Teterow začal nádejne a aj tak skončil

0
823

Hádam každý kto pozeral priamy prenos z pretekov zo štvrtej Grand Prix tejto sezóny v nemeckom Teterowe, sa pozastavil nad tým, že či je možné aj takto zorganizovať preteky najvyššieho významu. Martin Vaculík začal preteky nádejne a v poslednej jazde ich aj nádejne dokončil. Nádejne, že to nebolo až také zlé a bude zase lepšie.

Po minuloročnom fiasku, ktoré priniesla GP Nemecka v Teterowe, kde sa dráha rozpadla už na tréningu a preteky boli len o udržaní sa jazdcov na motorkách, prišlo fiasko v generálke na tohtoročnú GP dva týždne pred pretekmi. Dráha opäť nevydržala a preteky zorganizované 27. mája sa skončili po odmietnutí jazdcov v nich pokračovať po 4. sérii jázd. Nový materiál navezený počas zimnej prestávky sa neujal. Narýchlo povolaný Ole Olsen mal pomôcť Nemcom v rekordne krátkom čase niečo urobiť s dráhou. Niečo sa podarilo. Tréning dráha prežila bez väčších problémov. No už po prvej sérii jázd sa začala opäť pomaly rozpadať. Taktiež zaujímavosť pretekom zobral fakt, že víťaziť dokázali takmer výhradne iba jazdci štartujúci z červenej a občas žltej dráhy. Výnimkou bolo jediné víťazstvo z modrej dráhy v podaní Bartosza Zmarzlika. Bez víťazstva bola beznádejná biela dráha. Organizátorov bude určite dlho mrzieť aj slabá návštevnosť fanúšikov, keď kamery pravidelne ukazovali poloprázdny štadión a hádam do tretiny zaplnenú tribúnku pre vyše 600 ľudí. Veď viac ich bolo vo všetkých tohtoročných kvalifikačných kolách v nemeckom Abensbergu, maďarskom Debrecene, talianskom Lonigu, či u nás v Žarnovici. Snáď si to všimli aj v Discovery.

Martin Vaculík si vďaka šiestemu najlepšiemu času počas kvalifikačného tréningu mohol vybrať štartovné číslo štrnásť. V úvodnej jazde sa v priebehu prvej zákruty prebojoval na druhú pozíciu za Macieja Janowskeho. Dokonca ho atakovala a chvíľu vyzeralo, že sa dostal pred svojho súpera, no ten využil rýchlejšiu stopu a vrátil sa do vedenia. Hneď vo svojej druhej jazde Martin už nezaváhal a po raketovom štarte sa dostal dopredu. Na päty mu síce stále stúpal Robert Lambert, no Martin nevyšiel z ideálnej stopy a po dvoch jazdách mal na konte päť bodov a spoločne s Andersom Thomsenom viedol v priebežných výsledkoch. Jeho tretia jazda však bola, ako sa neskôr ukázalo, rozhodujúca. Zo žltej dráhy náš pretekár doslova odpálil pred svojich súperov, no už v prvej zákrute chytil nerovnosti na dráhe, ktoré ho poriadne rozhádzali a Martin musel bojovať so svojim motocyklom, ktorý bol nakoniec nútený zložiť. Z opakovanej jazdy bol samozrejme vylúčený. A tak namiesto víťazstva mu na konto pribudla nula, bohužiaľ vlastne ani tá nie, ale skratka X za vylúčenie pre zastavenie jazdy pre jeho pád. Ako sa neskôr ukázalo bol to jeden z faktorov prečo skončil až na desiatom mieste. Vo svojej štvrtej jazde štartoval náš reprezentant z beznádejnej bielej dráhy. Po slabom štarte v podstate vôbec neprehovoril do boja o bodované pozície. Bolo vidieť na jazde, že si dáva príliš pozor na miesta, kde sa nachádzali diery, koľaje a rôzne nerovnosti na dráhe. V poslednej jazde to pre neho znamenalo hop alebo trop. Rovnako ako týždeň predtým v Prahe. Tentoraz to ale nevyšlo. Z modrej dráhy sa totiž v Nemecku nevyhrávalo. Aj napriek tomu však Maťo nič nevzdal a nádhernou jazdou atakoval druhého Maxa Fricka. Ten nakoniec ako mnohí pred ním, vletel do diery na dráhe, to ho rozhádzalo a náš pretekár to využil a ocitol sa na druhej pozícii. Bohužiaľ prvého Dana Bewleyho už nestihol atakovať. Aj tak však možno povedať, že preteky skončili pre neho nádejne, lebo opäť ukázal, že bojovnosť a chuť víťaziť mu nepokazí ani taký nepodarený Teterow.

Víťazne si počínal Bartosz Zmarzlik, ktorý si tak zaknihoval druhé tohtoročné víťazstvo v GP a vzdialil sa svojim súperom v priebežnom poradí. Prekvapením pretekov bol Švéd Kim Nilsson, ktorý sa prebojoval do finále, kde skončil štvrtý.

V priebežnom poradí klesol náš Martin Vaculík na piate miesto, no stále je v bezprostrednom kontakte s jazdcami nad ním.

Výsledky:

 1. Bartozs Zmerzlik, Poľsko
 2. Jason Doyle, Austrália
 3. Jack Holder, Austrália
 4. Kim Nilsson, Švédsko
 5. Leon Madsen, Dánsko
 6. Anders Thomsen, Dánsko
 7. Robert Lambert, Veľká Británia
 8. Dan Bewley, Veľká Británia
 9. Tai Woffinden, Veľká Británia
 10. Martin Vaculík, Slovensko
 11. Patryk Dudek, Poľsko
 12. Fredrik Lindgren, Švédsko
 13. Maciej Janowski, Poľsko
 14. Max Fricke, Austrália
 15. Mikkel Michelsen, Dánsko
 16. Kai Huckenbeck, Nemecko
 17. Norick Blodorn, Nemecko náhradník
 18. Michael Härtel, Nemecko náhradník

Priebežné poradie: 1. Zmarzlik 70, 2. Holder 58, 3. Doyle 54, 4. Lindgren 52, 5. Vaculík 48, 6. Madsen 42….

Na fotografii Michala Krupu Martin atakuje v prvej jazde pozíciu Janowskeho

Predchádzajúci článokMartin Vaculík triumfoval v Prahe
Ďalší článokPlochodrážnici zavítali do Nitry
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.