prirodzene najviac pretekov, 26, odjazdil Martin Vaculík. Druhý najvyšší počet odjazdil Jakub Valkovič 18, potom Rastislav Cíferský 13, David Pacalaj 11, Ján Mihálik 9, Juraj Šuška 5. Mladí pretekári štartovali spolu v 7 krajinách (Slovinsko, Maďarsko, Česká republika, Poľsko, Taliansko a Slovensko). S pretekármi má klub uzatvorené zmluvy, na základe ktorých im podáva pomocnú ruku bezplatnými tréningami, palivom – methanolom, olejmi, sprejmi na mazanie, čističmi, ložiskami, pneumatikami v určitom množstve, zapožičiavaním klubovej dodávky, rôznym servisom v oblasti kalendára pretekov, prihlasovaním a zabezpečovaním ich štartov v zahraničí, mediálnym zviditeľňovaním, vyplácaním cestovného a bodového na ligové štarty a podobne.

Tréningy a Speedway Academy

Po vzore plochodrážnych veľmocí založil klub na začiatku sezóny 2017 Speedway Academy. Avšak už od svojho vzniku v roku 2011 začal klub zabezpečovať výchovu mladých plochodrážnikov, čoho výsledkom sú všetci mladí pretekári reprezentujúci doma i v zahraničí. V súčasnosti má tréner Ján Daniel v Speedway Academy Branislava Pindrocha (20 rokov), Jozefa Štefanku (19), Juraja Šušku (14), Sebastiána Matejova (13). Príležitosť vyskúšať si to na plochodrážnej motorke využili aj ďalší, ktorí sa do Speedway Academy môžu zapísať aj na ďalšiu sezónu. Všetci títo mladíci majú k dispozícii bezplatné tréningy s trénerom, palivo methanol, oleje, spreje, čističe, rôzne súčiastky a niekoľko klubových motoriek. Klub im v rámci svojich možností pomáha aj inými spôsobmi, napríklad zviditeľnením v médiách, sprostredkovaním kontaktov v zahraničí a podobne.

Na medzinárodnej organizačnej úrovni

Speedway Club Žarnovica je od svojho začiatku členom Slovenskej motocyklovej federácie (SMF). Od roku 2013 je podpredseda SC Ing. Jakub Zliechovec viceprezidentom komisie plochej dráhy v SMF a zúčastňuje sa ako riadny člen Riadiacej rady SMF, a tak spolurozhoduje o fungovaní motocyklového športu na Slovensku. V súčasnosti má päťčlenná komisia plochej dráhy, vedená viceprezidentom, štyroch členov zo Speedway Clubu (už spomínaný Ing. Jakub Zliechovec, Mgr. Martin Búri, Ľubomír Hajdoni, Patrik Búri – zástupca pretekárov). Títo spoločne pracujú na napredovaní plochodrážnej disciplíny. Ing. Jakub Zliechovec pôsobí aj v ďalších organizačných štruktúrach. V rámci FIM Europe je členom komisie plochá dráha, a tak aktívne zasahuje do diania v európskej plochej dráhe. Taktiež je podpredsedom združenia MACEC, ktoré združuje motoristické disciplíny ako plochá dráha, či motokros v rámci Strednej a časti Južnej a Východnej Európy. Členovia klubu Ľuboš Šmondrk a Ľubomír Hajdoni vlastnia licencie SMF a Autoklubu Českej republiky ako rozhodcovia. Mgr. Martin Búri je držiteľom licencie riaditeľa pretekov SMF. Ing. Jozef Rolinec je majiteľom licencie FIM ako technický komisár. Ing. Jakub Zliechovec a Krzysztof Cap sú držiteľmi licencie FIM ako riaditeľ pretekov. Ing. Ján Danihel má licenciu SMF ako enviromentálny komisár. Väčšina členov klubu absolvovala školenie pre organizátorov.

