V štartovnej listine pribudlo meno pretekára Grand Prix

0
321

Ešte nie je známa ani polovica štartovnej listiny žarnovickej Kvalifikácie do Grand Prix na 19. mája a už máme niekoľko pretekárov, ktorí budú hlavnými adeptmi na jej víťazstvo. Dnes boli oznámené ďalšie dve mená, pričom v jednom prípade ide o  siedmeho najlepšieho pretekára sveta za minulý rok a aktuálneho jazdca seriálu Grand Prix.

Matej Žagar (1983) je prvým stálym účastníkom FIM Speedway Grand Prix v sezóne 2018, ktorý sa v sobotu 19. mája predstaví v Žarnovici. Tento rodák z Ljubljane je historicky najlepším slovinským plochodrážnym jazdcom. Je to doslova slovinský ,,multišampión“, keď tento titul získal nepretržite v rokoch 2002-2016 a má k nemu našliapnuté aj tento rok, keď zatiaľ obe odjazdené kola slovinských majstrovstiev vyhral bez straty bodu. Treba však podotknúť, že pokým v minulosti sa do slovinských majstrovstiev jazdila kvalifikácia, v súčasnosti majú Slovinci už len šesť aktívnych jazdcov (Žagar, Ivačič, Škorja, Štojs, Pintar, Hriberšek), pričom medzi svetovú špičku patrí práve iba Žagar. Žagar odjazdil už sedem sezón ako stály účastník FIM Speedway Grand Prix. V roku 2006 skončil v elitnom cykle siedmy, v roku 2007 až predposledný, t.j. štrnásty. Potom sa do FIM Speedway Grand Prix vrátil až v sezóne 2013, kedy skončil znova siedmy. V roku 2014 dosiahol vo FIM Speedway Grand Prix doposiaľ najlepšie umiestnenie a to piate miesto. V roku 2015 v prestížnom seriáli skončil na šiestom mieste v roku 2016 deviaty, ale od organizátora dostal divokú kartu aj na minulú sezónu. V nej sa až do poslednej Grand Prix ,,bil“ s naším Martinom Vaculíkom o posledné, t.j. ôsme miesto, ktoré zaručovalo štarty aj vo FIM Speedway Grand Prix 2018. Kým však Žagar napokon skončil vďaka zraneniu Švéda Fredrika Lindgrena a vďaka mohutnému finišu na siedmom mieste, náš pretekár skončil až deviaty. Žagar zatiaľ vo svojej kariére vyhral päť FIM Speedway Grand Prix. Prvé víťazstvo prišlo v roku 2014 vo fínskom Tampere. V roku 2015 najprv vyhral hneď prvú Grand Prix v hlavnom meste Poľska, t.j. vo Varšave a neskôr bol úspešný aj v ďalšom poľskom meste Gorzówe. Ako bolo už vyššie spomenuté Žagar mal v Grand Prix minulý rok mohutný finiš, vďaka čomu sa v elitnom cykle aj udržal. A tento mohutný finiš v druhej polovici sezóny umocnil dvomi víťazstvami vo FIM Speedway Grand Prix. Najprv to bolo v nemeckom Teterowe a potom vo švédskom Štokholme. Okrem toho, treba ešte spomenúť, že Žagar je aj dvojnásobným majstrom Európy jednotlivcov seniorov z rokov 2004 a 2008. V roku 2002 pre zmenu vyhral s plným počtom bodov majstrovstvá Európy juniorov do devätnásť rokov. V roku 2014 vyhral Grand Prix Challenge. Pre sezónu 2018 má Žagar tieto profesionálne kontrakty: Poľsko – Wlokniarz Czestochowa, Švédsko – Smederna Eskilstuna. V Žarnovici sa predstavil jedenkrát a to minulý rok, práve počas Kvalifikácie do FIM Speedway Grand Prix, kde obsadil so ziskom dvanástich bodov druhé miesto, keď lepší od neho bol iba náš Martin Vaculík. Spomínané výsledky robia z neho nielen adepta na postup, ale aj adepta na víťazstvo v pretekoch.

Matic Ivačič (1993) sa po prvýkrát predstavil na našej dráhe v roku 2011 počas Jadranskej ligy, keď svojimi piatimi bodmi z piatich jázd nezabránil prehre Slovinska so Slovenskom 44:46. V roku 2012 debutoval na Zlatej prilbe SNP, bolo však z toho iba devätnáste miesto s dvomi bodmi. V roku 2012 štartoval v Žarnovici opäť počas Jadranskej ligy, kde sa mu už darilo oveľa viac. Ale ani jeho dvanásť bodov s dvomi bonusmi zo šiestich jázd, nezabránilo prehre Slovinska s domácim Slovenskom v pomere 37:48. V roku 2013, keď sa jazdila Jadranská liga už novým spôsobom – systémom štvorstretnutí, získal v Žarnovici šesť bodov v piatich jazdách, čím prispel k tretiemu miestu Slovincov. V roku 2013 sa po prvýkrát predstavil v Žarnovici na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska, kde získal štyri body, čo stačilo na sedemnáste miesto. V roku 2013 počas Zlatej prilby SNP obsadil pätnáste miesto s piatimi bodmi. Rok 2013 však zakončil pekným výsledkom, keď počas Medzinárodných pretekov, resp. Rozlúčky so sezónou získal dvanásť bodov, čo mu vynieslo tretie miesto. O rok na to sa podieľal na víťazstve Slovinska nad Slovenskom v Žarnovici 26:21 piatimi bodmi z troch jázd, keď preteky boli predčasne skončené. V sezóne 2015 si dal od plochej dráhy ,,pauzu“. Po tejto pauze však začal dosahovať lepšie výsledky. Po tomto návrate na ovály, sa v sezóne 2016 predstavil v Žarnovici najprv počas semifinálového kola majstrovstiev Európy jednotlivcov, kde pozbieral štyri body, čo mu vynieslo trináste miesto. Druhýkrát to bolo počas Jadranských dvojíc, kde sa spolu s tímovým kolegom Nickom Škorjom tešil z víťazstva, na ktorom sa podieľal dvanástimi bodmi. V roku 2016 štartoval Ivačič aj na Zlatej Prilbe SNP, kde obsadil trináste miesto so šiestimi bodmi. V sezóne 2017 dosiahol na Zlatej Prilbe SNP zatiaľ doterajšie maximum a to dvanáste miesto so siedmimi bodmi. Túto sezónu má však najlepšie rozbehnutú. O čom svedčia nielen výsledky z Majstrovstiev Slovinska, kde obsadil najprv druhé a potom tretie miesto. Tiež štartoval už v Žarnovici na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska, kde potvrdil stúpajúcu formu tretím miestom v Memoriáli Ladislava Eliáša.

 

Predchádzajúci článokČeská juniorka začína zajtra v Prahe
Ďalší článokPražská juniorka priniesla našim 11, 10 a 9-bodový zisk