Martin Vaculík bol vo Warszawe blízko finále

0
300

V sobotu zažili plochodrážni fanúšikovia jeden z najväčších sviatkov tohto športu v poľskej Warszawe. Na národnom štadióne sa zišlo 44 800 divákov, ktorí boli svedkami druhých pretekov Grand Prix v tejto sezóne. Súboje tých najlepších sa viedli na ostrie noža, pričom svoju rolu tu zohral aj náš reprezentant Martin Vaculík.

Po kvalifikácii mal najväčší dôvod na radosť Švéd Fredrik Lindgren, ktorý patrí neodmysliteľne na stupne víťazov pri warszawskej Grand Prix už od roku 2017. Naopak, opäť jeden z najslabších časov odsúdil nášho pretekára Martina Vaculíka na slabú možnosť vybrať si čo najlepšie štartovné číslo. A tak jazdil so štvorkou, čo znamenalo, že v prvej sérii jázd bol hneď v prvej jazde a z vonkajšej dráhy a potom už štartoval zakaždým až v poslednej jazde každej série, tzn. pred úpravou.

Práve prvá jazda ukázala, že nie vždy a všetko ide podľa zaužívaných zvyklostí. Martin odštartoval zo štvrtej dráhy najlepšie a aj keď v priebehu jazdy podľahol Dánovi Michelsenovi, na konto mu pribudli dva body, čo bol optimistický začiatok. V ďalšej svojej jazde to už nebolo také dobré. Austrálčania Jack Holder a Jason Doyle, ktorým prakticky patril sobotný večer, išli nezadržateľne dopredu a Martin za sebou udržal jedine mladého Brita Bewleyho. V dvanástej jazde nemal Martin konkurenciu. Systémom štart-cieľ vyučil svojich súperov, ktorým ostali v hre len miesta za ním. Krásny súboj zviedol Martin vo svojej štvrtej jazde. Zo štartu išiel nezadržateľne dopredu trojnásobný svetový šampión Tai Woffinden, no za ním sa dopredu dostal cez Patryka Dudeka náš reprezentant. Vzápätí ho ale predbehol tohtoročný nováčik Kim Nilsson, no Martin mu to následne v krásnom súboji vrátil a vybojoval si ďalšie dôležité dva body. V poslednej jazde základnej časti išlo nášmu pretekárovi iba o to, aby získal čo najviac bodov a mohol si vyberať dráhu v semifinále medzi prvými. Zo štartu išiel pekne vonkajškom a obehol svojich súperov a v podstate si išiel už len svoju víťaznú jazdu.

Pri vyberaní dráh pre semifinále siahol Martin Vaculík po červenej dráhe. Štart mu však nevyšiel a musel sa uspokojiť s nepostupovým tretím miestom za Holderom a Zmarzlikom. V konečnom účtovaní to znamenalo piate miesto, čo je postup o tri priečky oproti prvej Grand Prix v Goričane spred dvoch týždňov. Finále malo trochu kontroverzný náboj, keď po súboji medzi domácou hviezdou Zmarzlikom a Austrálčanom Doylom, sa ten druhý ocitol na zemi. Rozhodca vylúčil Austrálčana, no dokonca aj mnoho poľských fanúšikov bolo opačného názoru. Opakovaný štart už nevyšiel Holderovi a do čela sa dostal neohrozený Fredrik Lindgren. Holder skončil druhý a Zmarzlik tretí.

V priebežnom poradí sa o prvé miesto delí práve Zmarzlik s Lindgrenom. Nášmu reprezentantovi patrí zatiaľ šiesta priečka spoločne s Woffindenom. Najbližšie je na programe o tri týždne pražská Grand Prix, kde bude Martin Vaculík obhajovať svoje minuloročné víťazstvo.

Predchádzajúci článokHviezdy najväčšieho kalibru smerujú z Poľska do Žarnovice
Ďalší článokZ Veľkej Británie príde do Žarnovice účastník Grand Prix
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.