Medzinárodná spolupráca

Klub dlhodobo, prakticky už od svojho vzniku, spolupracuje s organizátormi v okolitých krajinách. V roku 2016 stál za založením medzinárodnej ligy – Pohára priateľstva, v minulosti sa tiež podieľal na fungovaní Jadranskej ligy. V minulej sezóne mal už tradične nadštandardné vzťahy s českými klubmi nielen v osobe predsedu plochodrážnej komisie (Petr Moravec), s ktorým je v neustálom kontakte, ale aj priamo s organizátormi v Prahe, Kopřivnici, Březolupoch a podobne. Tradičné dobré vzťahy sa rozvíjali aj s ukrajinským Rivne, s ktorým má klub podpísanú dlhodobú spoluprácu. Blízke vzťahy má Žarnovica aj s  organizátormi v Maďarsku, Nemecku. Už od vzniku spolupracuje aj s vedením slovinskej plochej dráhy, najmä s organizátormi v Kršku. Nechýbajú ani kontakty v Poľsku, čoho dôkazom je spolupráca s poľským plochodrážnikom a tunerom Stanislawom Burzom, či plánované spoločné sústredenia s poľskými pretekármi. Dobré kontakty má klub prostredníctvom podpredsedu Ing. Jakuba Zliechovca aj s predsedom plochodrážnej komisie FIM (šéfom plochej dráhy vo svete) Armandom Castagnom z Talianska, či predsedom rovnakej komisie, ale vo FIM Europe Piotrom Szymańskim. Kontakty nechýbajú ani s vedením ruskej, lotyšskej, rakúskej, chorvátskej plochej dráhy a ďalšími. Klub si uvedomuje dôležitosť spolupráce s okolitými krajinami, čoho dôkazom je pretekmi nabitý kalendár slovenských pretekárov, čo bol jeden z najväčších problémov v minulosti.

Spolupráca s médiami

Veľmi dôležitou činnosťou, na ktorú sa vo veľkej miere zameriava Speedway Club Žarnovica, je propagácia plochej dráhy v médiách. Do Žarnovice aj v roku 2020 niekoľkokrát zavítali kamery televízií s celoštátnym pokrytím. Najčastejšie bola v Žarnovici RTVS aj napriek tomu, že sa odjazdilo menej pretekov než v minulých rokoch. Mimoriadne sa darilo zviditeľňovať žarnovickú plochú dráhu aj vďaka výkonom Martina Vaculíka nielen v Grand Prix. Už jeho jarné tréningy, či aktivity našich juniorov, ale aj reportáž o týfusovej epidémii z roku 1958, videlo státisíce televíznych divákov na RTVS, Markíze, JOJ a TA3 a ďalšie desaťtisíce fanúšikov na facebooku. Práve tu bola vylepšená práca s fanúšikmi, keď v FB skupine Speedway Clubu Žarnovica sa viac ako zdvojnásobil počet fanúšikov. Všetko bolo smerované na desiate výročie SC Žarnovica a zároveň na propagáciu Žarnovice ako mesta plochej dráhy. Vďaka štartom Martina Vaculíka v Grand Prix sa o Žarnovici mohli dozvedieť diváci po celom svete, keďže tieto preteky vysielalo niekoľko televízií v zahraničí. Rôzne príspevky o činnosti Speedway Clubu vysielali aj rádiá. Na pretekoch samozrejme nechýbali ani lokálne televízie. Samostatnou kapitolou sú články o činnosti klubu v tlačených médiách, či na internetových stránkach. Za sezónu 2020 dodal klub do médií vrátane vlastnej internetovej stránky okolo dvesto článkov a tlačových správ, čím sa radí medzi najaktívnejšie medzi klubmi v rámci celého Slovenska. Sporadicky sa podarilo dostať články o plochej dráhe aj do novín a časopisov s celoslovenským pokrytím, pravidelne samozrejme do regionálnych, či mestských novín, pričom napríklad v Žarnovickom mesačníku pravidelne patrí minimálne dvojstrana plochej dráhe. O činnosti Speedway Clubu pravidelne informovali aj zahraničné médiá.

