V Březolupoch sa z našich najviac darilo Davidovi Pacalajovi

0
387

Včera pokračoval český Prebor jednotlivcov svojim druhým kolom na Morave v Březolupoch. Na štarte sa predstavila aj štvorica slovenských reprezentantov, z ktorých sa najlepším výkonom predviedol najmladší z nich – David Pacalaj. Preteky ponúkli množstvo zaujímavých súbojov, ale aj pádov, nakoľko dráha bola pomerne ťažká a vrchná vrstva materiálu sa trhala. Z víťazstva sa tešil plzenský Zdeněk Simota.

Súčasťou Preboru bolo aj jedno z kôl MČR do 125 ccm, kde sa predstavili budúce nádeje českej plochej dráhy. Hlavný program však spočíval v 25 jazdách, v ktorých sa nakoniec predstavilo 19 pretekárov. Niekoľko desiatok slovenských fanúšikov však bolo najviac zvedavých na výkony našich mladíkov.

Už prvá jazda nášho pretekára pookriala fanúšikovské srdce. Ján Mihálik vyštartoval ako skúsený matador a počas prvej zákruty si vybojoval prvé miesto, ktoré si dravým štýlom jazdy udržal až do cieľa, najmä pred ostrieľaným Jaroslavom Petrákom. Vo štvrtej jazde sa predstavil ďalší z našich, Michal Tomka, ktorý sa na ovály do pretekárskeho tempa vrátil po ročnej prestávke. Po slabšom štarte sa usadil na treťom mieste a keď sa už zdalo, že do depa privezie svoj prvý bod, prišiel pád a jeho vylúčenie. Posledná jazda prvej série priniesla pekný súboj našej dvojice Jakub Valkovič a David Pacalaj z výjazdu prvej zákruty. Plece pri pleci bojovali o vedúcu pozíciu, z ktorej sa nakoniec tešil David a na svoje konto si zapísal trojku, kým Jakub dvojku.

Aj v šiestej jazde sa zdalo, že by víťazstvo mohlo skončiť v slovenskej časti depa. David sa dostal zo štartu dopredu, no celý čas atakovaný Petrom Chlupáčom. Ten nakoniec nášho pretekára zdolal v závere druhého kola a Davidovi ostali dva body za druhé miesto. Aj v nasledujúcej jazde sme mali želiezko v ohni. Jakub Valkovič si vybojoval jeden bod, keď došiel za najväčším prekvapením dňa Janom Kvěchom a Hynkom Štichauerom a pred Pavlom Čermákom. O lepší bodový zisk prišiel náš Ján Mihálik vo svojej druhej jazde. V prvej zákrute po štarte sa odvážnym manévrom dostal pred Filipa Hájeka, avšak na rovinke si nechtiac vytrhol „chcipák“ a motorka prestala ísť. Našťastie rýchlo zareagoval, napravil chcipák a do cieľa dokrúžil pre jeden bod. Desiata jazda priviedla na štart Michala Tomku. Po skrumáži v prvej zákrute, kde bojoval s ďalším navrátilcom Michaelom Hádekom, sa ocitol na treťom mieste. V poslednom kole však doťahoval svojho súpera, ktorý nakoniec došiel do cieľa poháňaný skôr silou vôle ako zadretým motorom.

Jedenásta jazda mala byť zaujímavá kvôli obsadeniu približne rovnako starých, lepšie povedané mladých juniorov. Avšak všetko rozhodol už štart, ktorý vyhral Jan Kvěch. Náš Ján Mihálik došiel do cieľa tretí, keď po slabšom štarte už nedokázal ohroziť ani Petra Chlupáča na druhom mieste. Trinásta jazda priviedla na štart našu dvojicu pretekárov – Jakuba a Michala. Zo štartu sa síce ocitli na posledných dvoch miestach, no v priebehu druhého kola najprv Michal a potom aj Jakub predbehli Filipa Hájeka. V poslednom kole však prišiel opäť smolný okamih Michala, ktorý v nájazde do predposlednej zákruty padol a mal čo robiť, aby sa nezopakoval scenár z minulého roka, tentoraz s Hájekom. Našťastie sa všetko zaobišlo bez ujmy. Jakub vďaka tomu poskočil na druhé miesto a získal dva body. Pád na náročnej dráhe videli diváci aj v ďalšej jazde. Z nej suverénne vyšiel Zdeněk Simota, no za jeho plecami trval takmer štyri kolá súboj o druhé miesto medzi Martinom Gavendom a Davidom Pacalajom. Pokým domáci borec jazdil vonkajšom a držal si druhé miesto, David popri lajne útočil, až nakoniec z výjazdu predposlednej zákruty bol z toho súboj plece pri pleci, ktorý sa skončil nezavineným pádom březolupského pretekára, čo posunulo Davida na dvojbodový zisk.

