Máme kompletnú štartovnú listinu na Medzinárodné majstrovstvá Slovenska

0
350

Už len necelé dva týždne nás delia od začiatku žarnovickej plochodrážnej sezóny 2018. 8. apríla sa majú fanúšikovia na čo tešiť, veď poriadne vyrovnaná a pestrá štartovná listina Medzinárodných majstrovstiev Slovenska obsahuje až 25 mien jazdcov z 12 krajín. Prinášame Vám kompletnú štartovnú listinu.

Žarnovica bude svedkom už tradične zaujímavých pretekov, ktoré však ponúkajú netradičnú štartovnú listinu. Návrat k päticiam jazdcov na dráhe je pre žarnovického fanúšika zárukou zaujímavých bojov na dráhe a 25 mien jazdcov v štartovnej listine zase dobrou príležitosťou k čo najširšiemu záberu meraniu si síl našich jazdcov so zahraničnou konkurenciou. Medzinárodné majstrovstvá Slovenska 2018 spojené s 18. ročníkom Memoriálu Ladislava Eliáša tak prinášajú jednu zaujímavosť za druhou.

Každoročne je v záujme SC Žarnovica priviesť na štart týchto pretekov kvalitatívne čo najvyrovnanejších jazdcov, aby čo najviac z nich malo na titul. Pri pohľade do súčasnej štartovky je jasné, že na titul môže reálne pomýšľať skoro každý druhý pretekár, pričom z viacerých krajín sa u nás predstaví to najlepšie čo ich plochá dráha ponúka.

Fínsko – raritou je štart 19-ročného fínskeho pretekára Niklasa Sayrio, ktorý patrí medzi veľké nádeje krajiny tisícich jazier. Vlaňajšiemu vicemajstrovi Fínska juniorov je predpovedaná skvelá budúcnosť.

Rusko – so záujmom sa bude sledovať štart Marka Kariona z Vladivostoku, ktorý našiel svoj druhý domov v poľskom Ostrówe a poľské médiá tohto sedemnásťročného pretekára prirovnávajú k Emilovi Sajfutdinovi. Mark má už na svojom konte titul vicemajstra Ruska do 19 rokov a ôsme miesto v majstrovstvách Ruska seniorov.V Žarnovici doteraz neštartoval.

Spolu s ním zavíta z Ruska do Žarnovice aj majster Slovenska 2012 a majster Európy jednotlivcov 2009 Renat Gafurov. Renat je 35-ročný pretekár tatárskeho pôvodu. Od roku 2003 je stabilným článkom ruskej reprezentácie pre Svetový pohár družstiev, s ktorou to najvyššie dotiahol v roku 2009 na štvrté miesto. V Grand Prix síce ešte neštartoval, no dvakrát (2006 a 2007) sa prebojoval do GP Challenge. Tri medaile má z Majstrovstiev Európy klubov, ktoré získal s Vladivostokom (2005 a 2009 – bronz, 2011 – zlato). Z Majstrovstiev Európy dvojíc má dve strieborné medaile (2004 a 2009) a tri bronzové (2007, 2008, 2011). V Majstrovstvách Európy jednotlivcov sa prebojoval päťkrát do finále, pričom v roku 2009 sa ovenčil titulom. V Majstrovstvách Ruska jednotlivcov získal jeden titul v roku 2006 a v rokoch 2007, 2014 a 2017 bol strieborný. V minulom roku bol druhým najlepším pretekárom ruskej ligy. Okrem toho vlastní veľa ďalších titulov z ruských šampionátov. V Žarnovici štartoval trikrát. Najlepšie si počínal v roku 2012, kedy sa stal majstrom Slovenska.

MaďarskoJózsef Tabaka, 29-ročný pretekár má už niekoľko rokov nadštandardné vzťahy s SC Žarnovica. Ide o najlepšieho maďarského pretekára posledného desaťročia. V Žarnovici štartoval už 5-krát. Najlepším žarnovickým umiestnením je jeho vlaňajšie štvrté miesto v Medzinárodných majstrovstvách Slovenska.

