Keď Ján Daniel reprezentoval Francúzsko

0
477

Snáď každý fanúšik si rád zaspomína na minulé časy vo svojom obľúbenom športe, keď fandil dávnym hviezdam, špičkovým pretekárom. Tak je tomu aj na plochej dráhe. Kto by nechcel ešte raz vidieť v ostrej akcii obľúbených plochodrážnikov svojho detstva? A zase naopak, je mnoho plochodrážnikov, ktorých aj po skončení aktívnej činnosti občas „zasvrbia dlane“. Jedným z nich bol a je aj Ján Daniel.

Fenomén organizovania samostatných pretekov pre plochodrážnych veteránov začal v roku 1988 a na jeho počiatku bol štvornásobný majster sveta z Nového Zélandu Barry Briggs. Ten zorganizoval v britskom Coventry preteky Golden Greats, kde sa stretli veľké hviezdy slávnej minulosti. Šesť majstrov sveta – Ivan Mauger, Ove Fundin, Barry Briggs, Freddie Williams, Peter Collins, či Anders Michanek a ďalší špičkoví pretekári z minulosti, súperili medzi sebou a mnohí s rovnakým nasadením ako za mlada. Ešte aj dnes si možno pozrieť ich jazdy na youtube. O rok na to sa rovnaké preteky uskutočnili v nemeckom Landshute. Tisíce divákov vytvárali neskutočnú atmosféru ako na pretekoch majstrovstiev sveta. Postupne sa na jazdu dali nahovoriť aj ďalší špičkoví pretekári ako dvojnásobný majster sveta Bruce Penhall, Jiří Štancl, Bjorn Knutsson, Zenon Plech a ďalší. No postupne pribúdalo aj viac organizátorov a viac podujatí, do ktorých sa zapájali aj jazdci, ktorí to síce nedotiahli na svetové tituly, no stále im nechýbala dávka odvahy. Zaujímavosťou je, že najviac sa tieto podujatia ujali v Nemecku, no príležitostne sa organizovali aj v Českej republike, Rakúsku, ale aj u nás v Žarnovici. Pôvodne jazdci štartovali v kategóriách podľa veku, neskôr podľa druhu motoriek (dvojventily, štvorventily). 

Dokonca od polovice 90-tych rokov existuje v Nemecku asociácia pretekárov – veteránov, ktorá dodnes zastrešuje sériu pretekov ELVS na dlhej plochej dráhe, pričom sa jazdí nielen v Nemecku, ale v Českej republike, či už v Mariánskych Lázňach alebo v Pardubiciach. Pravidelne tam štartujú najmä Nemci, no nechýbajú ani Rakúšania, Taliani, Briti, Holanďania, Francúzi, Dáni, Nóri a ďalší. Pred zhruba desiatimi rokmi túto sériu pretekov vyhral v kategórii štvorventilov aj u nás naturalizovaný Rakúšan Tony Wannasek. 

V Žarnovici sme boli svedkami pretekov veteránov prvýkrát v roku 2000. Vtedy sa z víťazstva tešil čerstvý päťdesiatnik Ján Daniel. Spomedzi slovenských pretekárov sa do sedla svojich strojov vrátili najmä Zohoráci Višváderovci, či Jozef Slezák, Ľuboš Ďurica, ale aj pretekári zo Žarnovice ako Pavol Tonhauzer, Ján Mesiarik, Gašpar Forgáč a ďalší. Možno spomenúť, že práve preteky veteránov stáli za comebackom niektorých z nich, ktorí si vyskúšali aj klasické preteky, v ktorých stáli na štarte aj s viac ako dvadsať rokov mladšími súpermi.

Hrdinom dnešného rozprávania je však Ján Daniel. Dlhoročný pretekár Žarnovice, ešte dlhoročnejší tréner, si sadol opäť na plochodrážny špeciál v roku 2000. V tom čase sa začal venovať aj skupine mladých nadšencov, ktorí si to brúsili na jeho technike počas tréningov na žarnovickej dráhe. A z ktorých sa ujal Ján Halabrín a ako mechanik Rudy Baniari.

„Zavolali ma na preteky veteránov do rakúskeho Natschbachu,“ začal rozprávanie o zaujímavej príhode Ján Daniel. „Išiel som tam s dvomi motorkami – dvojventilom aj štvorventilom. Dvojventil sa mi však pokazil a tak som štartoval na štvorventile. Hneď na tréningu som mal pád. Preteky som však nakoniec vyhral. Ako prvú cenu som dostal plaketu a na nej obrázok pretekára na cestnej motorke. Pri gratulácii mi známy rakúsky organizátor a bývalý pretekár povedal, že ho mrzí, ale že veniec pre víťazov nemajú. Na to som mu povedal, že mi to mohol dať dopredu vedieť, doniesol by som z domu a mohol by mi ho zavesiť na krk. Trochu to bolo zvláštne, lebo sa tam ešte aj platilo dosť vysoké štartovné. No bral som to s humorom,“ nezaprel v sebe večný optimizmus. 

A ako to bolo s tým Francúzskom? No pri listovaní nemeckého plochodrážneho časopisu – Bahnsport Aktuel, je možné v novembrovom čísle z roku 2000 nájsť na strane 43 krátky článok s výsledkami o týchto pretekoch. A tam sa možno dočítať: „Nový bol Francúz Daniel, ktorý jazdil prekvapujúco dobre. Vyhral svoje jazdy proti Meszárosovi, Wannasekovi a Keglovitsovi. Potom prehral s Barbettom, no víťazstvo proti Wallovi bolo jeho cestou k celkovému víťazstvu,“ toľko aspoň čiastočný preklad textu. A aby sa nepovedalo, že išlo o preklep, aj vo výsledkoch mal značku F, ako svoju národnosť. 🙂 

Všetci účastníci pretekov v Natschbachu…..Ján Daniel s výrazným slovenským znakom a nápisom Slovakia na hrudi…a predsa Francúz 😀
Aj takúto plaketu možno vyhrať na plochej dráhe 😀
Predchádzajúci článokMáme kompletný kalendár pretekov!
Ďalší článokPeter Dürhamer si kedysi vyskúšal aj žarnovickú dráhu
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.