V Grand Prix Torune pôjde o všetko

0
537

Seriál plochodrážnych Grand Prix 2020 obsahuje osem pretekov v štyroch mestách, dvoch štátov. Za nami sú tri destinácie so šiestimi GP, pričom v piatok a sobotu čaká na nás vyvrcholenie v poľskej Toruni, ktorá je známa ako mesto Mikuláša Kopernika, no pre plochodrážnych fanúšikov predovšetkým ako mesto s bohatou a silnou plochodrážnou tradíciou.

Toruńský plochodrážny klub píše síce dlhú históriu, no jeho hviezdne chvíle prišli od začiatku 90-tych rokov. Jazdci ako Miroslaw Kowalik, Jacek Krzyzaniak, Robert Sawina, Wieslaw Jaguś, Robert Kościecha a ich nasledovníci doplnení o zahraničné hviezdy najvyššieho rangu, stáli niekoľkokrát na najvyššom stupni Extraligy u našich severných susedov. Po novom tisícročí prichádzajú pre toruńský klub aj úspechy pri organizovaní najvýznamnejších podujatí ako pretekov Grand Prix, či finálových Majstrovstvách Európy – SEC. Toruń so svojim moderným plochodrážnym stánkom sa stala za posledné roky jednou z dôležitých bášt poľskej, ale aj svetovej plochej dráhy. A práve tu opäť vyvrcholia boje o najlepšieho plochodrážnika sveta za sezónu 2020.

To čo zažíva tohtoročná Grand Prix, nemá v histórii obdobu. Príčiny netreba ani rozpisovať. Po šiestich pretekoch sa na prvom mieste vyhrieva poľská hviezda Bartosz Zmarzlik, ktorý všetkých ohromuje svojím dokonalým ovládaním motocykla. Či sa stane prvým Poliakom, ktorý obháji svetový titul sa dozvieme v sobotný večer. Prekaziť sa mu to bude snažiť najmä 35-ročný Švéd Fredrik Lindgren, ktorý zažíva svoju životnú sezónu. Pretekár, ktorého najprv veľa odborníkov pasovalo za nástupcu legendárneho Tony Rickardssona, potom zase nad ním lámali palicu, ukazuje, že síce svojho slávneho rodáka možno nenapodobí, no svetové vavríny mu nie sú ani zďaleka nedosiahnuteľné. Momentálne stráca šesť bodov na Zmarzlika. To za ním ešte číha trojnásobný svetový šampión z Britských ostrovov Tai Woffinden, ktorý stráca na prvého desať bodov, čo pri dvoch pretekoch neznamená veľa. Tai dokázal, že je  nielen vyzretým jazdcom, ale najmä veľkým bojovníkom a určite sa poučil z toho, čo mu Zmarzlik vyviedol počas finále druhej GP v Prahe. 

V ďalšom poradí tu máme trochu väčší odskok. Tu skôr pôjde o to, ktorý z pretekárov sa udrží v elitnej šestke, zabezpečujúcej účasť v budúcoročnom seriáli Grand Prix. Poliak Maciej Janowski doslova vletel do tohtoročnej GP víťazstvom a druhým miestom v úvodných dvoch pretekov na domácej dráhe vo Wroclawi. Či to bolo domácou dráhou, alebo výhodou „mäkších“ pneumatík Anlas, odvtedy sa mu už toľko nedarilo a prepadol sa v priebežnom poradí na štvrté miesto vzdialené až o 28 bodov od prvého Zmarzlika. Iba jeden bod na Janowskeho stráca Leon Madsen. Dán pôsobí skôr nenápadne, keď doteraz iba raz vystúpil na stupne víťazov v Gorzówe. O ďalší bod vzadu je majster sveta z roku 2017 Jason Doyle. Ten okupuje šiestu priečku, o ktorú sa bude snažiť ďalšia plejáda jazdcov. Na ich čele je slovenský Martin Vaculík, ktorý stráca šesť bodov na Doyla. Náš reprezentant má doslova nôž na krku, keďže v GP Challenge v chorvátskom Goričane nemohol štartovať, keď FIM nepridelila miesto Slovenskej motocyklovej federácii. Martin tak bude musieť zabrať a dostať sa cez niektorého z trojice Janowski, Madsen, Doyle. Netreba však zabúdať ešte na dvojicu ruských rakiet. Tak Emil Sajfutdinov ako aj Artjom Laguta majú reálne šance zamiešať poradí v prvej šestke.

O prekvapenie v oboch GP Torune sa môže postarať ešte mladší brat majstra sveta z roku 2012 Chrisa Hodlera, Jack. Ten dostal totiž divokú kartu od organizátora a keďže dobre pozná tamojšiu dráhu, môže zamiešať poradím.

Predchádzajúci článokSkončilo osemnásťročné panovanie slovinskej ikony
Ďalší článokMáme deviateho najlepšieho plochodrážnika sveta
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.