Poľsko – už tradičným účastníkom žarnovických pretekov bude Stanislaw Burza, ktorý je nielen členom žarnovického extraligového tímu, ale aj tunerom a akýmsi mentorom väčšiny našich pretekárov. Staszek má za sebou dlhú a na úspechy bohatú kariéru, keď patril medzi to najlepšie čo poľská juniorská plochá dráha na prelome tisícročí ponúkala. Odchovanec z Tarnówa patril medzi stabilné piliere tamojšieho klubu, ktorý získal dva extraligové tituly ešte v zostave s Tony Rickardssonom, či bratmi Gollobovcami. Dnes už štyridsiatnik Staszek odovzdáva predovšetkým svoje skúsenosti mladším, ale dokáže zajazdiť stále skvelé výsledky, čo ukázal aj vlani v Žarnovici počas Extraligy. Staszek štartoval v Žarnovici doteraz 10-krát. Tiež pozná chuť víťazstva na našich pretekoch, keď sa v roku 2015 stal majstrom Slovenska. Blízko mal aj k víťazstvu na Zlatej prilbe, keď ho vo finále v roku 2004 na vedúcej pozícii zradil motocykel.

Staszek priviedol na sústredenie našich pretekárov aj adepta plochodrážnej škôlky Janusza Kolodzieja, Bartolomieja Kowalského. Dobré kamarátske vzťahy vyvrcholili do prísľubu jeho štartu v slovenskom šampionáte. Bude tak veľmi zaujímavé sledovať a porovnávať škôlku Janusza Kolodzieja a jeho čerstvého absolventa s plochodrážnou školou SC Žarnovica. Bartek v Žarnovici doteraz neštartoval.

Ukrajina – jedno z najpočetnejších zastúpení bude mať 8. apríla na žarnovických pretekoch Ukrajina. Do Žarnovice pricestuje trojica pretekárov, ktorí patria medzi najlepších čo tamojšia plochá dráha ponúka. Prvým je Andrij Kobrin, ktorý v sezóne 2018 bude jazdiť so slovenskou licenciou a je aj členom žarnovického extraligového tímu. Ide o víťaza troch ročníkov seriálu MACEC Cup a bronzového z majstrovstiev sveta juniorských družstiev v roku 2011. V Žarnovici štartoval spolu 15-krát, pričom najlepšie si počínal v roku 2017, keď skončil piaty na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska.

Stanislav Mielničuk sa taktiež môže pochváliť bohatými skúsenosťami a peknými úspechmi. Je to majster Európy dvojíc z roku 2012 a bronzový z roku 2013. Okrem toho má ešte bronz z MS a ME juniorských družstiev z roku 2011. Vyhral aj seriál MACEC Cup v roku 2011. Vlani sa stal majstrom Ukrajiny a tiež skončil štvrtý v majstrovstvách Argentíny. V Žarnovici štartuje tento pretekár vďaka nadštandardným kontaktom medzi klubom z Rivne a SC Žarnovica. Na našej dráhe sa predstavil doteraz 8-krát, pričom najlepšie skončil na Zlatej prilbe v roku 2015 na šiestom mieste a v Medzinárodných majstrovstvách Slovenska v roku 2014 na siedmej pozícii. Vlani sa výrazne pričinil o víťazstvo Ukrajiny nielen v žarnovickom kole Pohára priateľstva ale aj celkovo.

Okrem spomínaných dvoch ostrieľaných pretekárov, pricestuje do Žarnovice aj Vitalij Lysak. V Žarnovici štartoval zatiaľ iba jedenkrát v roku 2016.

Bulharsko – je krajinou, ktorá má iba dvoch aktívnych plochodrážnikov a aj to najskúsenejší z nich Milen Manev pre sezónu 2018 bude jazdiť so slovenskou licenciou. Treba však podotknúť, že v jeho prípade ide síce o takmer štyridsiatnika, no zároveň pretekára, ktorého výkonnosť rastie s jeho rokmi. Rast jeho výkonnosti dokazujú aj vlaňajšie preteky, či už počas ME jednotlivcov v Nagyhalásze alebo aj počas Preboru jednotlivcov v Kopřivnici. V Žarnovici štartoval doteraz 8-krát.

