Maďarský masaker otvoril sezónu MACEC Cupu

0
505

V sobotu odštartovala svoju sezónu aj plochodrážna súťaž MACEC Cup, ktorej sa zúčastňujú pretekári z Ukrajiny, Poľska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Českej republiky a Slovenska. Prvé kolo privítal maďarský Nagyhalász so svojou špecifickou dráhou.

Maďarsko privítalo účastníkov prvých plochodrážnych pretekov na svojom území v tejto sezóne nie príliš najvľúdnejším počasím. Dažde a prehánky sprevádzali prvé kolo MACEC Cupu po celý čas. Nakoniec však nie dážď, ale pravdepodobne slabá vyjazdenosť väčšiny pretekárov, pre ktorých to boli prvé preteky sezóny vôbec, spôsobili vrásky na tvárach nielen organizátorov, zdravotníkov, ale snáď všetkých vedúcich reprezentačných výprav. Toľko pádov, čo videli diváci v Nagyhalász, nevidno niekedy ani v piatich pretekoch dokopy. Prvou obeťou hneď v prvej jazde bol domáci Norbert Magosi, ktorý skončil po páde v nemocnici. Padali najmä ukrajinskí pretekári, ale aj ďalší. Preteky nedokončil tiež český Daniel Šilhán. A pád, aj keď nezavinený, sa nevyhol ani nášmu Jakubovi Valkovičovi. Prirodzene k slovu sa dostali obaja domáci náhradníci. Skúsenejší z nich, Denis Fazekas, dokonca nazbieral trinásť bodov a došiel tak až na stupne víťazov.

Z trojice slovenských reprezentantov začal najlepšie Jakub Valkovič. Po troch jazdách mal na svojom konte šesť bodov. „Nebol som však celkom spokojný. Snažili sme sa nájsť lepšie nastavenia,“ opísal situáciu Jakub. Potom však prišla veľmi podobná situácia ako takmer pred rokom na tom istom mieste s tými istými aktérmi taktiež v jeho štvrtej jazde. „Rozaljuk bol predo mnou a pretočilo ho a padol. Ja som do neho napálil v plnej rýchlosti. Nič viac si nepamätám. Iba po páde som cítil bolesť v v prstoch na ľavej ruke. Všetko presne tak ako vlani. Teraz mi to dali do dlahy a ideme na rontgen do Levíc. Otec už volal nášmu známemu doktorovi, tak sa mi na to pozrú,“ uzavrel rozprávanie o kritickej situácii Jakub Valkovič hneď po skončení pretekov v telefonickom rozhovore. 

„Som tu aj s trénerom z Krosna,“ začal rozprávanie medzi svojou predposlednou a poslednou jazdou David Pacalaj. „Som naštvaný a neviem čo robiť. Hľadáme nastavenia a nevieme to doladiť. Dávali sme už všetko možné a nejde to. Po štarte som prvý a potom to stojí. Už fakt neviem čo robiť. Teraz vo štvrtej jazde som tiež bol zo štartu prvý a potom ma vkuse pretáčalo a nešlo na tom jazdiť. Taký Milen Manev si tu letí ako raketa a ja neviem nájsť nastavenie. Čo už, zajazdil som si, vyskúšal a ideme ďalej. Už to potom hádam bude lepšie,“ s počiatočným zúfalstvom v hlase referoval David.

„Dnes to bolo 6 bodov. Napriek tomu, že tu skoro celý čas pršalo, bola dráha dobrá, tvrdá a išlo sa mi na nej celkom dobre,“ zhrnul svoj postreh v správe po pretekoch aj tretí z našich juniorov, Ján Mihálik.

 1. Mateusz Cerniak, Poľsko 15
 2. Denis Fazekas, Maďarsko 13
 3. Milen Manev, Bulharsko 12
 4. Kacper Pludra, Poľsko 10
 5. Patryk Wojdylo, Poľsko 9
 6. Roland Kovács, Maďarsko 9
 7. Marko Levišin, Ukrajina 7
 8. Jakub Valkovič, Slovensko 6
 9. David Pacalaj, Slovensko 6
 10. Ján Mihálik, Slovensko 6
 11. Márk Bárány, Maďarsko 5
 12. Jaroslav Petrák, Česká republika 4
 13. Andrei Popa, Rumusnko 4
 14. Richárd Fuzesi, Maďarsko 3 
 15. Nazar Fedorčuk, Ukrajina 3
 16. Daniel Šilhán, Česká republika 2
 17. Andrij Rozaljuk, Ukrajina 2
 18. Norbert Magosi, Maďarsko 0
Predchádzajúci článokNeporaziteľný Josef Franc si vybojoval slovenský titul
Ďalší článokJán Daniel oslavuje okrúhle jubileum
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.