V Maďarsku nás ťahal David Pacalaj

0
488

Vietor ako na Lomnickom štíte, dráha prakticky bez roviniek a účasť ministerky školstva Maďarskej republiky na celých pretekoch, to chrakterizovalo sobotné semifinálové kolo majstrovstiev Európy dvojíc v maďarskom Nagyhalász. Slovensko tu reprezentoval 16-ročný David Pacalaj a 17-ročný Ján Mihálik.

Slovenských plochodrážnych fanúšikov môže tešiť jedna skvelá správa. Konečne máme po Maťovi Vaculíkovi pretekára, ktorý dokáže zamiešať výrazne kartami aj v pretekoch európskeho a svetového významu. Výkon Davida Pacalaja z libereckého semifinále MS juniorov nebol náhodou, čo dokázal včera v Nagyhalásze. David, síce vekom najmladší, no ako jediný dokázal o body obrať inak bezkonkurenčnú lotyšskú dvojicu. Dokonca ani jednu svoju jazdu neskončil horšie ako druhý a to na krátkej atypickej, iba 300-metrov dráhe štartoval prvýkrát.

Nagyhalász je malé mestečko niekoľko kilometrov vzdialené od významného, vinohradníctvom presláveného mesta Tokaj. Dráha umiestnená „za domami a lesíkom“, ktorú vybudoval pred pár rokmi miestny podnikateľ, môže slúžiť za príklad pre stavby plochodrážnych oválov súčasnosti v krajinách mimo Poľska. 1 500 divákov a maďarská ministerka športu, do toho skvelá organizácia dobrovoľníkov a vyrovnané preteky, boli dobrou vizitkou.

Oproti nahláseným zostavám došlo v deň pretekov k niekoľkým zmenám. Po zranení pri pretekoch v Rivne nepricestoval Ukrajinec Andrij Karpov, čo znamenalo, že Alexandra Loktajeva doplní v každej jazde pôvodne náhradník Stanislav Mielničuk. V nemeckej zostave sa škrtalo meno Martin Smolinski a vpisovalo meno veterána Ronny Weisa. Najhoršie však dopadla fínska dvojica, z ktorej dorazil iba profesionál z britskej ligy Tero Aarnio a aj to len chvíľu pred samotnými pretekmi s jednou taškou priamo z letiska. Na zapožičanom motocykli od maďarských kolegov bol až príliš limitovaný a ako sa neskôr ukázalo ovplyvnilo to aj súboj nórskych a slovenských mladíkov o piate miesto.

Na tréningu to celkom rýchlo išlo Jánovi Mihálikovi, na ktorom bolo vidieť, že dráhu pozná zo svojho minuloročného štartu. U Davida bolo naopak vidno, že bude musieť seba a aj svoj motocykel dopasovať na atypickú dráhu. No našťastie už druhá tréningová jazda bola oveľa lepšia a David si rýchlo spomenul na svoj skvelý výkon na podobnej dráhe v Liberci. Všetkým bolo jasné, že 90% úspechu na takejto dráhe bude závisieť od dobrého štartu. A práve na to doplatil Janči, ktorému štarty vôbec nešli a aj keď počas jázd bol dosť rýchly a atakoval svojich súperov, predbiehať na tomto ovále dokázali len tí najskúsenejší.

Už úvodná jazda so silnou Ukrajinou nastavila náladu v slovenskom tíme na kladné hodnoty. Očakávať lepší výsledok ako 1:5 s favorizovanou Ukrajinou by bolo prejavom až prílišného optimizmu. Štart jazdy však najlepšie vyšiel Loktajevovi a Davidovi. David za sebou držal stále dobiedzajúceho Mielničuka, ktorý sa v druhom kole dostal na jeho úroveň a už sa zdalo, že sa po lajne dostane pred nášho pretekára. David však ako skúsený harcovník zavrel svojho súpera na čiare a do cieľa priviezol pekné dva body. Ukrajina síce vyhrala, ale iba 4:2.

Piata jazda našu dvojicu postavila na štart proti domácim. Maďari síce menami nepatrili medzi najväčších favoritov, avšak tým, že domácu dráhu mali najviac najazdenú, mohli prekvapiť aj tých najlepších. Na štarte začalo prehrabovať zadné koleso Jána Mihálika ešte skôr než zasvietilo zelené svetlo a išla nahor páska. Rozhodca jazdu zastavil a slovenského juniora vylúčil za nahrievanie zadnej pneumatiky. Opakovaný štart najlepšie zvládol David Pacalaj, na ktorého však podnikol tvrdý útok z výjazdu prvej zákruty Norbert Magosi a takmer poslal k zemi nášho reprezentanta. Ten to síce ustál, no aj napriek snahe a výraznému skráteniu náskoku maďarského pretekára, už ho nestihol ohroziť. Znamenalo to opäť 2:4 s domácimi Maďarmi.