Lotyšsko – má v súčasnosti bohatú liaheň mladých talentov. Všetko je stále sústredené v Daugavpilse, aj keď dochádza k postupnej aktivácii plochej dráhy aj v Rige. A práve z Daugavpilsu k nám príde ďalší mladík.V minulom roku dokázal Jevgenijs Kostigovs skončiť na treťom mieste v Medzinárodných majstrovstvách Slovenska a nasadil tak dosť vysoko latku výkonnosti pre svojich nasledovníkov. Tentoraz príde do Žarnovice hájiť farby Lotyšska Elvis Avgucevič, ktorý stojí na prahu svojej kariéry a opäť bude zaujímavé sledovať porovnanie so žarnovickou plochodrážnou školou.

Slovinsko – z Krška príde na slovenský šampionát Matic Ivačič. Ide o pretekára, ktorý je posledným aktívnym z úspešnej generácie slovinských plochodrážnikov (Matija Duh, Alexander Čonda, Samo Kukovica…). Matic má na svojom konte viacero medailí zo slovinských šampionátov juniorov, či seniorov. Žarnovickú dráhu pozná veľmi dobre, keďže tu štartoval už 13-krát. Najlepšie umiestnenie je ôsme miesto v žarnovickom Prebore ČR jednotlivcov v roku 2013.

Nemecko Ronny Weis a Richard Geyer sú dvojica zakontraktovaná na žarnovické preteky. Ide o známu dvojicu, ktorá v Žarnovici štartovala už niekoľkokrát. Pokým Ronny Weis je už skúsený pretekár, ktorý „ťahá“ na štyridsiatku, Richard Geyer je junior. Ronny, ktorý počas zimy organizuje na Východe Nemecka seriál „sroubkárskych“ pretekov na ľade – Drift on Ice, patrí medzi stálice na žarnovickej dráhe. Štartoval tu 12-krát. Najlepším umiestnením je štvrté miesto na Zlatej prilbe v roku 2004. Richard Geyer, syn Ronnyho priateľky, štartoval v Žarnovici trikrát.

Dánsko – z krajiny Hamleta príde o slovenský titul bojovať 31-ročný Kenneth Hansen, ktorý patril v juniorskom veku medzi najlepších v Dánsku. V roku 2006 získal s reprezentáciou Dánska bronz v MS juniorských družstiev. Tiež bol v tom roku účastníkom finále ME juniorov, kde skončil na 10.mieste. V Žarnovici ešte neštartoval.

Česká republika – od našich západných susedov sa na našej dráhe predstaví trojica pretekárov z Moravy a Zdeněk Holub reprezentujúci Prahu. Najskúsenejším účastníkom bude Martin Málek, ktorý v Žarnovici štartoval už 39-krát a na svojom konte má už aj slovenský titul z roku 2013. Chýbať nebude ani Martin Gavenda, ktorý taktiež pozná našu dráhu dokonale a štartoval tu 35-krát. Najväčším žarnovickým úspechom je pre neho druhé miesto na Zlatej prilbe 2012. Tretím moravským pretekárom, ktorý má klubovú príslušnosť v Pardubiciach je junior Patrik Mikel. Patrik má na svojom konte okrem iných aj minuloročný titul ČR do 19 rokov. V Žarnovici štartoval doteraz 15-krát a najlepším umiestnením mu bolo minuloročné druhé miesto v Pohári mesta Žarnovica. Štvrtým do partie spoza rieky Moravy bude Zdeněk Holub. Zdeněk v minulom roku opustil juniorskú vekovú kategóriu, z ktorej vlastní niekoľko titulov majstra ČR. Ide o popredného pretekára a reprezentanta Českej republiky v pretekoch MS a ME. V Žarnovici sa predstavil 8-krát.

Slovensko – domácu plochú dráhu bude reprezentovať Patrik Búri, Ján Mihálik, Jakub Valkovič, David Pacalaj a ostrým debutom si prejde nováčik Michal Danko. Štart Michala Tomku je zatiaľ neistý kvôli zdravotnému stavu po operácii.

Predchádzajúci článokMartin Vaculík začal sezónu víťazne
Ďalší článokV stredu prvý tréning na žarnovickej dráhe!
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.