Máme kalendár pretekov SC Žarnovica 2024

0
3900

Posledné týždne roka 2023 sa niesli v duchu príprav kalendára pretekov vo všetkých plochodrážnych krajinách. Keďže už boli zverejnené termíny pretekov majstrovstiev sveta a Európy a v našom prípade aj poľskej Extraligy, nič nebráni zverejniť už kompletný kalendár.

V sezóne 2024 ožije žarnovická plochá dráha opäť mnohokrát tradičným ruchom. Spomedzi šiestich plánovaných pretekov, sú až tri svetového, či európskeho významu. Plánovanie podujatí podliehalo viacerým faktorom: čo najčastejšie štarty Martina Vaculíka, preteky pre Jakuba Valkoviča a pre najmladších aj pre 125 ccm, preteky zaujímavé pre divákov a také, aby ich klub zvládol po finančnej aj organizačnej stránke. Nie všetko, čo sme chceli, sa nám podarilo získať. No v tom najdôležitejšom sme boli úspešní.

Motorky by na našej dráhe mohli zavrčať už koncom februára, kedy sem zamieri extraligový Gorzów s celým svojim mančaftom na čele s Martinom Vaculíkom na zimné sústredenie. Ak bude zjazdná dráha, bude sa aj trénovať. Prvými pretekmi by mali byť Medzinárodné majstrovstvá Slovenska spojené s Memoriálom Ladislava Eliáša týždeň po Veľkej noci, v nedeľu 7. apríla. Bude to týždeň pred štartom poľskej Extraligy.

Druhými pretekmi bude Kvalifikácia do Grand Prix – majstrovstvá sveta v sobotu 25. mája. Už dnes vieme, že to budú opäť preteky s kvalitným obsadením tých najlepších pretekárov zo 14 krajín a aj s našim Martinom Vaculíkom. Pôjde už o 36. podujatie takéhoto významu na našej plochej dráhe.

Letné prázdniny opäť prinesú bohatú nádielku pretekov do Žarnovice. V sobotu 20. júla to bude finále majstrovstiev Európy 125 ccm a v nedeľu zase finále majstrovstiev sveta 125 ccm. Budem to možnosť, aby si naši mladí pretekári vyskúšali sily so svetovou a európskou špičkou z mnohých krajín.

Ďalšie preteky budú na programe 11. augusta. V tento deň sa odjazdí Pohár priateľstva a majstrovstvá Českej republiky 125 ccm. Mrzí nás, ale nedostali sme tu MČR juniorov. Z českej strany prišli dôvody, ktorým nie úplne rozumieme. Naši juniori, ktorí by v sezóne 2024 mali začať štartovať na pretekoch klasických 500 ccm, tak nebudú mať možnosť využiť v tomto viackolovom šampionáte domáce prostredie a na všetky preteky budú cestovať do Čiech.

Poslednými pretekmi žarnovickej plochodrážnej sezóny bude zároveň záverečné kolo českej Extraligy v nedeľu 13. októbra. Keďže to bude týždeň po poslednej Grand Prix, veríme, že bude zase možnosť osláviť víťazstvom výborný výsledok Martina Vaculíka v majstrovstvách sveta.

Otvorenou je možnosť, že SC Žarnovica bude organizovať aj jubilejný 60. ročník Zlatej prilby SNP, no všetko záleží na dohodnutí podmienok s AMK PD Žarnovica, ako vlastníka tejto značky.

Predchádzajúci článokŽarnovica uvidí európsku aj svetovú elitu najmladších plochodrážnych nádejí
Ďalší článokFIM podporila nákup nafukovacích mantinelov pre SC Žarnovica
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.