Aj deti na ZŠ Brehy poznajú plochú dráhu

0
493

Dnes v posledný januárový deň začal Speedway Club Žarnovica v spolupráci s Martinom Vaculíkom tohtoročné „turné“ po školách. Beseda, ktorá trvala vyše dvoch hodín zaujala nielen niečo cez sto detí, ale aj prítomných dospelých. Skvelá atmosféra vyvrcholila autogramiádou, ktorá nemala konca.

Martin Vaculík, Michal Tomka, Jozef Štefanka s trénerom Jánom Danielom a predsedom SC Mgr. Martinom Búrim zavítali na pozvanie ZŠ Brehy do tejto dedinky vzdialenej od Žarnovice asi desať kilometrov. Beseda bola v podstate dohodnutá už rok predtým, no kvôli pracovnému vyťaženiu Martina Vaculíka a ďalších sa ju podarilo zorganizovať až v tomto roku. 

Beseda sa niesla už tradične v dobrej atmosfére. Na plochodrážnikov čakali deti zo všetkých ročníkov v školskej jedálni. Po milom prijatí a privítaní zo strany pani riaditeľky školy nasledovalo prvé zoznamovanie sa s hlavnými aktérmi, s plochou dráhou a všetkým čo s tým súvisí. Ako sa ukázalo takmer polovica detí už bola na nejakom z plochodrážnych podujatí. Deti sa postupne dozvedeli nielen čo je to plochá dráha, či jej slovenskú a žarnovickú históriu, ale aj priamo z úst Martina Vaculíka zaujímavosti o ňom samotnom. K slovu sa dostal aj Michal Tomka, ktorý porozprával ako to funguje v plochodrážnom tíme. Ján Daniel sa venoval najmä tréningovej činnosti a potom predstavil plochodrážny motocykel, ktorý samozrejme na besede nemohol chýbať. Počas jeho výkladu mu asistoval Jozef Štefanka. Deti sa veľmi tešili, keď mohli počuť aj zvuk naštartovanej motorky a cítiť charakteristickú vôňu. Potom sa k slovu opäť dostal Martin Vaculík, keď porozprával deťom čo všetko má na sebe pretekár počas jazdy a čo na čo slúži. Potom nasledovala časť, kedy deti mohli položiť otázky. Každý dostal papierik, na ktorý napísal otázku a podpísal sa, pričom na všetky otázky odpovedal najmä Maťo. Tak sa viacerí dozvedeli nielen viacej o kariére našej plochodrážnej jednotky, ale aj o jeho súkromí, či plochodrážnych strojoch a podobne. Po vyčerpávajúcich odpovediach sa začalo losovanie. Z prilby ťahali šťastlivcov Martin Vaculík a Michal Tomka. Deti s napätím, ktoré dávali poriadne najavo, čakali či nezaznie práve ich meno. Najväčší záujem bol samozrejme o veci Maťa Vaculíka, ktorý deťom priniesol  tímové tričko, mikinu, šiltovku, okuliare, rukavice, klub zase venoval do losovania DVD, magnetky, nálepky, plagáty jazdcov, spolu bolo vylosovaných vyše desať detí. Ani tí ostatní však neodišli naprázdno. Okrem nových klubových letákov mohol každý získať Maťovu podpiskartu, či nástenný plagátový kalendár SC Žarnovica a to všetko aj s autogramom od Maťa, či Michala. Autogramiáda a fotenie najmä s Maťom trvali vyše polhodiny. Raritou bolo, keď si jeden žiak priniesol piest zo svojej motorky a dal si ho podpísať.

Aj táto beseda ukázala, že plochá dráha, či Maťo Vaculík, majú svojich fanúšikov nielen v samotnej Žarnovici.

Predchádzajúci článokV Speeedway Clube sa hral stolný tenis
Ďalší článokNa Kollárovej prebehlo sústredenie plochodrážnikov
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.