Jakub Valkovič štartoval v Pardubiciach

0
602

Už len dostať sa do štartovnej listiny takého slávneho a prestížneho podujatia akým je pardubická Zlatá prilba, bolo snom mnohých plochodrážnikov. Uplynulý víkend sa to podarilo ďalšiemu slovenskému pretekárovi, Jakubovi Valkovičovi.

V uplynulých rokoch ak zaviala slovenská vlajka počas pardubickej Zlatej prilby bolo to vďaka Martinovi Vaculíkovi. Vždy patril medzi favoritov, no ani raz sa mu nepodarilo túto trofej získať. Najbližšie bol v roku 2018 druhý, keď sa víťazom stal Austrálčan Jason Doyle.

Jakub bol nasadený do 3. vylučovacej skupiny, kde mal za súperov Austrálčana Jaimona Lidsaya, Čecha Daniela Klímu, Francúza Gabriela Dubernarda, Slovinca Matica Ivačiča a Adama Ellisa z Veľkej Británie. Bohužiaľ väčšina z nich bola nad sily nášho reprezentanta, ktorý dokázal nazbierať iba tri body. V prvej svojej jazde došiel do cieľa ako posledný. V druhej to už bolo o niečo lepšie, no v skrumáži prvej zákruty sa vysporiadal iba s Francúzom Dubernardom. V poslednej, tretej jazde to vyzeralo najlepšie. Po dobrom štarte sa ocitol v súboji o predné umiestnenie. No bohužiaľ ho potom predbiehal jeden súper za druhým až mu ostal skalp už spomínaného Francúza ale aj Matica Ivačiča.

V ďalšom priebehu pretekov videli diváci nádherné súboje, v ktorých sa nestratili ani českí pretekári. Nakoniec však iba Václav Milík dokázal postúpiť do semifinálových jázd, kde si vybojoval účasť vo Veľkom finále. Tam odštartoval ako raketa, no na čele sa usadil mladý Brit Dan Bewley, ktorý celých šesť kôl odolával atakom českého súpera hnaného dopredu nielen raketovým motorom, ale aj tisíckami fanúšikov. Bewley tento útok ustál a stal sa po sedemnástich rokoch ďalším Britom, ktorý získal najstaršiu plochodrážnu trofej na svete – Zlatú prilbu.

Dan Bewley s trofejou
Predchádzajúci článokBanskobystrický samosprávny kraj pomáha plochej dráhe
Ďalší článokMajstrovstvá Slovenska majú bohatú históriu
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.