Predposlednú sériu začal z našich ako prvý Jakub Valkovič. Ten po odpadnutí Jaroslava Petráka a eliminovaní po štarte Pavla Kuchařa jazdiaceho na 250 ccm, došiel do cieľa druhý za Petrom Chlupáčom. Aj sedemnásta jazda videla na zemi Michala. No tentoraz bol vinníkom pádu Martin Mejtský, ktorý nezvládol svoju splašenú motorku v prvej zákrute po štarte a Michal v snahe neprísť do kolízie a vyhnúť sa súperovi, spadol. Opakovaný štart opäť dobre zvládol náš junior, no z výjazdu prvej zákruty išiel nezadržateľne dopredu Zdeněk Simota, na ktorého ešte dve kolá útočil náš pretekár, no nakoniec sa musel uspokojiť s dvomi bodmi. O tom, že plánované poriadky sa medzi pražskými juniormi menia, svedčila nasledujúca jazda. Zo štartu dopredu letel Jan Kvěch, pokým Filip Hájek sa musel uspokojiť s tretím miestom za našim Davidom Pacalajom. Dvadsiata jazda priviedla na štart Jančiho Mihálika. Z víťazstva v nej sa síce tešil čerstvý majster Slovenska Zdeněk Holub, no druhé miesto si vybojoval náš junior, keď z výjazdu prvej zákruty spacifikoval jedinú plochodrážničku v štartovnom poli, Nemku Sindy Weber.

Pred poslednou sériou jázd mal teoretickú šancu na stupne víťazov z našich pretekárov iba David Pacalaj. No ešte pred ním sa do akcie dostal Michal Tomka. Ten dlho držal druhé miesto s veľkým náskokom pred mladým Klímom, no z výjazdu predposlednej zákruty sa po jazdeckej chybe ocitol tesne pri nafukovačkách, čo Klíma využil a predbehol ho. Michal však pokračoval v jazde, čo sa mu oplatilo, keďže v nasledujúcej zákrute sa mladému Čechovi doslova rozletel motor po dráhe a padol. Michal si tak zapísal dva body. Rovnako dvojbodovým zápisom sa skončilo účinkovanie v pretekoch aj pre Davida Pacalaja. V predposlednej jazde sa mal konať súboj našej dvojice Jakub Valkovič a Ján Mihálik, no nakoniec všetko rozhodol štart, po ktorom sa na druhom mieste za domácim Gavendom usadil Jakub a bez problémov si doviezol dva body pred Jančim Mihálikom.

Záverečná jazda priviedla na štart dovtedy neporazenú dvojicu Zdeněk Simota – Jan Kvěch. Z veľkého súboja nakoniec zišlo, keď skúsenosť vyhrala nad mladíckou dravosťou, pričom Jan Kvěch ani nedošiel do cieľa pre poruchu svojho stroja. A tak namiesto boja o prvé miesto ho čakala rozjazda o to tretí stupienok so Zdeňkom Holubom. Nádherný súboj, kde si obaja vymenili niekoľkokrát svoje pozície bol peknou bodkou za zaujímavými pretekymi. Tretie miesto si vybojoval Jan Kvěch.

Výsledky:

1. Zdeněk Simota, Plzeň 15 bodov

2. Hynek Štichuer, Pardubice 13

3. Jan Kvěch, Praha 12+3

4. Zdeněk Holub, Praha 12+2

5. Petr Chlupáč, Praha 11

6. David Pacalaj, Žarnovica 11

7. Martin Gavenda, Březolupy 10

8. Jakub Valkovič, Žarnovica 9

9. Jaroslav Petrák, Pardubice 8

10. Ján Mihálik, Žarnovica 8

11. Filip Hájek, Praha 7

12. Pavel Kuchař, Praha 6 (250 ccm)

13. Michael Hádek, Plzeň 5

14. Pavel Čermák, Divišov 5

15. Michal Tomka, Žarnovica 5

16. Martin Mejtský, Pardubice 3

17. Daniel Klíma, Praha 3

18. Sindy Weber, Nemecko 3

19. Milan Dobiáš, Chabařovice 2 (250 ccm)

 

Ján Mihálik začal preteky víťazne

Michalov prvý pád

David v súboji s Jakubom

David ešte pred Chlupáčom

Jakub v súboji s Janom Kvěchom

Janči mal skvelý úvod, no slabší záver

Michal medzi súpermi

Jakub obchádza Michala

David (modrá) atakuje Zdeňka Simotu

Martin Gavenda padá v súboji s Davidom

Splašená motorka Martina Mejtského pri Michalovi

Petr Chlupáč vedie pred Michalom Tomkom

Jakub Valkovič pred Jánom Mihálikom

Trojica najlepších

 

 

 

Predchádzajúci článokŠtvornásobný dôvod ísť na sobotný Prebor do blízkych Březolup
Ďalší článokZ Dánska bude štartovať v Žarnovici bývalý účastník Grand Prix
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.