Európsky pohár putoval zaslúžene k našim susedom za rieku Moravu

0
381

V nedeľu pokračovala žarnovická plochodrážna sezóna šiestymi pretekmi. Európsky pohár do 19 rokov priviedol na štart to najlepšie čo ponúkajú najkvalitnejšie liahne plochodrážnych talentov v Európe. Žarnovica videla nielen zaujímavé preteky, ale bola svedkom už 300. plochodrážneho podujatia, čo ju stavia na pomyselný piedestál slávy v slovenskom motoristickom športe. Titul najmladšieho európskeho šampióna nakoniec zaslúžene putoval s Janom Kvěchom do Čiech.

Významné jubileum sa snažili organizátori zo Speedway Clubu Žarnovica osláviť a pripomenúť spoločne s fanúšikmi Pri tej príležitosti vyšla nielen publikácia mapujúca fotografiami históriu našej plochej dráhy, ale do Žarnovice zavítali aj vzácne návštevy. Dalo by sa povedať, že najvýznamnejšou návštevou v doterajšej histórii plochej dráhy v našom mestečku sa stala tá od prezidenta FIM Europe Holanďana Martina de Graafa. Šéf európskeho motocyklového športu prišiel prvýkrát do Žarnovice a podľa vlastných slov, bol milo prekvapený kvalitnou organizáciou a zázemím žarnovickej plochej dráhy. Na pretekoch nechýbal ani prezident SMF Peter Lazár. Potešila aj návšteva dlhoročného žarnovického predsedu AMK Žarnovica Ing. Milan Šovčíka, ktorý si rád zaspomínal na roky minulé. V duchu spomienok, ale aj zo súčasnosti, či zo súbojov na kolkárskych dráhach, sa nieslo aj sobotné popoludnie a večer pred pretekmi, ktoré bolo venované všetkým členom SC Žarnovica a spomínaným návštevám.

Nedeľné popoludnie sa už nieslo v duchu ostrých súbojov dravých mladíkov z deviatich krajín. Najväčšie šance na titul sa pripisovali obhajcovi titulu spred roka Dánovi Madsovi Hansenovi. Žarnovické publikum si však našlo iných miláčikov. V prvom rade sa samozrejme fandilo Davidovi Pacalajovi, no hlasivkami sa nešetrilo ani pri českých pretekároch Petrovi Chlupáčovi a Janovi Kvěchovi, ktorí sa v Žarnovici mohli cítiť ako doma. Druhý menovaný to dokázal spolu so svojim výkonom pretaviť až do víťazstva v šampionáte.

Slávnostný nástup sa niesol v duchu oficiálneho vítania návštev, či predstavovania hlavných aktérov. Spestrením bolo aj vystúpenie bratislavskej skupiny Jamadan a jej bubnovej šou. Potom sa už rozhoreli boje na dráhe.

Už v úvodnej jazde sa predviedol skvelou jazdou ruský juniorský šampión z ľadovej plochej dráhy Jevgenij Sajdulin, ktorý si žarnovickú dráhu vyskúšal pri jarných Medzinárodných majstrovstvách Slovenska. Sajdulin porazil Kvěcha a ako sa ukázalo neskôr, táto jazda veľa napovedala o konečnom poradí. V druhej jazde sa ukázal pred domácim publikom David Pacalaj. 17-ročný mladík dokázal držať druhé miesto až pokým ho nerozhádzala nerovnosť v prvej zákrute druhého kola a kvôli technickým problémom nakoniec jazdu ani nedokončil. Celkovo ani so svojimi ďalšími jazdami nebol spokojný. Treba však pripomenúť, že štartoval proti jazdcom, ktorí majú na svojom konte množstvo úspechov aj z nižších kubatúr. Príkladom bol v nasledujúcej jazde Poliak Karol Župiński – vicemjaster sveta do 250 ccm 2017, ktorý vyšiel bodovo naprázdno aj vďaka nášmu Davidovi. Bez bodu ostal David vo svojej tretej jazde, kde mal síce celkom dobrý štart, no potom sa popri ňom prehnali všetci súperi. V 15. jazde mal tentoraz bod na úkor v Žarnovici už známeho Nemca Lukasa Baumanna. V poslednej jazde, keď zmenil nastavenia svojho motocykla, ukázal, že problém nebol v jazdcovi a vybojoval druhé miesto s dvomi bodmi, keď nechal za sebou aj exmajstra Švédska juniorov Alexandra Woentina, či talentovaného Dána Christiana Thaysena.

Fanúšikovia, ktorí si našli cestu na žarnovický plochodrážny štadión, videli aj niekoľko pádov, no našťastie žiadny z nich neskončil zranením a všetci pretekári odjazdili celé preteky. Po prvej jazde, ktorú prehral so Sajdulinom, už nezaváhal Jan Kvěch a fanúšikovia už len čakali na zaváhanie Sajdulina, aby sa mohol stretnúť v dodatkovej jazde o titul s Kvěchom. Keď sa už zdalo, že nádeje sú márne, vytiahol eso z rukáva ďalší mladý Rus Alexander Kajbušev. Vzrastom maličký, no bojovnosťou veľký, dokázal v 17. jazde poraziť svojho krajana Sajdulina, čo pri následnom víťazstve Kvěcha znamenalo, že o titule predsa rozhodne jazda navyše.

V dodatkovej jazde však ani jeden z nich nevidel cieľ a aj napriek tomu bol už jasný šampión. Jan Kvěch ukázal, že je poriadne rýchly, keď už predtým sa dokonca priblížil k rekordu žarnovickej dráhy, a dostal sa dopredu. Sajdulin sa mu snažil v druhej zákrute kontrovať, no pritom si to namieril rovno na predné koleso svojho súpera, ktorého poslal k zemi. Český pretekár poriadne rozčúlený týmto manévrom, vyskočil a chcel si to s ním vyjadriť ručne stručne. Našťastie tomu niekoľko ľudí dokázalo zabrániť a nakoniec si obaja súperi podali ruky hneď dvakrát – v depe a na stupňoch víťazov. Jan Kvěch sa stal novým európskym šampiónom do 19 rokov.

Výsledky:

 1. Jan Kvěch, Česká republika 14+3
 2. Jevgenij Sajdulin, Rusko 14+U
 3. Mads Hansen, Dánsko 13
 4. Alexander Kajbušev, Rusko 10
 5. Mateusz Cierniak, Poľsko 8
 6. Drew Kemp, Veľká Británia 8
 7. Petr Chlupáč, Česká republika 8
 8. Alexander Woentin, Švédsko 7
 9. Jonas Seifert Salk, Dánsko 7
 10. Karol Župiński, Poľsko 6
 11. Christian Thaysen, Dánsko 6
 12. Emil Portner, Dánsko 5
 13. David Pacalaj, Slovensko 4
 14. Philip Helstrom Bängs, Švédsko 3
 15. Jason Edwards, Veľká Británia 3
 16. Lukas Baumann, Nemecko 3
 17. Marko Levišin, Ukrajina 1 (náhradník)
 18. Ernest Matjusonoks, Lotyšsko NS (náhradník)
Predchádzajúci článokMartin Vaculík bol blízko potvrdenia účasti v Grand Prix 2020
Ďalší článokNaši plochodrážnici boli na sústredení v Poľsku
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.