V sobotu večer spoznáme štartovku TOP pretekov slovenskej plochodrážnej histórie

0
419

Oči celého plochodrážneho sveta budú 21. augusta upreté na Žarnovicu, kde sa bude bojovať o tri miesta do budúcoročnej Grand Prix. Znie to paradoxne, ale snom 64 najlepších pretekárov z jednotlivých krajín, ktorí zasiahnu do kvalifikácií, je dostať sa do Žarnovice! A to je už čo povedať.

V sobotu 19. júna sú naplánované všetky štyri kvalifikačné kolá do pretekov Grand Prix Challenge. O čo pôjde v škótskom Glasgowe, chorvátskom Goričane, talianskom Terenzane a maďarskom Nagyhalász? Zakaždým iba o 3, či 4 postupové miesta do Žarnovice. Fanúšikovia, ktorí si pravidelne v hojnom počte nachádzajú cestu na žarnovické preteky, kde sa takéto kvalifikácie jazdili v rokoch 2017-2019 si určite spomenú na súboje tých najlepších pretekárov z rôznych krajín, kde rozhodovala každá jazda, každý bod. Mnohokrát sa stalo, že ďalej nepostúpil ani niekoľkonásobný medailista z Grand Prix, či majster Európy. To všetko totiž nič neznamená pri týchto pretekoch. Protekciu nemá nikto. Spokojne sa môže stať, že jazdca z Grand Prix vyradí mladý dravý pretekár, ktorý sa prebíja do svetovej špičky. A v tom tkvie krása plochej dráhy. Nič nie je dopredu isté. Takto to bude v spomínaných štyroch kvalifikačných kolách a takto to bude nakoniec na pomyselnom zraze plochodrážnej elity v Žarnovici. Poďme sa ale pozrieť, kto sa to pobije o účasť do našich pretekov.

Nagyhalász  – Maďarsko

Štartovka pretekov v Maďarsku obsahuje hneď 7-8 reálnych kandidátov na postup, nerátajúc ešte s možnými prekvapeniami. V ponuke sú ale iba štyri miestenky do Žarnovice. Medzi hlavných favoritov bude určite patriť ruská dvojica Grigorij Laguta a Sergej Logačev, Austrálčan Rohan Tungate, výbornú sezónu jazdiaci Poliak Pawel Przedpelski, či mladý dravec z Dánska Patrick Hansen. V rukáve sú ešte také esá ako niekdajší účastník GP Nemec Martin Smolinski, vynikajúci Francúz Dimitri Bergé, či Švéd Kim Nilsson. Fandiť budeme určite aj českému majstrovi Edovi Krčmářovi.

 1. Marko Levišin, Ukrajina
 2. Martin Smolinski, Nemecko
 3. Rohan Tungate, Austrália
 4. Sergej Logačev, Rusko
 5. Patrick Hansen, Dánsko
 6. Dennis Fazekas, Maďarsko
 7. Eduard Krčmář, Česká republika
 8. Oleg Michailov, Lotyšsko
 9. Victor Paloovara, Švédsko
 10. Kim Nilsson, Švédsko
 11. Grigorij Laguta, Rusko
 12. Kevin Wolbert, Nemecko
 13. Milen Manev, Bulharsko
 14. Dimitri Bergé, Francúzsko
 15. Pawel Przedpelski, Posko
 16. Jevgenij Kostigovs, Lotyšsko
  Náhradníci
 17. Roland Kovács, Maďarsko
 18. Márk Bárány, Maďarsko

Glasgow – Škótsko

Tipovať postupovú štvoricu zo škótskeho Glasgowa, je ako tipovať zápasy NHL. Tu dokáže poraziť snáď každý každého. Top favoritom sa môže javiť majster sveta z roku 2012 Austrálčan Chris Holder. Proti nemu bude jeho krajan, aktuálny majster sveta juniorov Jaimon Lidsey, či britský šampión z roku 2019 Charles Wright. Favoritom číslo jedna pre domácich fanúšikov však bude 22-ročný Daniel Bewley, britský juniorský šampión z minulého roka, ktorý výrazne mieša kartami aj v najlepšej lige plochodrážneho sveta v Poľsku. Potom je tu ďalšia plejáda kvalitných pretekárov ako Dán Nikolai Klindt, Tero Aarnio z Fínska, Poliak Tobiasz Musielak, či Rasmus Jensen z Dánska. Domáce prostredie bude chcieť využiť aj mladý Američan Broc Nicol, ktorý reprezentuje farby Glasgowa aj v britskej Championship. A samozrejme netreba zabúdať aj na ostatných.

