Máme deviateho najlepšieho plochodrážnika sveta

0
408

Slovenská plochá dráha má svojho velikána. O najlepšie výsledky v jej takmer 80-ročnej histórii sa už niekoľko rokov stará Martin Vaculík. Včera to potvrdil s konečným deviatym miestom na svete, ktorý tak opäť robí skvelú reklamu aj Žarnovici.

V Toruni sa v piatok a sobotu rozhodovalo nielen o majstrovi sveta, či medailách, ale aj konečnom poradí v seriáli Grand Prix. V predposlednom roku vlastnenia práv na Grand Prix sa snažil majiteľ, britská firma BSI, o zatraktívnenie bojov v seriáli aj tým, že zmenili bodovanie, ale najmä stanovili pravidlo, že v Grand Prix pre ďalší ročník sa udrží len šestica najlepších. Ale povedzme si úprimne, kto by nahradil ostatných? Poväčšine BSI prideľuje divoké karty pretekárom, ktorí ostali rok predtým tesne pod čiarou. Nováčikovia sa väčšinou dostávajú do seriálu cez GP Challenge. Tento rok ostáva aj slovenským fanúšikom veriť, že BSI sa bude držať tohto pravidla a Martin Vaculík bude súčasťou seriálu Grand Prix aj pre budúci rok. 

Slovenský reprezentant mal pred poslednou dvojicou Grand Prix v Toruni všetko vo svojich rukách. Na šieste miesto strácal iba šesť bodov, pričom ešte po piatkovej GP sa priblížil k tomuto cieľu, keď sa prebojoval do semifinále. V sobotu však jeho nádeje zhasli. Päť bodov v základnej časti pretekov nezaručilo nielen že účasť v semifinále, ale ani udržanie dovtedajšej pozície. To využili ruské torpéda Emil Sajfutdinov a Artjom Laguta, ktorí preskočili nášho reprezentanta a odsunuli ho zo siedmej na deviatu priečku v celkovom poradí. Že by v tom bola únava nášho pretekára zo súčasnej situácie, kvôli ktorej sa nezúčastní ani finále Majstrovstiev Európy dvojíc v talianskom Terenzane, kam bolo Slovensko priamo nasadené? Škoda, škoda Torune a škoda aj Terenzana…

Aj keď po poslednej GP môžu slovenskí fanúšikovia cítiť sklamanie, treba si uvedomiť, že deviate miesto je druhým najlepším umiestnením Martina Vaculíka v seriáli Grand Prix, keď lepší bol iba vlani so svojim piatym miestom.

Obrovský úspech slávili opäť Poliaci, keď Bartosz Zmarzlik dokázal svoj vlaňajší triumf zopakovať a prekonal tak už maximá svojich krajanov Jerzyho Szczakiela (1973) a Tomasza Golloba (2010). Druhé miesto nakoniec po dodatkovej jazde ukoristil Tai Woffinden, ktorý za posledných osem rokov vybojoval tri tituly majstra sveta, dve striebra a jeden bronz. Tretie miesto a bronz získal Švéd Fredrik Lindgren, ktorý si zopakoval umiestnenie z roku 2017. 

Konečné poradie:

 1. Bartosz Zmarzlik, Poľsko 133
 2. Tai Woffinden, Veľká Británia 117+3
 3. Fredrik Lindgren, Švédsko 117+2
 4. Maciej Janowski, Poľsko 107
 5. Leon Madsen, Dánsko 89
 6. Jason Doyle, Austrália 87
 7. Artjom Laguta, Rusko 84
 8. Emil Sajfutdinov, Rusko 81
 9. Martin Vaculík, Slovensko 78
 10. Max Fricke, Austrália 64
 11. Matej Žagar, Slovinsko 46
 12. Patryk Dudek, Poľsko 39
 13. Niels Kristian Iversen, Dánsko 32
 14. Mikkel Michelsen, Dánsko 32
 15. Antonio Lindbäck, Švédsko 22
Predchádzajúci článokV Grand Prix Torune pôjde o všetko
Ďalší článokMartin Vaculík aj v Grand Prix 2021!!!
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.