Žarnovica videla neskutočne vyrovnané preteky Extraligy

0
526

V nedeľu 14. júla vyvrcholil žarnovický plochodrážny víkend šiestym kolom Extraligy, v ktorej mal náš tím za súperov celky z Prahy, Pardubíc a Slaného. Tím vedený Martinom Vaculíkom štartoval z pozície lídra tabuľky, pričom najviac ho ohrozoval konkurent zo Slaného. Preteky však od začiatku až do konca poriadne miešali priebežným poradím a o výsledku rozhodovala posledná jazda, respektíve dodatková jazda rovnako ako tomu bolo pri žarnovickom májovom kole Extraligy.

Počasie ako na objednávku privítalo fanúšikov, ktorí boli zvedaví na meranie si síl štyroch celkov nabitých aj hviezdami najvyššieho kalibru. Dvaja účastníci Grand Prix, dvaja účastníci finálovej série SEC, jeden svetový finalista v juniorskom šampionáte a ďalší kvalitní pretekári dokázali privádzať divácku kulisu do varu.

Úvod pretekov sa niesol prekvapujúco bodovou stratou domácich, keď v prvej jazde nielen dobre neodštartoval, ale sa nedokázal prebojovať cez tretieho Václava Milíka, Dán v domácich farbách Anders Thomsen. Obaja spomínaní súperi deň predtým štartovali v nemeckom Gustrowe v úvodnom kole SEC, finálovej série majstrovstiev Európy. Kým český reprezentant bodoval a skončil na siedmom mieste s ôsmimi bodmi, Anders Thomsen prežíval smolný deň. Počas tréningu zadrel jeden motor a na štarte druhej jazdy aj druhý. Preteky nakoniec dokončil na treťom motore, ktorý však nepatril medzi tie špičkové a tri body znamenali až pätnáste miesto. Vo večerných hodinách tak nastala horúca telefonická linka na trase Gustrow – Žarnovica, keď Anders chcel ísť do Žarnovice, ale nemal na čom jazdiť. Problém našťastie vyriešil Maťo Vaculík, ktorý sa zachoval ako správny kapitán tímu a Andersovi požičal dva svoje špičkové motory. V Žarnovici to potom už vyzeralo takmer naopak než v Nemecku, keď Anders okrem zaváhania v prvej jazde už nestratil ani bod, kým spomínaný Václav Milík nevyhral ani jednu jazdu a na jeho konte na konci pretekov svietila osmička, čo by skôr pristalo jazdcovi druhej línie a nie team lídrovi. 

V druhej jazde potom nebodoval Filip Hájek a domáci tím mal na konte stále nulu. Potom však prišlo druhé miesto Jakuba Valkoviča, ktorý si síce nepradil s pražským mladíkom Chlupáčom, no za sebou udržal Patrika Mikela a ďaleko vzadu aj najmladšieho štartujúceho Milana Dobiáša. Tŕň z päty Žarnovici pomáhal vyberať aj Martin Vaculík, ktorý porazil nielen ďalšieho účastníka Grand Prix, už 18-násobného majstra Slovinska Mateja Žagara, ale aj poľského extraligistu Jakuba Jamróga. Po prvej sérii tak viedla Praha s 8 bodmi pred Slaným (6), Pardubicami a Žarnovicou (po 5). 

Druhú sériu jázd začal jednobodovým prídelom pre domáci celok Petr Macek. Kopřivnický mladík v žarnovických farbách, ktorý nahradil do Prahy stiahnutého Zdeňka Holuba, si tak vo svojej prvej extraligovej jazde pripísal aj historicky prvý bod, pričom to skúšal ešte aj na Petráka, s ktorým zviedol najmä prvé dve kolá nádherný súboj. Potom prišlo víťazstvo Andersa Thomsena, ktorého žarnovický manažér Ján Daniel nasadzoval do jázd z pozície náhradníka. Anders to nemal ľahké, keď na neho poriadne dotieral pražský Zdeněk Holub. Niekoľkokrát to boli doslova milimetrové medzierky medzi jeho predným kolesom a zadným kolesom Andersa Thomsena. O to viac mohlo mrzieť domácich fanúšikov a činovníkov stiahnutie Zdeňka zo žarnovického do pražského tímu. V ďalšej jazde sa nedokázal presadiť cez Jana Kvěcha k bodovému prídelu Jakub Valkovič. Vo ôsmej jazde však prišlo ďalšie víťazstvo Maťa Vaculíka a druhá séria jázd skončila nasledovne: Praha 14, Žarnovica 12, Pardubice a Slaný po 11. 

