Grand Prix vo Vojense rozhodla, že o všetkom rozhodne Toruń

0
779

Predposledné kolo seriálu SGP prinieslo také zauzlenie pred koncom tohto ročníka Veľkých cien, že o všetkom sa bude musieť rozhodnúť v poľskej Toruni už o dva týždne. Najväčším šokom bolo vylúčenie Bartosza Zmarzlika tesne pred začiatkom pretekov.

„Poriadne čítaj zmluvu,“ asi tak učia v každom klube mladých začínajúcich pretekárov…a oni predsa robia chyby. Chyby sa však dajú odpustiť, či napraviť, no inak je tomu na najvyššej úrovni a to dokonca u najlepšieho plochodrážnika planéty. Ten po GP vo Vojense môže byť typickým príkladom toho, že zmluvu treba na 100% plniť. Nesprávna kombinéza, na ktorej je síce takmer všetko to isté, no chýba tam hlavný sponzor SGP a logo tohto seriálu, môže byť podľa zmluvy potrestaná nielen pokutou 600 eur, ale aj vylúčením z pretekov. A tak šancu dostáva…domáci náhradník Mads Hansen, ktorý ju naplno využil a vďaka nádherným súbojom postúpil do semifinále.

Martin Vaculík vstupoval do predposlednej Grand Prix s menšími obavami. Veď vo Vojense sa mu nikdy obzvlášť nedarilo. Vlani tam skončil dokonca posledný. Tentoraz to bolo ako na hojdačke. Po kvalifikačnom tréningu bol tretí najlepší a vybral si štartovné číslo dva. Predstavil sa tak hneď v prvej jazde. V nej však nestačil na Dána Leona Madsena, ktorý sa už pred pretekmi hotoval byť dánskou jednotkou a vyhrať.

V druhej jazde po slabom štarte ostal náš pretekár dokonca úplne vzadu, keď sa nedokázal ani po viacerých pokusoch dostať cez domácu divokú kartu a majstra Dánska z minulého roka Rasmusa Jensena. Šokovú terapiu pripravil fanúšikom a asi aj sebe náš pretekár vo svojej tretej jazde. Po skrumáži v prvej zákrute sa ocitol opäť na poslednom mieste, no potom odvážnou šaržou dokázal predbehnúť poslednom kole všetkých svojich súperov a získať tri body za víťazstvo. Za jeho chrbtom sa však diali veci, keď v poslednej zákrute doslova zostrelil Lotyš Andžejs Lebedevs svojho súpera dánskeho náhradníka Benjamina Bassa.

Do svojej štvrtej jazdy nastupoval Martin akurát proti svojmu najväčšiemu konkurentovi v súboji o bronz, Jackovi Holderovi. Po štarte išiel dopredu Fredrik Lindgren. Náš reprezentant atakoval vedúcu pozíciu Švéda, no v druhom kole využil jeho nepozornosť Holder a predbehol ho. Martin sa musel uspokojiť s jedným bodom. So ziskom šiestich bodov sa jeho šance na postup do semifinále stále udržiavali v reálnej rovine.

V poslednej jazde však „vybuchol“. V tejto sezóne sa väčšinou v rozhodujúcich jazdách vypäl k najlepším výkonom, no tentoraz sa po slabom štarte ocitol na poslednom mieste a v druhom kole dokonca ešte aj spadol. O zákrutu neskôr spadol aj Max Fricke, s ktorým bojoval o posledné postupové miesto do semifinále. Bohužiaľ pre nášho pretekára znamenal pád stratu postupu a skomplikovanie situácie v boji o medaily.

V nadstavbovej časti pretekov sa ukázal ako najúspešnejší Leon Madsen, ktorý dokázal to čo náš pretekár v predošlej GP. Z najnevýhodnejšej dráhy večera – bielej, zvíťazil. V priebežnom poradí sa vďaka absencii Zmarzlika priblížil k zlatu na šesť bodov Lindgren a na Martina Vaculíka sa bodovo dotiahol Holder. Toruň tak bude mať elektrizujúcu atmosféru pre fanúšikov, ale aj pre jazdcov.

Výsledky:

 1. Leon Madsen, Dánsko 15
 2. Fredrik Lindgren, Švédsko 16
 3. Jack Holder, Austrália 16
 4. Robert Lambert, Veľká Británia 15
 5. Dan Bewley, Veľká Británia 12
 6. Mikkel Michelsen, Dánsko 11
 7. Mads Hansen, Dánsko 10
 8. Max Fricke, Austrália 7
 9. Martin Vaculík, Slovensko 6
 10. Kim Nilsson, Švédsko 6
 11. Rasmus Jensen, Dánsko 5
 12. Kai Huckenbeck, Nemecko 5
 13. Patryk Dudek, Poľsko 3
 14. Benjamin Basso, Dánsko 3
 15. Andžejs Lebedevs, Lotyšsko 3
 16. Jason Doyle, Austrália 2
 17. Jan Kvěch, Česká republika 2

Priebežné poradie:

 1. Zmarzlik 138, 2. Lindgren 132, 3. Vaculík 113, 4. Holder 113, 5. Bewley 98, 6. Lambert 97….
Predchádzajúci článokJakubovi Valkovičovi sa darilo v maďarskom Debrecene
Ďalší článokV Kopřivnici zažil náš tím sklamanie
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.