Na Kollárovej prebehlo sústredenie plochodrážnikov

0
276

Od piatku do nedele 2. až 4. februára prebehlo už tradične sústredenie pretekárov Speedway Clubu Žarnovica. Prvýkrát malo medzinárodný charakter, keď sa doň zapojili aj adepti a pretekári zo zahraničia. Na účastníkov čakala poriadna dávka fyzickej prípravy, ale aj ďalšie teoretické a praktické školenia, pričom všetko dopĺňala skvelá atmosféra.

Sústredenie začalo príchodom na chatu Kollárová v Ostrom Grúni, ktorá hostila sústredenia už troch generácií slovenských plochodrážnikov. Jej výhodná poloha a kamarátska atmosféra vytvorená majiteľom Jánom Šulvom sú dôvodom prečo sem na sústredenia cestujú nielen plochodrážnici, ale aj ďalšie športové kluby dokonca z rôznych najvyšších ligových súťaží.

Už v minulom roku nadviazal SC Žarnovica kontakty s AK Kopřivnice, ktorý prebudil k životu plochú dráhu v meste Tatroviek. Pozvanie na sústredenie prijal kopřivnický klub a jeho predseda Martin Hyvnar so sebou priviedol dvoch adeptov na plochodrážne remeslo. Hlavným školiteľom bol tento rok poľský pretekár Stanislaw Burza z Tarnówa, ktorý so sebou priviedol mladého Bartosza Kowalskeho, ktorý získal plochodrážnu licenciu v minulom roku, keď sa tri roky učil v plochodrážnej škole Janusza Kolodzieja. Zodpovedným za sústredenie bol samozrejme tréner Ján Daniel.

Program sústredenia musel byť pre rôzne dôvody upravený. Namiesto lyžovania, čakala na plochodrážnikov telocvičňa a aj cvičenie s Martinom Vaculíkom bolo z nedele posunuté na sobotu dopoludnia.

V piatok chalani absolvovali najprv beh od chaty Kollárová smerom na Škurátku a potom školenie a test z angličtiny a spoločne si pozreli nahrávku minuloročných Medzinárodných majstrovstiev Slovenska, to všetko v pube U raka v Žarnovickej Hute, kde si všetci pochutnali na skvelej fazuľovici od hospodára žarnovického štadióna Jozefa Daniela. V sobotu ráno už čakala na všetkých poriadna rozcvička, ktorú viedol Staszek Burza. Po raňajkách nasledovalo školenie z manažmentu, kde si každý z pretekárov vyskúšal simulovaný rozhovor so sponzorom a chvíľka pre Martina Vaculíka. Ten sa rozhodol chalanov poriadne „prevetrať“, keď s nimi zabehol od chaty Kollárová po koniec Župkova a naspäť – spolu 15 kilometrov. Maťovi to trvalo cca hodinu a desať minút, no ani niektorí z našich jazdcov sa nenechali zahanbiť. Po krátkom oddychu a obede nasledovalo cvičenie v telocvični ZŠ v Žarnovici. Ak si niekto ušetril sily na sľúbený florbal, tak určite o ne prišiel pri namáhavom cvičení, ktoré si pripravil Staszek Burza. Florbal sa hral potom v rámci oddychu. Všetci poriadne unavení sa vrátili na Kollárovú, kde ich čakalo písanie testov z pravidiel plochej dráhy a druhá časť školenia z manažmentu a školenie opäť v podaní Staszka Burzu dopĺňaného Jánom Danielom o technických veciach ohľadne motoriek. Na klubovej motorke si každého preverili a nešetrili radami. Toto prebiehalo prakticky počas celého večera až do 22.30 hod. Medzitým sa každý mohol posilniť skvelou večerou. Pečená mangalica, divina, guláš a množstvo príloh, ktoré pripravil Ján Šulva so svojimi kuchárkami dali rýchlo zabudnúť na namáhavý deň. Všetko bolo ešte doplnené mäsovými špecialitami, ktoré priniesol Bartek Kowalski.

V nedeľu bol už program menej namáhavý. Po rannej rozcvičke si chlapci zahrali stolný tenis. Potom si spoločne prešli opravené testy pravidiel plochej dráhy a po obede nasledovalo vyhodnotenie sústredenia a najmä zistených výkonov a znalostí našich jazdcov. Sústredenie ukázalo každoročný progres našich jazdcov vo všetkých opakovaných školeniach a kondičnej príprave. Zároveň každý dostal odporúčania čomu sa má viac venovať, v čom má ešte rezervy. Ostáva dúfať, že tieto prípravy na sezónu pomôžu chalanom k lepším výkonom nielen v ligových pretekoch, ale aj v individuálnych šampionátoch.

Piatkový večer sa niesol v duchu angličtiny a nadväzovania priateľstiev so zahraničnými hosťami

Písanie testu z angličtiny

Rozcvička v sobotu ráno

Niekoľko inštrukcií pred behom s Maťom Vaculíkom

A začíname prvé metre z 15 km

Počas školenia manažmentu

Technické školenie

Všetci účastníci sústredenia

Predchádzajúci článokAj deti na ZŠ Brehy poznajú plochú dráhu
Ďalší článokPatrik Búri štartoval v nemeckom Jonsdorfe
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.