Tentoraz na body v deviatej jazde nedosiahol Macek. Potom vyhral Thomsen, keď nádherným spôsobom vonkajškom obehol Milíka. Jedenásta jazda zase patrila Jakubovi Valkovičovi. Domáci pretekár síce nevyhral a ani nebol druhý, no na prekvapenie tribún si dokázal poradiť s oveľa skúsenejším pretekárom, niekoľkonásobným českým vicemajstrom Zdeňkom Simotom, ktorého nielen preštartoval, ale aj majstrovsky odrážal každý jeho útok. V dvanástej jazde prišla menšia studená sprcha na domáce publikum, keď miláčika žarnovických tribún porazil slánsky Eduard Krčmář, po Janovi Kvěchovi druhý pretekár, ktorý obral Maťa Vaculíka v tejto extraligovej sezóne o bod. Po tretej sérii: Praha 21, Žarnovica 18, Pardubice 17, Slaný 16.

V trinástej jazde si aktuálny majster Čiech Filip Hájek nedokázal poradiť ani s vyše štyridsaťročným veteránom Jaroslavom Petrákom a začal pre Žarnovicu s nulou. Potom však prišlo ďalšie víťazstvo Andersa Thomsena. Opäť to nemal ľahké. Stále na neho dorážal český supertalent Jan Kvěch. Ten si počkal do poslednej zákruty, kde si našiel ideálnu stopu a snažil sa predbehnúť Andersa podobne ako to urobil Maťovi Vaculíkovi v Slanom. Dánsky pretekár si ho však ustriehol a udržal prvé miesto do cieľa. V pätnástej jazde na body nedosiahol Jakub Valkovič, keď síce odštartoval pred Ondřejom Smetanom, no skúsený pretekár z Prahy dokázal nášho juniora predbehnúť. Sériu opäť uzavrel Maťo Vaculík, tentoraz víťazne. Poradie pred nasadzovacími jazdami bolo nasledovné: Praha 27, Žarnovica 24, Slaný 23, Pardubice 22.

Prvú zo štvorice nasadzovacích jázd vyhral Jamróg, no za ním sa po štarte usadil Jakub Valkovič. Bohužiaľ už v prvom kole sa cez neho dostal Jan Kvěch. Jakub však potom udržal Patrika Mikela a pripísal na žarnovické konto dôležitý bod. V ďalšej jazde podľa očakávania nebodoval so silnými súpermi Jan Macek. Potom už potrebovala Žarnovica len víťaziť. Na 100% to splnil Anders Thomsen, keď aj druhýkrát porazil Milíka a vzájomné jazdy s českým šampiónom tak vyhral v pomere 2:1. Zachoval tak aj veľmi teoretickú šancu Žarnovice na rozjazdu o prvé miesto. 

V poslednej jazde sa však diali divy. Po pohybe Martina Gavendu na štarte, podržal rozhodca pásku, na čo paradoxne doplatil Maťo Vaculík, ktorý sa dal vylákať pohybom súpera a vyštartoval predčasne. V tomto prípade však našťastie platí pravidlo o 15 metrovom handicape. Maťo sa tak netradične musel postaviť za svojich súperov. Zo štartu išiel dopredu Kvěch tesne nasledovaný Gavendom a Simotom. Maťo doslova vletel do prvej zákruty a už bol na deflektoroch svojich súperov. V druhom kole sa mu podarilo uštvať Zdeňka Simotu a hneď aj atakoval Gavendu. Ten však odolával do tretieho kola, keď jeho cieľom prešiel ako prvý slovenský pretekár a vybojoval cenné dva body. Možno keby sa išlo na šesť kôl ako sa jazdí finále slovenského šampionátu, dokázal by Maťo aj vyhrať, no Jan Kvěch bol dosť rýchly.

