Banskobystrický samosprávny kraj pomáha plochej dráhe

0
603

Žarnovická plochá dráha je výstavnou skriňou nielen pre samotnú Žarnovicu, ale aj Banskobystrický kraj. A tak ju podporujú nielen oblastná a krajská agentúra cestovného ruchu, ale aj Banskobystrický samosprávny kraj. No nebolo tomu vždy rovnako.

Už dávno minuli roky, kedy bol úrad župana v Banskobystrickom kraji otvorený len podľa známostí, ktoré samozrejme žarnovická plochá dráha nemala. Dovolali ste sa len pani sekretárke, či iným úradníkom, ktorí nemali takmer žiadne právomoci a tak sa stretnúť a porozprávať so županom rovnalo stretnutiu s premiérom pre celú krajinu. Našťastie tie roky minuli. A Banskobystrický samosprávny kraj sa otvoril.

Na sklonku roka 2019 bolo Speedway Clubu Žarnovica pridelené najvýznamnejšie podujatie v histórii slovenskej plochej dráhy, Grand Prix Challenge. Jedna z prvých ciest organizátora preto viedla do Banskej Bystrice, kde zástupcov klubu prijal na stretnutí zástupca župana Ondrej Lunter. Po hodinovom rozhovore bolo dohodnuté, že Grand Prix Challenge má prvého významného partnera, ktorý podporí toto podujatie. Bohužiaľ proti pretekom sa postavila celospoločenská situácia okolo šírenia ochorenia COVID 19 a preteky museli byť zrušené. O rok na to však dostala Žarnovica druhú šancu. A banskobystrický kraj potvrdil spoluprácu už v novembri opäť ako prvý. Keďže zbytočné boli stretnutia na ministerstve školstva so štátnym tajomníkom, ktorý dokonca prišiel aj do Žarnovice na stretnutie s predstaviteľmi klubu a primátorom, no výsledkom bolo, že ministerstvo, pod ktoré spadá aj šport, nepodporilo toto svetové podujatie zaradené medzi najvýznamnejšie v tom roku na Slovensku. Primátor mesta zase trval na tom, že dotáciu, ktorú mesto každoročne poskytuje pre plochú dráhu, nie je možné použiť na toto významné podujatie, keďže by tým išlo o štátnu pomoc. Začarovaný kruh. A tak aj vďaka vedeniu BBSK a následnému schváleniu zastupiteľstvom, mohli fanúšikovia vidieť svetové plochodrážne podujatie aj v Žarnovici.

To sa opakovalo o rok neskôr po stretnutí tentoraz so županom Jánom Lunterom. A tak sa BBSK stal významným partnerom pre žarnovickú plochú dráhu. Aj touto cestou na sklonku sezóny, chceme vyjadriť vďaku vedeniu BBSK a poslancom, ktorí navrhli, respektíve schválili spoluprácu so žarnovickou plochou dráhou vo väčšom rozsahu než tomu bolo v minulosti.

Ondrej Lunter vľavo vpredu
Predchádzajúci článokNaša mládež trénovala v zahraničí a aj na žarnovickej dráhe
Ďalší článokJakub Valkovič štartoval v Pardubiciach
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.