Plochodrážný víkend pokračoval v nedeľu Pohárom priateľstva. Tu sa stretli 4 tímy po 4 jazdcov zo 4 krajín. A to konkrétne domáci Speedway Club Žarnovica, Autoklub Českej republiky, slovinské Krško a poľské Świetochlowice, ktoré sa vrátili nielen na poľskú ligovú plochodrážnú mapu.
Preteky boli spočiatku veľmi vyrovnané. Po dvoch jazdách mali všetky 4 tímy po 3 body. Po štyroch jazdách mali všetky 4 tímy po 6 bodov. Po druhej sérii jázd boli na čele Krško a Świetochlowice, ktoré mali zhodne po 13 bodov, kým domáca Žarnovica a Autoklub Českej republiky mali po 11 bodov. Slovinci sa však do trháku dostali v tretej sérií jázd, v ktorej získali 10 z 12 možných bodov a následne už svoj náskok len zvyšovali. Mohli sa spoľahnúť najmä na 17- bodového Gregora Zorka a 14- bodového Matica Ivačiča. Tí stratili počas pretekov zhodne iba 1 bod s Bartoszom Szymurom zo Świetochlowic. Bodový zisk Krška sa zastavil napokon na čísle 40.
Na 2. mieste napokon skončil domáci Speedway Club Žarnovica. Ten získal 28 bodov. Spoľahnúť sa mohol najmä na Rakúšana Sebastiana Kosslera, ktorý získal 11 bodov. 9 bodov získal Maďar Zoltán Lovas. Ten zaujal vo svojej prvej jazde nádherným súbojom s Ivačičom, keď si pretekári viackrát svoje pozície vymenili. Pekný súboj mal Lovas aj v jeho tretej jazde so Zorkom, ale aj tomu napokon podľahol. Lovas vo svojej štvrtej jazde štartoval ako žolík. Tu mal však smolu, keď z druhého miesta musel pre poruchu motocykla odstúpiť. A tak svoje jediné víťazstvo zapísal až v nasadzovanej jazde.
Domáci odchovanci Anička Hajková a Marek Ziman prispeli zhodne 4 bodmi. Anička začala nulou, aby v druhej jazde dlho a suverénne viedla, až kým nespadla pre poruchu motocykla. Potom prišla opäť nula, ale vyšiel jej záver pretekov, kde sa prezentovala dvomi druhými miestami. Marek bol až štyrikrát na treťom mieste a nebodoval len v tretej sérii jázd.
Za Krškom to bolo mimoriadne vyrovnané a až posledná 20. jazda rozhodla na poradí na 2. – 4. mieste. Na 3. mieste skončili Świetochlowice s 27 bodmi. Tie sa mohli spoľahnúť najmä na spomínaného Bartosza Szymuru, ktorý získal 12 bodov.
Na 4. mieste skončil Autoklub Českej republiky s 26 bodmi. O tom rozhodli dve nuly Čechov z posledných dvoch jázd. Najlepším jednotlivcom českého tímu bol 11- bodový Adam Nejezchleba. Medzi 2. a 4. miestom bol teda rozdiel len 2 body.
Po pretekoch sa o svojom výkone vyjadrila Anička Hajková: „Pohár priateľstva bol pre mňa trochu náročnejší. Dráha sa mi zdala byť tažšia ako deň pred tým a postupom času sa zhoršovala. Veľmi ma mrzí jazda, kde sa mi zadrel motor, keďže som mohla doviezť 3 body lebo som bola prvá. Po tom sme museli presadnúť na druhý motor, ktorý už nebol taký rýchly a doladený. Potom som bola v 2 jazdách druhá, takže sa teším, že som aspoň tie body vybojovala. Veľmi som si celý víkend užila napriek tomu, že to bolo celkom náročné a chcem poďakovať všetkým fanúšikom, sponzorom a hlavne môjmu tímu,„.
Celé vyzbierané vstupné na preteky bolo darované rodine Jakubka Fuleho, ktorý sa narodil s raritným neurovývojovým ochorením genetického pôvodu.
Výsledky:
- Krško 40 (Gregor Zorko 17, Matic Ivačič 14, Tomasz Langosz 5, Luka Omerzel 4)
- Žarnovica 28 (Sebastian Kossler 11, Zoltán Lovas 9, Anička Hajková 4, Marek Ziman 4)
- Świetochlowice 27 (Bartosz Szymura 12, Jakub Breński 7, Szymon Machura 6, Kacper Grzelak 2)
- Autoklub ČR 26 (Adam Nejezchleba 11, Jaroslav Petrák 6, Petr Kvěch 6, Michal Baštecký 3)
Autor textu: Martin Cimra