Armando Castagna: „Kedy už konečne spravíte Grand Prix v Žarnovici?“

0
753

Počas uplynulých dvoch víkendov sa konali zasadania FIM a FIME komisií, ktoré mali nabité programy pre všetky motocyklové disciplíny. Rokovania počas oboch víkendov boli s napätím očakávané aj v Speedway Clube Žarnovica. Výsledky už poznáme, aj keď je na ne uvalené informačné embargo. Pár informácií však prinášame aj vďaka tomu, že v plochodrážnej komisii FIME máme svojho zástupcu v osobe Ing. Jakuba Zliechovca.

Tradične sa v Taliansku konalo stretnutie športových komisií FIM Europe. Okrem mňa, sa zúčastnil aj Tomáš Pavlovčík komisie MX a Peter Baláž, komisie Vintage.

Hlavnými bodmi programu bola tvorba kalendára, prerozdelenie alokácií jednotlivých federácií, zmeny v pravidlách – čerpá sa zo skúseností…príklad…kvalifikácia SEC…postupujú 4 jazdci do Challenge, postupujú však aj náhradníci…v pravidlách je, že postupujú tí, ktorí boli na 5.mieste kvalifikácie, ale mali na nej viac bodov…čiže zo 4 kôl, postúpia  2 náhradníci, čo je ok. Ale…v prípade, že po skončení základnej časti pretekov je rovnosť na 5.mieste…mala by sa isť rozjazda, avšak vysvetliť jazdcovi, že musí nastúpiť na rozjazdu o miesto náhradníka…no nemusí to znamenať, že tým náhradníkom aj bude….je dosť ťažké, pretože v inom kvalifikačnom kole môže byť jazdec na 5.mieste s viac získanými bodmi……aj takéto veci sa musia upraviť v pravidlách, ktoré prináša prax.

Hodnotili sa reporty z jednotlivých pretekov pod hlavičkou FIME, Maďarský člen komisie Erik Füzesséry, ktorý v Žarnovici plnil úlohu predsedu Jury počas ME juniorov 29. júla, hodnotil preteky u nás. Prakticky bez výčitiek, vyzdvihol najmä fakt, že aj po dlhotrvajúcom daždi bol organizátor schopný pripraviť dráhu s minimálnym oneskorením začiatku pretekov.

O pretekoch FIM sa síce nehovorilo,ale prítomnosť šéfa svetovej plochej dráhy Armanda Castagnu a tiež prezidenta Jury týchto pretekov u nás Petra Moravca, ma doviedla k rozhovoru počas prestávok aj na túto tému. Zasadnutie komisie FIM týždeň skôr v Helsinkách prekvapenie neprinieslo, organizácia GP kvalifikácie v Žarnovici v tomto roku bola bez negatívnych reakcii. Možno ale spomenúť jednu pikošku, kedy Armando na mňa vyšiel s tým, že dráha veľmi prášila…no bola to iba sťažnosť Jasona Crumpa, ktorý bol počas pretekov v tíme Roberta Lamberta a celý čas „žral“ nervy prezidentovi Jury s tým, že nemáme polievať…. Prezident Jury to však úspešne ignoroval a nechal úpravu dráhy na domácich, ktorí ju poznajú a nerozprával im do toho, čo sa nedá povedať o roku dozadu počas GP Challenge, kedy úpravu dráhy riadil Race director Phill Morris.

Dalším dôležitým bodom bola tvorba kalendára…tu už tradične najviac rečí mali zástupcovia krajín,ktorí neorganizujú žiadne alebo len minimum pretekov. Medzi najaktívnejších organizátorov možno zaradiť Maďarsko, Českú republiku, či Lotyšsko. Prekvapením možno nazvať organizáciu kvalifikácie SEC v rakúskom Murecku. V Žarnovici uvidíme opäť boje o majstra Európy juniorov, kde sa nám predstavia jazdci až z 11 krajín, čo bol ďalší zdĺhavý bod programu…prerozdelenie alokácii. Pričom niektorí členovia chceli vymazať z plochodrážnej mapy napríklad posledného Bulharského mohykána, Milena Maneva, alebo jediného aktívneho Rumunského pretekára Andreia Popu…pretože si mysleli, že tam už žiadni jazdci neexistujú. Práve tu sa mi podarilo namiešať karty pre žarnovické semifinále juniorov tak,aby sme mali naozaj pestrú štartovnú listinu. Diskusia bola ohľadne miest pre ruských pretekárov…čaká sa na rozhodnutie medzinárodného olympijského výboru, ktorý ma rozhodnúť, či sa ruskí športovci budu môcť zúčastňovať na týchto podujatiach. Stratégia je taká, že musia dať prehlásenie, že sú proti vojne na Ukrajine….či je to však pre nich rozumne riešenie, ťažko povedať. Isté však je jedno, Majstrovstva sveta, či Európy na ľadovej plochej dráhe budu bez ruských strelcov.

Na Ukrajine sa budúci rok preteky nepôjdu, avšak Ukrajina sa prihlásila takmer do všetkých súťaží, či už jednotlivcov, alebo družstiev. Ukrajinské kluby totiž disponujú bezodnou studňou mladých jazdcov, ktorým nechýba bojovnosť a  húževnatosť. V Ukrajinskom Rivne však vychovávajú mládež oba plochodrážne kluby.

Je toho ešte veľa, ale to by bolo dlhé čítanie…

Na záver ešte poznámka šéfa svetovej plochej dráhy Armanda Castagnu….Kedy už konečne spravíte v Žarnovici Grand Prix? 🙂

Všetci účastníci konferencie FIME v Ríme
Plochodrážna komisia FIME
Predchádzajúci článokV Pardubiciach sme siahali po víťazstve
Ďalší článokSC Žarnovica získal opäť svetové podujatie
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.