Martin Vaculík bol blízko potvrdenia účasti v Grand Prix 2020

0
368

V sobotný večer vyvrcholila Kvalifikácia do Grand Prix pre rok 2020 pretekmi Challenge v chorvátskom Goričane. Medzi šestnástkou kvalifikantov z piatich kôl nechýbal ani Martin Vaculík, ktorý si aj touto cestou chcel poistiť svoju účasť v nasledujúcom ročníku Grand Prix.

Preteky Challenge boli vždy označované ako preteky roka v celom plochodrážnom svete. Pravidelne sa tu totiž stretajú nielen tí najlepší pretekári, ktorí aktuálnu sezónu nejazdia v Grand prix, ale aj niektorí účastníci Grand Prix, ktorí sa nespoliehajú, že sa umiestnia v aktuálnom ročníku v prvej osmičke, ale chcú si to poistiť postupom z kvalifikácie. Pretekmi roka Challenge robí aj skutočnosť, že do elity postupuje iba trojica najlepších.

Zaujímavosťou tohtoročného Challenge bolo aj to, že si postup do týchto pretekov nevybojoval ani jeden poľský pretekár, hoci Poľsko je plochodrážnou veľmocou číslo jeden. Postup ušiel aj takým hviezdam ako Jaroslaw Hampel, či Bartosz Smektala. Stalo sa tak druhýkrát v histórii pretekov Challenge (prvýkrát to bolo ešte v roku 1996).

Preteky boli maximálne vyrovnané a rozhodovalo sa až v dodatkových jazdách, čoho svedkami bolo na tribúnach v Goričane aj niekoľko desiatok fanúšikov zo Žarnovice. Náš pretekár začal najlepšia ako mohol, víťaznou jazdou. Potom prišlo druhé miesto a prekvapujúce zaváhanie v jeho tretej jazde – štvrté miesto. Vo svojej štvrtej jazde síce vyhral, no v poslednej podľahol ďalšiemu účastníkovi GP Dánovi Iversenovi. Aj ďalší favoriti na postup strácali. Len málokedy sa stane, že preteky vyhrá jazdec s jedenástimi bodmi. A to sa presne stalo v Goričane. z víťazstva sa po dodatkovej jazde tešil Slovinec Matej Žagar, pred Dánom Nielsom Kristianom Iversenom. O tretie, zároveň posledné postupové miesto sa išla ďalšia dodtková jazda dvoch desaťbodových. Tú vyhral Austrálčan Max Fricke práve pred našim Maťom Vaculíkom. Maťo tak obsadil už nepostupové štvrté miesto. Za ním skončil víťaz žarnovického kvalifikačného kola do GP Dán Anders Thomsen. 

Výsledky:

 1. Matej Žagar, Slovinsko 11+3
 2. Niels Kristian Iversen, Dánsko 11+2
 3. Max Fricke, Austrália 10+3
 4. Martin Vaculík, Slovensko 10+2
 5. Anders Thomsen, Dánsko 9
 6. Pontus Aspgren, Švédsko 9
 7. Jurica Pavlic, Chorvátsko 9
 8. Alexander Loktajev, Ukrajina 9
 9. Kenneth Bjerre, Dánsko 8
 10. Martin Smolinski, Nemecko 7
 11. Craig Cook, Veľká Británia 6
 12. Peter Ljung, Švédsko 6
 13. Robert Lambert, Veľká Británia 5
 14. Mikkel Michelsen, Dánsko 5
 15. David Bellego, Francúzsko 3
 16. Chris Harris, Veľká Británia 2

Predchádzajúci článokJakub Valkovič a Michal Danko štartovali v Poľsku
Ďalší článokEurópsky pohár putoval zaslúžene k našim susedom za rieku Moravu
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.