Martin Vaculík triumfoval v Prahe

0
564

Náš historicky najúspešnejší plochodrážnik, Martin Vaculík, potvrdzuje skvelú formu v seriáli Grand Prix. Jeho stále stúpajúca výkonnosť bola potvrdená famóznym víťazstvom v poslednej Grand Prix.

Do Prahy išlo množstvo fanúšikov zo Slovenska, aby videli obhajobu víťazstva z minulého roka, ktoré si vybojoval Martin Vaculík. Po ôsmom mieste v Goričane, piatom mieste vo Warszawe sa dalo dúfať, že finále by už nášmu pretekárovi ujsť nemuselo. Aj samotný Martin sa v predpretekových rozhovoroch neskrýval s tým, že pražská dráha mu vyhovuje a že patrí medzi jeho obľúbené. Potvrdil to aj šiestym najlepším časom počas kvalifikácie pred pretekmi.

V úvodnej jazde mal náš reprezentant dobrý štart, no nedokázal udržať prvú pozíciu pred výborne naladeným a rýchlym Poliakom Dudekom. Dva body však neboli na úvod zlé. V ďalšej jazde to bolo o niečo zložitejšie. Dopredu utiekol Bartosz Zmarzlik a pred nášho pretekára sa dostal aj Jack Holder. Martin mal čo robiť, aby za sebou udržal trojnásobného šampióna Tai Woffindena. V desiatej jazde sa dopredu po štarte opäť dostal Martin Vaculík. No až príliš rýchly bol mladý Brit Bewley, ktorého ataky síce Maťo odrážal, no nakoniec mu podľahol. Päť bodov po troch jazdách však nebola žiadna tragédia. Horšie to bolo v ďalšej jazde. V nej si dokázal náš pretekár poradiť iba s domácou divokou kartou Václavom Milíkom a jeden bod znamenala poriadnu dávku strachu, či sa vôbec dostane do semifinále. Ako ukázal ďalší priebeh jázd, na posledné postupové priečky bola poriadna tlačenica a bodová vyrovnanosť hneď niekoľkých pretekárov. Martin išiel poslednú jazdu základnej časti a už pred jej štartom vedel, že ak chce postúpiť, musí iba vyhrať. A to sa mu v perfektnom štýle aj podarilo.

V semifinále sa Martin Vaculík ocitol s trojicou pretekárov, ktorí ho paradoxne v jazdách v základnej časti porazili. Tentoraz im však nedal šancu. Doslova letel dopredu a jeho súperi mali čo robiť medzi sebou v boji o druhé postupové miesto. Finále bolo skutočným vyvrcholením pretekov. Za ohromného burácania štadióna, kde nášmu pretekárovi fandilo nielen početné zastúpenie slovenských fanúšikov, ale aj domáci Česi, išiel nezadržateľne dopredu Martin Vaculík. Za jeho plecami sa odohrávali súboje na ostrie noža, no našťastie jazda nebola prerušená pre pád žiadneho z účastníkov a Martin vyhral svoju šiestu Grand Prix v kariére. V celkovom poradí ho to vystrelilo na priebežné štvrté miesto, iba bod za tretím Holderom. Neskutočná radosť Martina, jeho tímu a fanúšikov sa niesla dlhé minúty celým štadiónom. TRochu mrzela skrátená verzia slovenskej hymny pustenej ako z rýchlika. Čo už, snáď si v nemeckom Teterowe vypočujeme našu hymnu tak ako má byť 😉

Výsledky:

 1. Martin Vaculík, Slovensko
 2. Leon Madsen, Dánsko
 3. Jack Holder, Austrália
 4. Bartosz Zmarzlik, Poľsko
 5. Dan Bewley, Veľká Británia
 6. Fredrik Lindgren, Švédsko
 7. Patryk Dudek, Poľsko
 8. Robert Lambert, Veľká Británia
 9. Jason Doyle, Austrália
 10. Maciej Janowski, Poľsko
 11. Max Fricke, Austrália
 12. Mikkel Michelsen, Dánsko
 13. Anders Thomsen, Dánsko
 14. Tai Woffinden, Veľká Británia
 15. Kim Nilsson, Švédsko
 16. Václav Milík, Česká republika

Priebežné poradie: 1. Bartosz Zmarzlik 50, 2. Fredrik Lindgren 47, 3. Jack Holder 42, 4. Martin Vaculík 41, 5. Jason Doyle 36, 6. Robert Lambert a Dan Bewley 32….

Víťazný Martin Vaculík….foto Michal Krupa

Predchádzajúci článokPripravujeme Plochú dráhu detí
Ďalší článokTeterow začal nádejne a aj tak skončil
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.