V ruskom Balakove vyhral náhradník

0
629

Balakovo bolo v piatok hostiteľom prvého semifinálového kola majstrovstiev Európy jednotlivcov. Preteky sa mali pôvodne uskutočniť deň predtým, avšak vytrvalý, celodňový dážď zapríčinil po štyroch jazdách ich preloženie na piatok. Slovensko tu malo dvoch reprezentantov.

Po tom, čo na ponuku štartu v Balakove reflektoval jedine Patrik Búri, bol spolu s ním nasadený do mesta v blízkosti kazašských hraníc Bulhar Milen Manev, vlastniaci licenciu SMF. Obaja cestovali do Ruska letecky, pričom si kompletnú výstroj požičiavali od ruských pretekárov.

Predohra bojov o postup do pretekov Challenge začala už vo štvrtok. Pôvodne dobre pripravená dráha sa stávala nezjazdnou kvôli celodňovému dažďu. Nakoľko v prvých štyroch jazdách došlo k niekoľkými pádom zavineným povrchom dráhy, padlo rozhodnutie preložiť preteky na piatok. To si však stihol kľúčnu kosť zlomiť pri páde s Matějom Kúsom jeho klubový kolega Zdeněk Holub a Grzegorz Zengota musel odísť domov na piatkové stretnutie poľskej Ekstraligy. Namiesto nich nastúpili dvaja domáci náhradníci, ktorí pôsobili divy.

Pretekmi ako nôž maslom prešiel bez straty bodov poľský šampión Szymon Wozniak, avšak finálová jazda, rozhodujúca o trojici postupových miest, ho zastihla na štvrtom mieste a vypadol. Zaujímavosťou je však víťazstvo domáceho Ilju Čalova, ktorý bol pôvodne nominovaný iba ako náhradník. Spolu s ním postúpil ďalší Rus, Andrej Kudrjašov a Poliak Krystian Pieszczek.

Z našich reprezentantov sa viac darilo Patrikovi Búrimu, ktorý si motorky vypožičal od Rusa Vitalija Bielovsova. V prvej jazde síce došiel do cieľa posledný, no potom už zakaždým bodoval. V druhej, tretej a piatej jazde to bolo po jednom bode za tretie miesta a vo štvrtej dva body za druhé miesto pred domácim Morozovom a Lotyšom Kurmisom.

Milen Manev sa mohol tešiť iba z jediného bodu zo svojej prvej jazdy.

Výsledky:

1. Ilja Čalov, Rusko 10+2 + 1.vo finále

2. Andrej Kudrjašov, Rusko 13+2+2. vo finále

3. Krystian Pieszczek, Poľsko 13+1+3. vo finále

——————————————————————-

4. Szymon Wozniak, Poľsko 15+4. vo finále

5. Tero Aarnio, Fínsko 11+1

6. Ondřej Smetana, Česká republika 10+0

7. Vladimír Morozov, Rusko 8

8. Jesse Mustonen, Fínsko 8

9. Oleg Michailov, Lotyšsko 8

10. Viktor Kulakov, Rusko 6

11. Tobias Busch, Nemecko 5

12. Patrik Búri, Slovensko 5

13. Davis Kurmis, Lotyšsko 3

14. Jevgenijs Kostigovs, Lotyšsko 2

15. Matěj Kús, Česká republika 2

16. Milen Manev, Bulharsko 1

Predchádzajúci článokÚradujúci majster Európy bude štartovať v Žarnovici
Ďalší článokPoznáme už aj meno reprezentanta USA
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.