Z Prahy sme si priniesli tretie miesto

0
350

V nedeľu odštartovala v Čechách svoju sezónu aj 1.liga, ktorej súčasťou je aj SC Žarnovica. Praha tak bola svedkom po sobote, ktorá patrila Grand Prix, zaujímavého merania si síl českých pretekárov s našimi juniormi. Najmä druhá časť ligového stretnutia ukázala, že o pekné súboje sa nemusí starať iba svetová špička.

Už pohľad do štartovnej listiny sľuboval vyrovnané preteky. Ako ukázal priebeh, prognózy sa potvrdili. Ťažko bolo typovať poradie. Body brali aj draví mladíci, ale aj osvedčení borci. Asi 300 divákov, z ktorých väčšinu tvorili britskí fanúšikovia, ktorí si predĺžili svoj pobyt po GP na ďalší plochodrážny deň a tiež niekoľko Žarnovičanov, videlo skvelé súboje.

Úvodné jazdy boli poznačené prepolievanou dráhou, na ktorej mali jazdci čo robiť, aby sa udržali v plynulej jazde. Cejcha znamenala koniec súboja. Naša prvá jazda, do ktorej nastúpil David Pacalaj a Jakub Valkovič bola toho príkladom. Na prvom mieste sa po štarte usadil Martin Gavenda, no krátko na to ho tam vystriedal David, ktorý ocejchoval svojho súpera, čo využil na predbehnutie aj Jakub. Znamenalo to výsledok 5:1 pre našich.

Do ďalšej jazdy postavil manažér Marián Šebian náhradníka Michala Tomku namiesto Davida, keďže zvolil systém, že každý z našich sa prestrieda. Po štarte sa vpredu opäť ocitol Martin Gavenda nasledovaný Michalom. Cez toho sa však ešte pred cieľom druhého kola prehnal Hynek Štichauer a razom z toho bola pre Žarnovicu prehra 1:5.

Potom nasledovala asi polhodinová úprava premočenej dráhy, na ktorej traktory vytvorili hotové kopy mokrého materiálu.

Hneď úvodná jazda novej série priviedla na štart nášho Jakuba Valkoviča a Jána Mihálika proti domácim. Špecialitou rozhodcu v ten deň bolo dlhé držanie štartovacej pásky, na čo tu doplatil mladý Daniel Klíma a za dotyk pásky musel štartovať z niekoľkometrového handicapu. Jazdu vyhral Michal Škurla pred našou dvojicou. V jej poslednej zákrute však padol mladý Klíma a opäť nasledovala dlhšia prestávka, kedy sa čakalo na sanitku, nakoľko mladý junior musel byť prevezený do nemocnice.

Opäť na zbytočné držanie pásky rozhodcom doplatil tentoraz náš Michal Tomka, ktorý nastúpil za Jakuba do jazdy spoločne s Davidom. Michal štartoval s handicapom a do boja o body tak nezasiahol. David preto zachraňoval aspoň dva body, keď nad jeho sily bol síce Škurla, no Petr Chlupáč na nášho mladíka nestačil.

Desiata jazda videla po dve kolá trvajúci súboj nášho Jakuba s Filipom Hájekom. ten pre seba nakoniec rozhodol domáci borec. Druhý zástupca Žarnovice Michal, ukoristil bod na úkor Josefa Nováka.

Na Novákovi v ďalšej jazde získal bod aj Ján Mihálik, kým David vyhral štart, no v priebehu jazdy podľahol rýchlemu Kvěchovi. Remíza 3:3 znamenala po základnej časti, že sa náš tím delil o tretie miesto s Pardubicami a strácal dva body na Prahu a Výber českých juniorov.

Štart trinástej jazdy dokonale vyšiel Davidovi. Z výjazdu prvej zákruty si zabezpečil pekný náskok, avšak všetko zmaril pád Martina Gavendu, ktorý sa stihol z dráhy presunúť na trávnik, avšak rozhodca už prerušil jazdu. V opakovanej jazde sa na štarte diali divy. David sa postavil do druhej dráhy podľa rozpisu a tak ako v prvom štarte. Rozhodca však zabudol, že v pretekoch 1.ligy nie je rozhodujúci povlak na prilbe, ale číslo dráhy v rozpise a poslal Davida na tretiu dráhu, pričom si nevšímal reakcie slovenskej časti fanúšikov, ktorí mu jeho chybu dávali dostatočne hlasne najavo. Druhá dráha totiž bola v ten deň na štarty najlepšia. David potom z tretej dráhy neodštartoval najlepšie, no v priebehu prvého kola sa dostal pred domáceho Hájeka a doviezol do depa dva body pre Žarnovicu.

V ďalšej jazde bol nasadený za náš tím Jakub Valkovič. Ten sa po štarte dostal na prvú pozíciu, ktorú si udržal do cieľa a vďaka tomu sa Žarnovica posunula na druhé miesto v priebežnom poradí.

V poslednej nasadzovacej jazde sa v žarnovickej veste predstavil Michal Tomka. Opäť po dlhom držaní pásky nasledoval reštart, ktorý však nášmu pretekárovi vôbec nevyšiel a z posledného miesta sa už vyššie nedostal. Po skončení jazdy to znamenalo, že z víťazstva sa s 25 bodmi tešili domáci a na druhom mieste mali zhodne po 22 bodov Žarnovica a Výber českých juniorov, kým štvrté Pardubice mali iba o bod menej.

Dodatková jazda však bola suverénnou záležitosťou Jana Kvěcha, ktorýsi poradil s našim Jakubom Valkovičom a do Žarnovice si tak chalani doniesli tretie miesto z úvodu 1.ligy.

1. AK Markéta Praha 25 (Michal Škurla 14, Ondřej Smetana 6, Petr Chlupáč 5, Daniel Klíma 0)

2. Českí juniori 22+3 (Jan Kvěch 12+3, Filip Hájek 9, Josef Novák 1)

3. SC Žarnovica 22+2 (Jakub Valkovič 9+2, David Pacalaj 9, Ján Mihálik 2, Michal Tomka 2)

4. AMK ZP Pardubice 21 (Hynek Štichauer 11, Martin Gavenda 8, Jaroslav Petrák 2)

Predchádzajúci článokV Prahe začína 1.liga
Ďalší článokV Žarnovici bude štartovať aktuálny vicemajster sveta!!!
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.