Grand Prix Challenge v Žarnovici má svoju štartovnú listinu!!!

0
616

O dva mesiace bude žarnovická plochá dráha svedkom najvýznamnejších pretekov svojej 68-ročnej histórie. V sobotu 19. júna sa totiž odjazdili všetky štyri kolá Kvalifikácie do GP, ktoré určili postupujúcich do pretekov pripravovaných na 21. augusta Speedway Clubom Žarnovica. Nagyhalász, Goričan, Glasgow a Terenzano videli napínavé preteky, pričom zakaždým sa rozhodovalo až v záverečných jazdách vo väčšine prípadov dokonca až v dodatkových rozjazdách. Zrodili sa viaceré prekvapenia.

Ak bol niekto, kto si myslel, že predošlé úspechy niečo znamenajú v kvalifikácii do žarnovických pretekov, musí uznať, že sa mýlil. To sa dá povedať o prípade výborného Rusa Grigorija Lagutu, či Dána Andersa Thomsena, Poliaka Piotra Pawlického….a ďalších, ktorí boli jednoducho prikrátki na to, aby postúpili do Žarnovice. Namiesto nich však postúpil zakaždým niekto, kto bol jednoducho lepší. A to je garancia kvality a adrenalínu aj pre Grand Prix Challenge v Žarnovici.

Prvé mená postupujúcich sa v sobotný večer dozvedeli fanúšikovia, ktorí si našli cestu do maďarského Nagyhalászu. Tam svoju výbornú formu potvrdil Austrálčan Rohan Tungate, známy aj pre Žarnovičanov, keď v roku 2016 ešte ako relatívne neznámy pretekár na poslednú chvíľu naskočil do Medzinárodných majstrovstiev Slovenska a vyhral čo sa dalo. Druhé miesto v Maďarsku patrilo ostrieľanému Nemcovi, majstrovi sveta z dlhej plochej dráhy, bývalému účastníkovi Grand Prix a víťazovi hneď svojej premiérovej GP na Novom Zélande, Martinovi Smolinskému. Tretie miesto Lotyša Jevgenija Kostigovsa je však obrovským prekvapením. Svedčí to o kvalitnej plochodrážnej liahni v Lotyšsku, veď ak niekto vyradí Lagutu a ďalších, nemôže to byť náhoda. Štvrté miesto Poliaka Pawla Przedpelskeho sa dalo očakávať, mladý Torunčan jazdí svoju životnú sezónu a patril medzi favoritov. 

Pre slovenských fanúšikov bolo najviac sledované kvalifikačné kolo v Goričane. Jakub Valkovič tu reprezentoval Slovensko. Dva body a štrnáste miesto však bolo v kvalitnej konkurencii jeho maximom. Prvé miesto s maximálnym bodovým ziskom však ukoristil Poliak Janusz Kolodziej, ktorého netreba nikomu predstavovať. Je to svetová trieda, ktorá sa pohybuje na plochej dráhe okolo 20 rokov. Lotyšsko prežíva úspešnú sezónu čo sa týka reprezentácie. Potvrdil to druhým miestom Andžej Lebedevs, bývalý európsky šampión, ktorý tak zanechal za sebou komplikácie z minuloročného zranenia a ukázal pochybovačom, že s ním treba rátať. O posledné postupové miesto sa zviedla veľká bitka. Dvaja účastníci tohtoročnej GP, Švéd Berntzon a Angličan Lambert a medzi nimi ďalšie prekvapenie Jan Kvěch. Český pretekár zajazdil neskutočné preteky a len maličký krok stačil, aby sa našiel v štartovke na GP Challenge. To si pre seba ukoristil výborný Robert Lambert, ktorý je považovaný za britskú dvojku po Tai Woffindenovi. Jan Kvěch skončil prvý pod čiarou, keďže z Goričanu postupovala iba prvá trojka pretekárov. Berntzonovi sa nepodarí poistiť si svoju účasť v GP pre ďalší ročník. Pod čiarou skončil aj Václav Milík, či Ukrajinec Alexander Loktajev a prekvapujúco aj výborný Austrálčan Jack Holder.

Patryk Dudek, Mikkel Michelsen, či štvrtý Max Fricke….tcýhto pretekárov dodalo Terenzano a týchto súčasných, či bývalých účastníkov GP netreba nikomu predstavovať. Tretí postupujúci, Brit Adam Ellis nie je možno u nás až taký známy, no v Poľsku a vo Veľkej Británii poznajú jeho kvality a boj o postup sa v jeho prípade dal očakávať. Najväčším súperom účastníkov Kvalifikácie do GP v talianskom Terenzane bola tentoraz tamojšia dráha. Preteky sa začali s viac ako hodinovým meškaním. Viacerí jazdci po tréningu odmietali na nebezpečnej dráhe jazdiť. Aj tu sa upierali oči slovenských fanúšikov s nádejou, že si postup vybojuje Dán Anders Thomsen. Sympatický a v Žarnovici obľúbený pretekár, však v jednej z jázd pretrhol štartovaciu pásku a body s relatívne ľahkej jazdy mu chýbali na postup. Z kola von je aj veľká hviezda Piotr Pawlicki, ktorý po dvoch víťazných jazdách dvakrát spadol a odstúpil z pretekov.

Až v nočných hodinách sa dojazdilo v škótskom Glasgowe. Víťazstvo Poliaka Tobiasza Musielaka nie je až takým prekvapením. Pretekár so skúsenosťami z britských líg bol síce na začiatku sezóny nechcený v toruńskom extraligovom tíme, no pre prvoligové Krosno robí skvelú prácu a navyše zažíva celkovo veľmi úspešnú sezónu. Žarnovica sa taktiež môže tešiť na majstra sveta 2012 Austrálčana Chrisa Holdera, ktorý bol na rozdiel od svojho mladšieho brata úspešný. Tretie miesto Dána Nikolaia Klindta môže byť pre niekoho prekvapením. No ten kto sleduje plochú dráhu vo svete trochu podrobnejšie, si mohol všimnúť aký progres urobil tento ostrieľaný pretekár, ktorý dozrieva ako vínu spolu so svojim vekom. V poľskom Ostrówe o tom vedia svoje. Cestu do Žarnovice si našiel po dodtakovej jazde o posledné postupové miesto aj britský supertalent Dan Bewley, ktorý je známy nielen ryšavou farbou svojich vlasov, ale najmä bojovnosťou a podporou zo strany Tai Woffindena.

No a úplne neoficiálne, šestnástym menom v žarnovickej štartovke GP Challenge je nasadený Martin Vaculík, ktorého musí ešte potvrdiť FIM. 😉

Štartovná listina Grand Prix Challenge 21.8.

  • Veľká Británia: Robert Lambert, Dan Bewley, Adam Ellis
  • Poľsko: Patryk Dudek, Pawel Przedpelski, Janusz Kolodziej, Tobiasz Musielak
  • Austrália: Chris Holder, Max Fricke, Rohan Tungate
  • Lotyšsko: Andžej Lebedevs, Jevgenij Kostigovs
  • Dánsko: Nikolai Klindt, Mikkel Michelsen
  • Nemecko: Martin Smolinski
  • Slovensko: Martin Vaculík (neoficiálne)
Predchádzajúci článokV sobotu večer spoznáme štartovku TOP pretekov slovenskej plochodrážnej histórie
Ďalší článokDnes začína v Slovinsku Pohár priateľstva
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.