 1. Lewis Kerr, Veľká Británia
 2. Steven Goret, Francúzsko
 3. Broc Nicol, USA
 4. Bradley Wilson-Dean, Nový Zéland
 5. Charles Wright, Veľká Británia
 6. ………………….., Argentína
 7. Nikolai Klindt, Dánsko
 8. Tero Aarnio, Fínsko
 9. Tobiasz Musielak, Poľsko
 10. Erik Riss, Nemecko
 11. Chris Holder, Austrália
 12. Dan Bewley, Veľká Británia
 13. Max Ruml, USA
 14. Lasse Fredriksen, Nórsko
 15. Rasmus Jensen, Dánsko
 16. Jaimon Lidsey, Austrália
  Náhradníci
 17. Tom Brennan, Veľká Británia
 18. Drew Kemp, Veľká Británia

Terenzano – Taliansko

Aj Terenzano je poriadne nabité. Dráha, ktorá býva pre pretekárov väčšinou dosť náročná, môže byť tým pomyselným jazýčkom na miske váh. Hlavných favoritov na postupovú štvoricu treba hľadať najmä u dvoch účastníkov tohtoročnej Grand Prix Dána Andersa Thomsena a Patryka Dudeka. Tiež je tam niekdajší majster sveta juniorov a minuloročný účastník GP Austrálčan Max Fricke, či ďalší bývalý účastník GP a majster Európy Mikkel Michelsen. GP dôkladne pozná aj Poliak Piotr Pawlicki. Domáce prostredie bude chcieť využiť aj v Taliansku naturalizovaný Argentínčan Nicolas Covatti. Netreba zabúdať aj na ďalších.

 1. Max Fricke, Austrália
 2. Mikkel Michelsen, Dánsko
 3. Nicolas Covatti, Taliansko
 4. Patryk Dudek, Poľsko
 5. Mathieu Tressarieu, Francúzsko
 6. Adam Ellis, Veľká Británia
 7. Kai Huckenbeck, Nemecko
 8. Jordan Dubernard, Francúzsko
 9. Timo Lahti, Fínsko
 10. Daniel Gappmaier, Rakúsko
 11. Jacob Thorssel, Švédsko
 12. Anders Thomsen, Dánsko
 13. Piotr Pawlicki, Poľsko
 14. Michele Paco Castagna, Taliansko
 15. Valentin Grobauer, Nemecko
 16. Josef Franc, Česká republika
  Náhradníci
 17. Daniele Tessari, Taliansko
 18. Michele Menani, Taliansko

Goričan – Chorvátsko

V Goričane sa v sobotu zíde taktiež kvalitná plochodrážna smotánka. Až traja jazdci v štartovke sú z tohtoročnéhos eriálu Grand Prix. Švéd Oliver Berntzon sa tu pokúsi zopakovať minuloročný šok, keď práve z Goričanu postúpil do GP. Slovinec Matej Žagar už tradične poisťuje svoju účasť v GP štartom v kvalifikácii a minuloročný majster Európy Robert Lambert z Veľkej Británie bude dobrým ťahákom pre fanúšikov. Netreba zabúdať, že veľký útok na GP ohlásil aj trojnásobný majster Poľska a bývalý účastník GP Janusz Kolodziej. Pod kotol bude prihadzovať aj niekdajší majster Európy Lotyš Andžej Lebedevs. No a sú tu aj stále sa lepšiaci mladík z Austrálie Jack Holder a Ukrajinec Alexander Loktajev. Svoje želiezko v ohni tu bude mať aj Slovensko v osobe Jakuba Valkoviča. Na Goričan budú upreté aj oči českého fanúšika, veď tu bude štartovať Václav Milík a čerstvo potvrdená divoká karta pre pražskú GP Jan Kvěch.

 1. Oliver Berntzon, Švédsko
 2. Janusz Kolodziej, Poľsko
 3. Matic Ivačič, Slovinsko
 4. Andžej Lebedevs, Lotyšsko
 5. Jan Kvěch, Česká republika
 6. Nicolas Vicentin, Taliansko
 7. Nick Škorja, Slovinsko
 8. Jakub Valkovič, Slovensko
 9. Andrei Popa, Rumunsko
 10. Daniil Kolodinski, Lotyšsko
 11. Roman Lachbaum, Rusko
 12. Václav Milík, Česká republika
 13. Matej Žagar, Slovinsko
 14. Alexander Loktajev, Ukrajina
 15. Jack Holder, Austrália
 16. Robert Lambert, Veľká Británia
  Náhradníci
 17. Anže Grmek, Slovinsko
 18. Miran Praznik, Slovinsko
Predchádzajúci článok1.ligu sme začali tretím miestom
Ďalší článokGrand Prix Challenge v Žarnovici má svoju štartovnú listinu!!!
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.