Hviezdy najväčšieho kalibru smerujú z Poľska do Žarnovice

0
984

Ozdobou štartovnej listiny pretekov Kvalifikácie do Grand Prix, ktorá sa odjazdí v Žarnovici 27. mája, bude určite poľská dvojica pretekárov. Žarnovicu si vybrali ako miesto, z ktorého chcú vykročiť do seriálu Grand Prix pre rok 2024.

Martin Vaculík, ktorý je hlavnou hviezdou každých žarnovických pretekov na ktorých štartuje, bude mať silnú konkurenciu najmä z Poľska. Na žarnovickom ovále pôjde bokom jeho priateľstvo s oddielovým kolegom z Gorzówa Szymonom Woźniakom, či majstrom sveta juniorom Bartoszom Smektalom. V prípade oboch pretekárov ide o značku kvality najvyššej úrovne. Ani jeden z nich u nás ešte neštartoval, no Szymon Woźniak si našu dráhu vyskúšal počas tohtoročného jarného sústredenia Gorzówa v Žarnovici. A nešetril chválou.

Pre každého plochodrážneho fanúšika, ktorý aspoň zbežne sleduje tento šport, sú mená Smektala a Woźniak známe. No predsa sa aspoň v skratke pozrime na výpočty ich úspechov.

Bartosz Smektala sa narodil 22. augusta 1998 v Śreme, kde sa niekoľko desaťročí predtým jazdila plochá dráha. Jeho prvé plochodrážne kroky viedli do blízkeho Leszna, najväčšej liahne poľských plochodrážnych talentov v poslednom desaťročí. Licenciu získal v roku 2013. V juniorskom veku sa stal jedným z najúspešnejších zberačov cenných kovov v pretekoch majstrovstiev sveta a Európy. V roku 2018 sa stal majstrom sveta juniorov. Rok predtým a rok potom vybojoval striebro. V majstrovstvách sveta juniorských družstiev vybojoval s poľskou reprezentáciou štyrikrát zlato v rokoch 2016 až 2019. V majstrovstvách Európy juniorov bol v roku 2017 strieborný a v roku 2015 bronzový. V ME juniorských družstiev vlastní štyri zlaté medaily (2015, 2016, 2017, 2021). V roku 2017 sa stal aj majstrom Poľska juniorov. Na svojom konte má aj ďalšie víťazstvá v rôznych pretekoch. V rokoch 2015, 2017 a 2019 sa výrazne pričinil o víťazstvo Leszna v poľskej Extralige. V sezónach 2021 a 2022 štartoval v Czestochowe. V tejto sezóne sa vrátil do Leszna.

Szymon Woźniak narodený 7. mája 1993, začal svoju plochodrážnu kariéru už v roku 2004 na „minižužlu“, malých motorkách. Dosiahol to dokonca na titul majstra Poľska a vyhral niekoľko pretekov. Licenciu na klasickú plochú dráhu získal na konci sezóny 2008. V roku 2010 získal bronz s reprezentáciou Poľska v MS juniorských družstiev. Juniorský vek zakončil ziskom titulu majstra Poľska juniorov 2014. V seniorskom veku si vyjazdil aj titul majstra Poľska jednotlivcov v roku 2017. Má tiež bronz z týchto majstrovstiev z roku 2020. V tom istom roku sa dostal do reprezentácie Poľska pre Speedway of Nations, s ktorou získal striebro.

Predchádzajúci článokJakub Valkovič si naprával chuť v Kopřivnici
Ďalší článokMartin Vaculík bol vo Warszawe blízko finále
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.