Jakub Valkovič mieril na stupne víťazov, no skončil v nemocnici

0
552

V sobotu popoludní odštartoval tohtoročný seriál MACEC Cup prvým kolom v maďarskom Nagyhalász. Pôvodne tu malo Slovensko dve miesta, no pre zranenia pretekárov a technické problémy Michala Danka, sem cestoval osamotený Jakub Valkovič.

Namiesto druhého slovenského pretekára ponúkla SMF miesto kopřivnickému mladíkovi Janovi Macekovi, ktorý sa predviedol pred týždňom v extraligovom kole v Žarnovici v domácom tíme.

Jakub sa už po skončení žarnovických pretekov netajil obavami z Nagyhalászu, ale nie v takom zmysle ako to nakoniec dopadlo. Štartoval tam totiž 6. júla v semifinále ME juniorov a preteky mu vôbec nevyšli, keď s jedným bodom skončil pätnásty. „Vôbec neviem čo tam urobiť. Motorka tam štartuje, ale potom nič. Nevedeli sme trafiť nastavenie a neviem ako to bude teraz,“ hovoril cestou na žarnovické extraligové stupne. Jeho obavy sa však už od prvých jázd mohli rozplynúť.

V prvej jazde síce podľahol domácemu Sándorovi Fazekasovi, no donedávna outsider išiel s formou raketovou rýchlosťou nahor a nielen, že vyhral túto jazdu, ale s 12 bodmi aj dodatkovú jazdu s Norbertom Magosim o celkové víťazstvo v pretekoch. Vo svojej druhej jazde už Jakub zvíťazil, keď za sebou nechal Ukrajinca Marka Levišina, Poliaka Michala Curzytka a Čecha Jaroslava Petráka. Tretiu jazdu vyhral tentoraz pred kvalitným poľským juniorom Przemyslawom Liszkom, ďalším Poliakom Patrykom Wojdylom, ktorý nakoniec obsadil tretie miesto aj v pretekoch a Janom Macekom.

Čo sa dialo v Jakubovej štvrtej jazde nechajme už na neho samotného. „Trochu si to pamätám. Po štarte sme to tam mali dosť natesno. Ja som išiel z modrej a Ukrajinec Rozaljuk z červenej. Neviem presne ako sa to zomlelo, len som ucítil ako narazil do mňa a zablokoval mi motorku. Bola to riadna rana. Mňa to vystrelilo a preletel som cez motorku. Viem, že to musel potom zložiť ešte aj Kobrin. Pri páde som si udrel hlavu a nemohol som pohnúť ukazovákom ľavej ruky. Zobrali ma na vyšetrenie do nemocnice, kde mi zistili otras mozgu a zlomený prvý článok ukazováka. Zafixovali mi to s tým, že tri týždne to tak mám mať,“ opísal Jakub Valkovič situáciu, ktorá zastavila výborne rozbehnuté preteky, ktoré mohol skončiť na stupňoch víťazov. „Zajtra však chcem ísť ku nám k doktorovi, nech sa mi na to pozrie a povie čo s tým. Nechcem čakať tri týždne. Podľa toho potom uvidím ako som na tom,“ zakončil s nádejou v hlase a odhodlaním dať sa dokopy čo najskôr Jakub. Aj napriek tomu, že dokončil iba tri jazdy obsadil v pretekov siedme miesto.

Jeho zranením sa skomplikovala už tak komplikovaná situácia okolo žarnovických pretekárov. Na stredajšiu obhajobu titulu v MČR juniorských družstiev v Pardubiciach tak SC Žarnovica odhlásil svoj tím, v ktorom sa mal pôvodne popri Jakubovi predstaviť ešte poľský mladík Bartek Kowalski. Ako to bude s obsadením Pohára priateľstva o dva týždne v ukrajinskom Rivne, ukážu najbližšie dni.

Maródovi týmto želáme čo najskoršie uzdravenie a návrat na ovály. Ostáva dúfať, že sadze, ktoré sa mu chytili v spomínaných troch jazdách v Nagyhalásze ostanú tlieť aj do ďalších pretekov.

Jakub Valkovič pred Janom Macekom
Predchádzajúci článokŽarnovica videla neskutočne vyrovnané preteky Extraligy
Ďalší článokJakub Valkovič mieril na stupne víťazov, no skončil v nemocnici
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.