Prehľad reportáží v TV:

DátumTVReláciaTéma
DecemberMarkízaTelevízne novinyRekonštrukcia tribúny, príprava GP Challenge
3.4.MarkízaŠportJazdci s domácim videom
4.4.MarkízaŠportJazdci s domácim videom, Vaculík doma
6.4.JOJŠportJazdci s domácim videom 2
14.4.RTVSRanné správyPlochá dráha 1958 – týfusová epidémia
18.8.RTVSŠportEurópsky pohár – Žarnovica
19.9.RTVSGBSMartin Vaculík v GP
19.9.MarkízaŠportMartin Vaculík v GP
3.10.RTVSGBSMartin Vaculík v GP
4.10.RTVSGBSMartin Vaculík v GP
4.10.MarkízaŠportMartin Vaculík v GP
5.10.RTVSGBSMartin Vaculík v GP divoká karta
6.10.TA3ŠportMartin Vaculík v GP divoká karta
7.10.TA3ŠportMartin Vaculík koniec sezóny

Akcie na ktorých sa zúčastňoval, alebo ich organizoval Speedway Club Žarnovica v roku 2020

DátumAkciaMiesto konania
23.-26.1.Propagačný stánok na Medzinárodnej výstave cestovného ruchu v rámci GronBratislava
31.1.-2.2.Zimné kondičné a teoretické sústredenie pretekárovVyhne, Skalka
12.2.Beseda s Martinom Vaculíkom na ZŠŽarnovica
12.2.Beseda s Martinom Vaculíkom na MŠŽarnovica
15.2.9. ročník Plochodrážneho plesuŽarnovica
14.6.Účasť na Prebore jednotlivcovPlzeň (CZ)
18.6.Účasť na Prebore jednotlivcovSlaný (CZ)
18.6.Účasť na MČR 250 ccmSlaný (CZ)
23.6.Účasť na Prebore jednotlivcovPraha (CZ)
23.6.Účasť na MČR 250 ccmPraha (CZ)
1.7.Medzinárodné majstrovstvá SlovenskaŽarnovica
2.7.1.ligaŽarnovica
4.7.Účasť na MACEC CupNagyhalász (H)
11.7.Účasť na Prebore jednotlivcovLiberec (CZ)
20.7.Účasť na Prebore jednotlivcovPardubice (CZ)
20.7.Účasť v MČR 250 ccmPardubice (CZ)
25.7.Účasť na MČR juniorovPlzeň (CZ)
1.8.Účasť na ME juniorovDivišov (CZ)
1.8.Účasť na Memoriáli Michala MatuluKopřivnice (CZ)
15.8.Účasť v MS juniorských družstievPardubice (CZ)
16.8.Európsky pohár do 19 rokov – fináleŽarnovica
26.8.Účasť v MČR juniorských družstievPardubice (CZ)
29.8.Účasť v ME juniorských družstiev – fináleLodź (PL)
5.9.Účasť v MČR 250 ccmDivišov (CZ)
5.9.Účasť v 1.ligeKopřivnice (CZ)
9.9.Účasť v ExtraligeSlaný (CZ)
12.9.Pohár priateľstvaŽarnovica
13.9.MČR juniorovŽarnovica
15.9.Účasť v ExtraligeLiberec (CZ)
16.9.Účasť v ExtraligePardubice (CZ)
26.9.Účasť v majstrovstvách SlovinskaKrško (SLO)
2.10.Účasť na Zlatej stuhePardubice (CZ)
12.10.Účasť v ME juniorov – fináleGdańsk (PL)
17.10.Účasť v ME dvojíc – fináleTerenzano (I)
   
Predchádzajúci článokJakub Valkovič si z Talianska priniesol jednu zlomeninu
Ďalší článokŽarnovický štadión mení vzhľad
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.