Martin Vaculík atakuje medailové pozície

0
625

21-krát zažil Cardiff Veľkú cenu na plochej dráhe. Tentoraz mal v pretekoch hlavné slovo slovenský pretekár, ktorý si podmanil toto hlavné mesto Walesu, pričom cestu za víťazstvom mu neprekazila ani nevýhodná pozícia na štarte, či najkvalitnejší súperi na svete.

Martin Vaculík nastupoval do Grand Prix v Cardiffe z priebežnej tretej pozície v celkovom poradí. V kvalifikačnom tréningu skončil ako šiesty a vybral si štartovné číslo osem. To však ešte nič neznamenalo. Vo svojich prvých troch jazdách síce nevyhral ani raz, no zakaždým prišiel do cieľa ako druhý a svojim výkonom na dráhe si udržiaval dobrú východiskovú pozíciu. Ako ukázal priebeh pretekov, v Cardiffe nebol žiadny suverén, výkony takmer všetkých pretekárov boli vyrovnané a body strácal každý. Potom však prišla jazda číslo 14 a Martin z bielej dráhy neodštartoval najlepšie, pričom sa cez neho dostal aj dovtedy beznádejný Steve Worrall, divoká karta večera. Slovenský pretekár ho dokonca ani nezaatakoval a fanúšikom klesla nálada na bod mrazu. Že išlo iba o ojedinelý výpadok pri práci, dokázal vzápätí vo svojej poslednej jazde základnej časti, ktorú perfektným štýlom vyhral, nehľadiac na to, že za sebou okrem iných nechal aj Bartosza Zmarzlika, či Jasona Doyla. Martin tak ukázal psychickú stabilitu ako z ocele. To však nebolo všetko.

Semifinálové jazdy sa tentoraz museli obísť bez dvoch domácich favoritov. Pád na prvej pozícii v štvrtej sérii jázd eliminoval Tai Woffindena, ktorý to mal veľmi dobre rozbehnuté, no zranenie mu nedovolilo pokračovať v pretekoch. Vo svojej poslednej jazde na štarte zase nabehol do pásky obhajca minuloročného víťazstva Dan Bewley a bolo po nádeji na postup.

V semifinále štartoval náš Martin Vaculík z červenej dráhy, ktorá mu celkom sadla, no o niečo bol od neho rýchlejší znovuoživený Zmarzlik, ktorý vyhral. Znamenalo to, že slovenský reprezentant prekĺzol do finále, no nemal právo voľby dráhy a tak mu ostala tá najhoršia, biela. Martin si však z toho nerobil ťažkú hlavu. Od štartu doslova odpálil ako prvý, pričom za sebou nechal trojicu jazdcov zo špice priebežného poradia SGP. Tí sa viac sústredili na súboj medzi sebou a Martin takmer nepozorovane zvyšoval svoj náskok. Potom prišli síce útoky Holdera na jeho pozíciu, no slovenský pretekár s kľudom Angličana priviezol do cieľa už siedme víťazstvo v GP vo svojej kariére a druhé v tomto roku. Tým si upevnil svoju pozíciu tretieho najlepšie plochodrážnika sveta v priebežnom poradí SGP, pričom ešte znížil náskok druhého Lindgrena.

Najlepších plochodrážnikov sveta čakajú ešte dve Grand Prix. 16. septembra to bude dánsky Vojens a o dva týždne, 30. septembra poľská Toruń.

Výsledky:

 1. Martin Vaculík, Slovensko 14
 2. Jack Holder, Austrália 16
 3. Bartosz Zmarzlik, Poľsko 12
 4. Fredrik Lindgren, Švédsko 12
 5. Robert Lambert, Veľká Británia 12
 6. Kim Nilsson, Švédsko 9
 7. Patryk Dudek, Poľsko 8
 8. Max Fricke, Austrália 8
 9. Dan Bewley, Veľká Británia 7
 10. Andžejs Lebedevs, Lotyšsko 7
 11. Jason Doyle, Austrália 7
 12. Mikkel Michelsen, Dánsko 6
 13. Tai Woffinden, Veľká Británia 6
 14. Maciej Janowski, Poľsko 6
 15. Leon Madsen, Dánsko 5
 16. Steve Worrall, Veľká Británia 3
 17. Anders Rowe, Veľká Británia 0
 18. Jason Edwards, Veľká Británia 0

Priebežné poradie:

 1. Zmarzlik 138, 2. Lindgren 114, 3. Vaculík 105, 4. Holder 97, 5. Doyle 87, 6. Bewley 86…

Foto: Vaculík Racing Team – facebook

Predchádzajúci článokJan Kvěch to dal vo finále Zlatej prilby na Vaculíka
Ďalší článokJakubovi Valkovičovi sa darilo v maďarskom Debrecene
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.