Jozef Belica by mal 60 rokov

0
851

Bohatá žarnovická plochodrážna história napísala množstvo príbehov. Za tie roky sa na ovále vystriedalo množstvo domácich pretekárov. Každý tu niečo zanechal. Jedným z hlavných predstaviteľov úspešnej generácie plochodrážnikov 80-tych rokov bol aj Jozef Belica, ktorý by sa tento rok dožil okrúhleho jubilea – 60 rokov.

Jozef Belica sa narodil 2. júna 1963. Bol rodákom zo Žarnovice. Tak ako množstvo ďalších chlapcov z malého mestečka, aj jeho cesta často viedla na štadión. Až prišiel ten deň, keď oslovil trénera Jána Daniela s prosbou, či si to môže na plochodrážnej motorke vyskúšať aj on. Bolo to na začiatku 80-tych rokov, kedy nadchádzal čas plochodrážnej generácie Zdena Vaculíka, Pavla Tonhauzera, Dušana Moráveka a ďalších. „Jožko mal talent na rýchlosť,“ začal v krátkosti spomienku na Jozefa Belicu tréner Ján Daniel. „Nebál sa podržať plyn, no nie vždy sa mu darilo na dráhe. Bol ako množstvo mladých pretekárov, veselý, zábavný, ale bojovný na dráhe,“ doplnil tréner. „Jožko bol dobrý kamarát,“ spomínal Jozef Daniel, ktorý bol dlhé roky vedúcim dráhy na žarnovickom štadión. „Bol to taký čert. Zažili sme spolu kopec srandy. No na dráhe nikomu nič nedaroval. Mnohokrát to na dráhe medzi chalanmi poriadne iskrilo. No akonáhle prišli do depa hneď bolo všetko v poriadku a opäť sranda. Dodnes si spomínam na neho a je mi ľúto, že už nie je medzi nami. Bol som mu vtedy aj na pohrebe,“ uzavrel spomienku na bývalého pretekára Jozef Daniel.

Jozef Belica začal svoju plochodrážnu kariéru prvými pretekmi krátko po dovŕšení 18. roku 2. mája 1981. Počas kvalifikácie MČSSR juniorov skupiny B na pražskej Markéte síce v prvej jazde spadol a bol vylúčený, no potom dvakrát vyhral a dvakrát bol druhý a celkovo skončil na štvrtom mieste. Možno spomenúť, že za sebou nechal Věroslava Kollerta, súčasného šéfa plochej dráhy v Liberci, či Zdeňka Schneiderwinda, bývalého špičkového československého reprezentanta na klasickej, dlhej a trávnatej plochej dráhe a v súčasnosti pražského trénera tých najmladších. Hneď vo svojej prvej sezóne sa dostal do finále majstrovstiev Československa juniorov spoločne s ďalšími reprezentantmi Žarnovice Lubomírom Jedekom a Pavlom Tonhauzerom. Vo štvorkolovej finálovej sérii potom obsadil konečné 14. miesto. Zároveň sa hneď vypracoval za prvého juniora žarnovického prvoligového tímu, kde pravidelne vyhrával svoje dve juniorské jazdy. V majstrovstvách Slovenska sa umiestnil na peknom 4. mieste. V sezóne sa predstavil aj na pretekoch v Poľsku, vo Świetochlowiciach a Tarnówe.

V rokoch 1982 a 1983 bohužiaľ na ováloch chýbal, keď musel absolvovať povinnú vojenskú službu.

V roku 1984 pokračoval na plochej dráhe stále v roli juniora tímu. Aj vďaka jeho výkonom vyhrala Žarnovica 1. ligu a postúpila prvýkrát v histórii do Extraligy. V majstrovstvách Slovenska sa mu už toľko nedarilo, keď skončil na siedmom mieste. O rok na to bol opäť pevnou súčasťou žarnovického, tentoraz extraligového tímu. V majstrovstvách Slovenska obsadil piate miesto. Štartoval aj na medzinárodných pretekoch v maďarskom Szegede a Gyule. V sezóne opäť nechýbal v zostave Žarnovice, ktorá sa vrátila do 1.ligy. V majstrovstvách Slovenska bol štvrtý za víťazným Dušanom Morávekom a bratmi Forgáčovcami. S Dušanom Morávekom štartoval aj vo finále MČSSR dvojíc v Pardubiciach, kde skončili na deviatom mieste. Predstavil sa aj na pretekoch v Poľsku a Maďarsku. Sezóna 1987 sa niesla v duchu jeho individuálneho úspechu, keď skončil druhý v majstrovstvách Slovenska, hneď za víťazným Pavlom Tonhauzerom. Zasiahol aj do Kvalifikácie MČSSR jednotlivcov, no postup si nevybojoval. Rok 1988 nebol v jeho podaní bohatý, keď absolvoval iba niekoľko pretekov. Sezóna 1989 bola v jeho podaní posledná. 19. augusta mal v Čakoviciach počas Kvalifikácie MČSSR jednotlivcov pád už v prvej jazde a to bolo jeho posledné vystúpenie. O desať rokov na to 1. júla 1999 obehla Žarnovicu smutná správa, že Jozef Belica predčasne opustil tento svet.

Venujme tomuto žarnovickému plochodrážnikovi, ktorý za naše mestečko absolvoval 84 pretekov a dnes by slávil okrúhle jubileum, tichú spomienku.

Parťáci: zľava Pavol Kaliak, Vladimír Tomka, Jozef Belica, Dušan Morávek a Jozef Maruška
Ľudia, ktorí sa najviac zaslúžili o Extraligu…v roku 1984 zľava Ján Daniel, Milan Šovčík, Zdeno Vaculík, Dušan Morávek, Jozef Belica, Pavol Kaliak, Pavol Tonhauzer, Milan Macko, Jozef Maruška
Predchádzajúci článokPrípravy na Kvalifikáciu do Grand Prix už prebiehajú
Ďalší článokHistória žarnovických majstrovstiev sveta a Európy
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.