Jan Kvěch to dal vo finále Zlatej prilby na Vaculíka

0
1157

Nedeľa 27. augusta patrila v Žarnovici 59. ročníku Zlatej prilby SNP. Podujatie bolo sprevádzané nielen poriadne horúcim počasím, ale aj viacerými pádmi. Trofej na jeden rok do svojej držby získal Jan Kvěch, ktorý doslova deklasoval svojich súperov vo finálovej jazde na šesť kôl, ako sme na to zvyknutí v Žarnovici u Martina Vaculíka.

Veľké horúčavy, ktoré zažila v nedeľu Žarnovica neodradili asi 2 500 fanúšikov, ktorí si našli cestu na štadión, aby boli svedkami zaujímavých pretekov. A dialo sa toho veľa od úvodných jázd. Už druhá jazda dostala všetkých do varu, keď sa po štarte do seba doslova zlepili Jan Kvěch a Matic Ivačič, víťazi Zlatej prilby SNP z rokov 2021 a 2019. Jazda bola opakovaná so všetkými, no ako sa neskôr ukázalo, výrazne zasiahla do výkonu Matica Ivačiča, inak jedného z hlavných favoritov, ktorý síce odjazdil základnú čať, v ktorej skončil na treťom mieste, no do semifinálovej jazdy pre bolesti už nemohol nastúpiť.

Preteky sa niesli v duchu súbojov nielen o víťazstvo v jazdách, ale aj o ostatné body na ďalších pozíciách. Bojovne sa predstavili mladí Taliani, ktorí viackrát precenili svoje sily. Pri páde Nicolasa Vicentina v druhej sérii jázd, padol aj Jan Kvěch, ktorý v tom čase jazdil tesne za talianskym pretekárom. Nie je zvykom, aby pretekár, ktorý padne vo svojich prvých dvoch jazdách, nakoniec celé preteky vyhral. Našťastie Honza neutrpel žiadne zranenie a nebol ani vylúčený. Smoliarom pretekov bol mladý Poliak Jakub Śroka, ktorý mal takmer isté víťazstvo vo svojej poslednej jazde a istý postup do semifinále, keď bez cudzieho zavinenia spadol a skončil až 11.

Jediné domáce želiezko v ohni, Jakub Valkovič, začal víťazstvom vo svojej prvej jazde. V druhej jazde bol druhý za Sebastianom Kosslerom. Potom to už nebolo také ružové. V tretej jazde bol až štvrtý a v poslednej tretí. Dostal sa bezpečne do semifinále, kde však skončil na odlahlom piatom mieste a nastúpil do opravnej jazdy. Tu bol však prikrátky na víťazného Klímu a druhého Maceka, no tretím miestom si zabezpečil celkové siedme miesto, čo je doteraz jeho najlepším umiestnením na Zlatej prilbe SNP. Do finále okrem Maceka a Klímu postúpili ešte Kvěch, Kossler, Chlupáč a Škorja.

Štart finále ovládol Kvěch, ktorý nedal šancu svojim súperom. Za jeho plecami sa usadil Škorja nalsedovaný Kosslerom, ktorému však viditeľne ubúdali sily a stačilo málo, aby ho v cieli nezdolal Chlupáč.

Počas prestávok sa dvakrát na dráhe predstavil sedemročný člen Speedway Academy Sebastián Ondruš na malej motorke, ktorý zožal niekoľko veľkých potleskov publika.

Výsledky:

  1. Jan Kvěch, Česká republika 15; 2. Nick Škorja, Slovinsko 14; 3. Sebastian Kossler, Rakúsko 13; 4. Petr Chlupáč, Česká republika 9; 5. Jan Macek, Česká republika 11; 6. Daniel Klíma, Česká republika 14; 7. Jakub Valkovič, Slovensko 10; 8. Jan Jeníček, Česká republika 9; 9. Andrea Battaglia, Taliansko 9; 10. Matic Ivačič, Slovinsko 14; 11. Jakub Śroka, Poľsko 8; 12. Norbert Magosi, Maďarsko 7; 13. Matteo Boncinelli, Taliansko 7; 14. Nicollo Percotti, Taliansko 6; 15. Jaroslav Petrák, Česká republika 4; 16. Nicolas Vicentin, Taliansko 3; 17. Matouš Kameník, Česká republika 2; 18. Roland Kovács, Maďarsko 1; 19. Aleksander Grygolec, Poľsko 1.

Foto: Zita Dorogi

Predchádzajúci článokZlatá prilba SNP zaznamená už svoj 59. ročník
Ďalší článokMartin Vaculík atakuje medailové pozície
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.