Gorzów tentoraz nebol až taký prajný

0
668

Účasť Martina Vaculíka v seriáli Speedway Grand Prix v prebiehajúcej sezóne priťahuje záujem tak médií ako aj fanúšikov o to viac, že patrí nielen do pätnástky najlepších, ale bojuje v nej o popredné umiestnenia. S veľkou nádejou sa preto hľadelo na jeho štart „doma“ v Gorzówe.

GP Gorzówa je už tradičnou súčasťou seriálu Veľkých cien a dlhodobo patrí medzi tie zaujímavejšie, keďže tamojšia dráha býva dobre pripravená a divácka kulisa na modernom štadióne poriadne hlučná. Tentoraz sa tam nestratila ani skupinka približne 50 slovenských fanúšikov, ktorí cestovali do Poľska za svojim plochodrážnym obľúbencom autobusom a aj autami. Už od začiatku dávali fanúšikovia vedieť, kto je ich favoritom, veď Martin dokázal v Gorzówe už dvakrát vyhrať a v minulom roku taktiež stál na stupňoch víťazov.

V kvalifikačnom tréningu mal Martin Vaculík až 13. čas. V pretekoch mu tak ostala malá možnosť výberu čísiel, tak siahol na 14-stku. Vo svojej prvej jazde mal náš pretekár dobrý štart a dral sa dopredu. No o niečo rýchlejší bol vonkajškom jazdiaci Dan Bewley a usadil sa na čele jazdy. Martin však urobil chybu na konci druhého kola a to využil stále sa lepšiaci Fredrik Lindgren. V poslednom kole ho náš reprezentant síce ešte atakoval, no musel sa nakoniec uspokojiť s jediným bodom.

Vo svojej druhej jazde potešil Martin všetkých slovenských fanúšikov. Raketovým štartom doslova deklasoval svojich súperov a bezpečne zvíťazil za veľkého jasotu svojich fanúšikov. Po tomto víťazstve bolo všetko naladené na ďalšie víťazstvá. Bohužiaľ už jeho tretia jazda skončila hneď na jej začiatku. Zatvorený prívod paliva umlčal motor a Martin sa mohol už len smutne pozerať ako jeho súperi berú body.

Tvrdý boj videli fanúšikovia v Maťovej štvrtej jazde. V nej nášho pretekára však v prvej zákrute zablokoval Jack Holder a Maťo klesol na štvrté miesto. No nevzdával sa a prakticky až do cieľa bojoval aspoň o bod. Bohužial Lamberta sa mu nepodarilo predbehnúť, aj keď v určitom momente bol pred ním. Po ďalšej bezbodovej jazde ostala pre Martina už len veľmi malá teoretická šanca na postup do semifinále, podmienená víťazstvom v jeho poslednej jazde. Bohužiaľ sobota 24. júna nebol Maťov deň. Na štarte nebol najlepší a už v prvej zákrute prakticky prehral súboj o body.

Do semifinále tak náš reprezentant nepostúpil. Nepostúpili ani ďalší dvaja gorzowskí pretekári Anders Thomsen a divoká karta Szymon Woźniak. Česť domácich farieb zachraňoval tak iba Bartosz Zmerzlik, ktorý to však dotiahol do úspešného konca a vyhral. Radosti domácich fanúšikov, ku ktorým sa pridali aj slovenskí, nebolo konca.

Výsledky:

 1. Bartosz Zmarzlik, Poľsko 19
 2. Leon Madsen, Dánsko 15
 3. Fredrik Lindgren, Švédsko 14
 4. Jason Doyle, Austrália 12
 5. Robert Lambert, Veľká Británia 12
 6. Jack Holder, Austrália 10
 7. Maciej Janowski, Poľsko 10
 8. Tai Woffinden, Veľká Británia 8
 9. Dan Bewley, Veľká Británia 7
 10. Max Fricke, Austrália 6
 11. Anders Thomsen, Dánsko 6
 12. Patryk Dudek, Poľsko 6
 13. Mikkel Michelsen, Dánsko 5
 14. Martin Vaculík, Slovensko 4
 15. Kim Nilsson, Švédsko 3
 16. Szymon Woźniak, Poľsko 1

Priebežné poradie: 1. Zmarzlik 90, 2. Holder 69, 3. Lindgren 68, 4. Doyle 68, 5. Madsen 60, 6. Lambert 54, 7. Vaculík 51….

Predchádzajúci článokPlochodrážnici zavítali do Nitry
Ďalší článokV Prahe sme už mali dvoch pretekárov v akcii
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.