V konečnom účtovaní pretekov vyhrala Praha pred Žarnovicou, no o tretie miesto sa musela ísť dodatková jazda. Tú po peknom, štyri kolá trvajúcom súboji vyhral Žagar pred Jamrógom a zabezpečil tak nielen tretie miesto Pardubíc v pretekoch, ale aj tabuľkové presuny. V tabuľke síce Žarnovica ostala na prvom mieste a zvýšila svoj náskok pred Slaným, no zároveň Slaný stratil druhú priečku, na ktorú sa dostala Praha. Pardubiciam sa nepodarilo odlepiť od dna. Posledné dve kolá Extraligy sú naplánované na 4. septembra v Slanom a 18. septembra v Pardubiciach.

Výsledky:

AK Markéta Praha 34 (Jan Kvěch 11, Zdeněk Holub 8, Ondřej Smetana 8, Petr Chlupáč 6, Michal Škurla 1)

SC Žarnovica – Interteam 30 (Martin Vaculík 13, Anders Thomsen 12, Jakub Valkovič 4, Jan Macek 1, Filip Hájek 0)

AMK ZP Pardubice 28+3 (Matej Žagar 13+3, Václav Milík 8, Martin Gavenda 3, Jaroslav Petrák 3, Patrik Mikel 1)

AK 3ton Slaný 28+2 (Eduard Krčmář 13, Jakub Jamróg 10, Zdeněk Simota 5, Milan Dobiáš 0)

Tabuľka:

1. SC Žarnovica – Interteam – 18 (189)

2. AK Markéta Praha – 16 (188)

3. AK 3ton Slaný – 15 (186)

4. AMK ZP Pardubice – 11 (176)

Pražský tím na prehliadke dráhy. V Žarnovici zastúpil dovolenkujúceho manažéra Tomáša Topinku ďalší bývalý pretekár Pavel Ondrašík

Ladenie Maťovho Vaculíkovho motora s Andersovou motorkou

V depe bolo vidno aj Gašpara Forgáča. Pomáhal Jardovi Petrákovi

Maťo Vaculík pri tréningu

Maxi fanúšik…je jasné koho 😀

Náš tím

Netradičný obrázok….na chvoste Thomsen a hneď pred ním Milík

Jakub Valkovič sa snaží ohroziť vedúcu pozíciu Petra Chlupáča

Maťo sa hneď v prvej svojej jazde vysporiadal s Matejom Žagarom

Jan Macek si trúfol na ostrieľaného Petráka

Maťo sa dostáva do vedenia

Jakub si trúfol aj na Zdenka Holuba

Maťo na štarte s Krčmářom, ktorý ho porazil

Eda pred Maťom

Rovnaký pohľad, úplne iné poradie….Anders vpredu

Jan Kvech (modrá) sa zbytočne pripravoval na rozhodujúci útok proti Andersovi, ten ho udržal za sebou

Vpredu súboj Jamróg vs Milík, vzadu Smetana vs Jakub Valkovič

A Maťo opäť školí Žagara z jazdy na žarnovickom ovále

Úplne rovnaká reakcia a štart v podaní (zľava) Kvěch, Valkovič, Jamróg

Anders si podáva ruku s Milíkom. Ich súboj sa skončil pre Dána 2:1

Netradičný pohľad….Maťo práve pretrhol pásku

Tak toto bolo prvý a možno aj poslednýkrát….Maťo s handicapom

Ešte polovicu kola a je aj pred Maťom Gavendom

Trochu vysvetlenia a ďakovanie fanúšikom

Štyria pražskí pretekári na jednej motorke

 

Predchádzajúci článokŽarnovica videla neskutočne vyrovnané preteky Extraligy
Ďalší článokJakub Valkovič mieril na stupne víťazov, no skončil v nemocnici
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.