Druhé miesto v Divišove nás posunulo na bronzovú priečku

0
427

V nedeľu 20. októbra vyvrcholil Pohár priateľstva posledným kolom v českom Divišove. Preteky boli zároveň posledným vystúpením našich plochodrážnikov v tejto sezóne. Druhým miestom sa prebojovali na stupne víťazov aj v konečnom poradí.

Pôvodný termín posledného kola bol o týždeň skôr a v Kopřivnici. Nakoľko, ale dráha na severe Moravy prechádza rekonštrukciou, dostali preteky náhradnú lokalitu v Divišove. Sem sa v nedeľné ráno začali schádzať pretekári jednotlivých tímov, aby bojovali o ligové body. Pokým v prípade priebežného vedenia ukrajinského Rivne, ho mohli ohroziť iba pražskí pretekári, súboj sa črtal aj o tretie miesto, kde priebežne viedol Diedenbergen. S čím však nikto nerátal, bolo ukrajinské zakopnutie. Ak si totiž človek neznalý pomerov zadá do GPS vyhľadávať Divišov, nájde mu aj tri lokality s týmto názvom. A práve Ukrajinci zamierili k tomu „nesprávnemu“ Divišovu. Okrem toho, že urobili nejakých 150 zbytočných kilometrov, len tak tak stihli samotné preteky. Dosť ich to v priebehu pretekov poznačilo, čo využili ich súperi a favorizovaní pretekári z Východu, tak museli s vypätím všetkých síl brániť svoju pozíciu lídra.

Naši pretekári začali celkom dobre. V úvodnej jazde dva body priviezol Jakub Valkovič, keď odvážnym manévrom v prvej zákrute predbehol Lysaka a Kovácsa. V druhej jazde si bod na úkor Fazekasa priviezol Ján Mihálik. Tretia jazda priniesla jeden z najkrajších súbojov dňa medzi našim Martinom Málekom a Ukrajincom Levišinom. U nás populárny Mates s rutinou veterána odrážal útoky dravého Levišina, pričom obaja balansovali na hrane pádu. Okulahodiaci súboj nakoniec rozhodol skúsenejší Mates a Žarnovica sa razom delila o prvé miesto práve s Rivne. Prvú sériu zakončil smolný okamih, keď na štarte potiahla spojka do pásky Davida Pacalaja a ten bol vylúčený. 

Aj ďalšie jazdy priniesli pekné súboje, predbiehania, ale aj smolné okamihy. Tie sa síce najprv vyhýbali nášmu tímu, no postupne sme aj tak strácali kontakt s vedúcou Prahou. Naopak, súboj o druhé miesto s Rivne sa odohrával do posledných jázd. Pred nasadzovacími jazdami sme tak mali síce šesťbodovú stratu na Prahu, ale remízu s Rivne a vedenie o dvanásť bodov pred Diedenbergenom. Hneď úvodná jazda z poslednej série na chvíľu zmrazila plány dostať Žarnovicu pred Rivne. Na štarte zhasol motor Jakuba Valkoviča a ten ho v snahe naštartovať premárnil dve minúty a keďže druhú motorku nemal pripravenú, bol vylúčený za nedodržaný časový limit. To do jazdy už predtým nenastúpila Celina Liebmann, ktorá mala pád a z pretekov odstúpila. Na štarte zase pretrhol štartovaciu pásku Ukrajinec Fedorčuk a jazdu sám odjazdil Hájek. O to viac potom mrzela Jakubova smola. Ako sa neskôr ukázalo, pokým v našom tíme išlo o ojedinelý smolný okamih, Ukrajincov sprevádzal do konca pretekov. V osemnástej jazde totiž jeden bod priviezol Ján Mihálik, keď Lysak ani nestúpil do jazdy. V devätnástej jazde mal na vedúcej pozícii pád Mielničuk, ktorý síce hneď naskočil na motorku, no súperov už nedobehol. Jazdu v peknom štýle vyhral David Pacalaj, keď už druhýkrát v ten deň porazil európskeho šampióna do 19 rokov Jana Kvěcha. To vlastne v predstihu zabezpečilo naše druhé miesto v pretekoch. V poslednej jazde však išiel naplno ešte Martin Málek. Zo štartu sa dostal do súboja na lakte s Levišinom, ktorý skončil vo výjazde z prvej zákruty na zemi. Štart sa opakoval znova. Tu už Mates išiel na istotu, pokým Levišin ako z dela viedol a zvyšoval svoj náskok až kým v poslednom kole opäť nespadol.

Preteky opäť ukázali, že samotná súťaž má zmysel, keď sa jazdci vedia postarať o skvelé napínavé momenty a nie sú potrebné pritom ani veľké hviezdy. Náš tím vďaka druhému miestu a lepšiemu bodovému zisku z jednotlivých pretekov, preskočil Diedenbergen a obsadil bronzovú priečku.

Výsledky:

  1. Praha 42 (Daniel Klíma 13, Jan Kvěch 12, Petr Chlupáč 10, Filip Hájek 7)
  2. Žarnovica 31 (Martin Málek 11, David Pacalaj 9, Ján Mihálik 7, Jakub Valkovič 4)
  3. Rivne 25 (Marko Levišin 11, Stanislav Mielničuk 11, Vitalij Lysak 2, Nazar Fedorčuk 1)
  4. Diedenbergen 17 (Nicolas Vicentin 6, Dennis Fazekas 5, Roland Kovács 4, Celina Liebmann 2)
Predchádzajúci článokDavid Pacalaj bol v Pardubiciach druhý najlepší
Ďalší článokŽarnovica bude svedkom najvýznamnejších plochodrážnych pretekov vo svojej histórii!!!
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.