Do tretej jazdy nastupovala naša dvojica proti osamotenému Aarniovi. Tomu v predošlej jazde proti Nemcom vypovedal službu zapožičaný stroj a tak sa s napätím očakávalo, či ho dokáže s mechanikom dať do pojazdného stavu proti našim. Nakoniec to dokázali a Aarnio, ktorý sa nestratil dokonca ani v semifinálovom kole Speedway of Nations v britskom Manchestri, vypálil našim mladíkom rybník už na štarte. Znamenalo to remízu 3:3.

Vo štvrtej jazde nás čakali Nemci. Nemci síce nepatrili do hlavných favoritov na postup, keď im neprišiel Smolinski, no ako ukázal neskorší priebeh pretekov, nenápadne sa dostali hneď za Lotyšov a dokázali postúpiť z druhého miesta do finále ME dvojíc. V jazde s našimi však nebolo isté nič. Po štarte sa vedľa seba dostali do nájazdu Grobauer, Weis a David. David dokázal rázne odsunúť za seba Weisa, no pritom stratil trochu na rýchlosti a síce do nájazdu druhej zákruty išiel bok po boku s Grobauerom, skúsenejšieho Nemca už nedokázal predbehnúť. Jazda opäť skončila 2:4.

Pred predposlednou jazdou bolo jasné, že bojujeme s Nórmi o piate miesto. Nórom zahralo do karát šťastie s Fínom Aarniom, ktorý nielenže jazdu proti nim nevyhral, ale ju ani pre ďalšiu poruchu nedokončil a Nóri mali razom z päťbodovej straty rovnako bodov ako naši. A to nás čakala jazda s dovtedy neporazenými Lotyšmi, ktorí bili svojich súperov výsledkami 5:1. Po štarte išiel suverénne dopredu stále úradujúci majster Európy Andžejs Lebedevs. Za jeho chrbtom sa však odohral súboj slovenského mladíka s ostrieľaným profesionálom Puodžuksom. V tomto prípade však ostrieľane pôsobil David a Lotyšovi nedal šancu. Ten sa ho snažil v zúfalej snahe predbehnúť všetkými možnými spôsobmi, no neuspel a dokonca sa na neho začal doťahovať Janči Mihálik. Jazda sa skončila síce prehrou našich, no bola to prehra, ktorá paradoxne potešila – 2:4.

O všetkom mala rozhodnúť posledná naša jazda v priamom súboji s Nórmi. Tú sme potrebovali vyhrať aspoň 4:2. Bohužiaľ štart opäť nevyšiel Jančimu, kým David uháňal do vedenia a bez ohrozenia svojimi súpermi vyhral. Janči sa pokúšal zmeniť nepriaznivý stav a z výjazdu druhej zákruty sa dostal na úroveň Glenna Moia, no nórsky mladík uhájil tretie miesto, čo znamenalo remízu 3:3 a konečné šieste miesto pre našich. Ako sa na záver ukázalo, prípadná výhra s Nórmi nás mohla dokonca posunúť pred Maďarov na štvrté miesto. Keby bolo keby…

Celkovo preteky boli skvelé. Medzi jazdcami boli minimálne odstupy a prakticky sa stále jazdilo „v balíku“. Nikto si ničím nebol istý a súboje trvali takmer nepretržite. Víťazstvo si odniesli Lotyši a druhé miesto Nemci, ktorí prekvapujúco vyradili favorizovaných Ukrajincov.

Výsledky:

1. Lotyšsko 29 (Andžejs Lebedevs 16, Kjasts Puodžuks 13)

2. Nemecko 22 (Valentin Grobauer 12, Ronny Weis 10)

3. Ukrajina 20 (Alexander Loktajev 16, Stanislav Mielničuk 4)

4. Maďarsko 15 (Norbert Magosi 10, Roland Benko 3, Dennis Fazekas 2)

5. Nórsko 15 (Lasse Fredriksen 8, Glenn Moi 7)

6. Slovensko 14 (David Pacalaj 13, Ján Mihálik 1)

7. Fínsko 8 (Tero Aarnio 8)

Ján Mihálik na tréningu

David Pacalaj na tréningu

Z nástupu

V depe bolo vidieť viacero maďarských hviezd minulých rokov…s Fazekasom bol SándorTihányi

Dvojnásobný víťaz žarnovickej Zlatej prilby Attila Stefani radí Rolandovi Benkovi

Naša dvojica

Loktajev pred Davidom, Mielničukom a Jančim

David práve zavrel na lajnu Mielničuka

Magosi riskantne odstavil Davida

Počas prestávky v depe

Súboj na ostrie noža medzi Lotyšmi a Ukrajincami

Na štarte s Nemcami

David atakuje Weisa a Grobauera

Štart s Lotyšmi

David vezie za sebou Puodžuksa a Jančiho

Po štarte s Nórmi

Posledný atak Jančiho na Nóra nevyšiel

Trojica najlepších

 

Predchádzajúci článokMáme kompletnú štartovnú listinu Európskeho pohára
Ďalší článokŠtartovné listiny a kompletné informácie k plochodrážnemu víkendu
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.